Παναθηναϊκός: Πρώτη φορά με “άδεια χέρια” σε Πρωτάθλημα ή Κύπελλο μετά από 20 χρόνια!

2022-06-18T00:00:31+00:00 2022-06-18T01:50:03+00:00.

18/Jun/22 00:00

Η πιο δύσκολη σεζόν στην ιστορία του Παναθηναϊκού αποδείχθηκε η φετινή την τελευταία εικοσαετία μετά και την “σκούπα” από τον Ολυμπιακό στους τελικούς της Stoiximan Basket League.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η αγωνιστική περίοδος 2021/22 ολοκληρώθηκε με άσχημο τρόπο για τον Παναθηναϊκό, αφού δεν κατέκτησε ούτε το Πρωτάθλημα Ελλάδας χάνοντας με 3-0 νίκες στους τελικούς της Stoixima Basket League για δεύτερη φορά στην ιστορία του μετά από το 2015 από τον “αιώνιο” αντίπαλο Ολυμπιακό.

Μπορεί η σεζόν να ξεκίνησε καλά όσον αφορά τους τίτλους με την κατάκτηση του Super Cup στην Πάτρα και με το διπλό στο ΣΕΦ για την κανονική περίοδο του Πρωταθλήματος με 81-76, όμως η συνέχεια ήταν αντιστρόφως ανάλογη.

Για την ακρίβεια το τριφύλλι για πρώτη φορά τα τελευταία είκοσι χρόνια έμεινε με “άδεια χέρια” σε Πρωτάθλημα και Κύπελλο μην κατακτώντας κανένα από τα δύο τρόπαια κάτι που τελευταία φορά συνέβη το 2002.

Τότε η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς βέβαια είχε κατακτήσει την Ευρωλίγκα στην Μπολόνια, αλλά στις εγχώριες διοργανώσεις ο Ολυμπιακός κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας και στο Πρωτάθλημα απέκλεισε τον Παναθηναϊκό με 2-0 στους ημιτελικούς πριν χάσει με 3-2 το τρόπαιο στους τελικούς από την ΑΕΚ παρότι προηγήθηκε με 2-0 νίκες.

Πάντως η φετινή χρονιά δεν ήταν αρνητική για τους πράσινους μόνο όσον αφορά τους τίτλους ή τις επιδόσεις στην Ευρωλίγκα, αλλά και λόγω των αποτελεσμάτων στα ντέρμπι “αιωνίων”.

Ο Παναθηναϊκός σε σύνολο οχτώ αγώνων τη φετινή σεζόν κόντρα στον Ολυμπιακό μέτρησε μόλις μία νίκη στο πρώτο ματς της χρονιάς, αλλά από εκεί και πέρα γνώρισε επτά συνεχόμενες ήττες σε Stoiximan Basket League (4-0), Ευρωλίγκα (2-0) και Κύπελλο (1-0) κάτι που αποτελεί αρνητικό ρεκόρ στην ιστορία του συλλόγου.