Ολυμπιακός… κατά ριπάς για το +15 επί του Παναθηναϊκού στο ημίχρονο! (videos)

2022-06-17T21:03:46+00:00 2022-06-17T21:09:01+00:00.

17/Jun/22 21:03

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερο τον τρίτο Τελικό στο ΣΕΦ, αλλά το ημίχρονο άνηκε πλήρως στον Ολυμπιακό.

Ο τρίτος Τελικός της Stoiximan Basket League ξεκίνησε με πολύ ωραίο τρόπο και ρυθμό.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει το προβάδισμα με 29-32 στο 12′, με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να κάνει φοβερό ματς με 16 πόντους.

Και κάπου εκεί, εμφανίστηκε ο… Ολυμπιακός του ΟΑΚΑ, για το 55-40 του 20′.

Οι γηπεδούχοι θύμισαν την εμφάνιση που είχαν κάνει στη τρίτη περίοδο του δεύτερου Τελικού, μετατρέποντας το 43-38 σε σε 55-38 μέσα 3′.

Σε αυτό το διάστημα, οι ερυθρόλευκοι έκαναν ένα 12-0 και οι πράσινοι έμειναν πλήρως άστοχοι, κάνοντας και αρκετά λάθη.

Αν θέλουμε να το πάμε ένα βήμα παραπέρα, ο Ολυμπιακός έκανε επιμέρους σκορ 23-3, με το 32-35 να γίνεται 55-38 σε 7′.

Ο Σάσα Βεζένκοφ (14 πόντοι)έκανε την διαφορά, όπως και ο Κώστας Σλούκας (8), ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης (5), ο Σακίλ ΜακΚίσικ (3) και ο Λιβιό Ζαν-Σαρλ (4).

Ο Ολυμιακός μέτρησε στο πρώτο μέρος 11/18 δίποντα, 8/13 τρίποντα, 9/11 βολές, 15 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 3 λάθη και 5 κλεψίματα.

Ο Παναθηναϊκός, από την άλλη, 10/22 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 8/9 βολές, 16 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 6 λάθη και 1 κλέψιμο.

Σαντ-Ρος: Στα αποδυτήρια με αιμορραγία μετά από χτύπημα του Φαλ (video-photo)

Μιλουτίνοφ στο ΣΕΦ για το Game 3: Αποθεώθηκε από τον κόσμο (video)