#ΜέχριΤηνΚορυφή! ΝΤΑΜΠΛ ο Ολυμπιακός 25 χρόνια μετά (videos)

2022-06-17T21:55:02+00:00 2022-06-18T01:50:47+00:00.

17/Jun/22 21:55

Ο Ολυμπιακός χάρη σε ένα τρομερό δεύτερο δεκάλεπτο και με 15/30 τρίποντα κέρδισε ξανά τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ με 93-74 και με 3-0 νίκες κατέκτησε το Πρωτάθλημα Ελλάδας μετά το 2016 και το νταμπλ μετά το 1997 σε ένα κατάμεστο από τους φίλους του ΣΕΦ!

Του Αχιλλέα Μαυροδόντη / info@eurohoops.net

Η κορυφή στην Ελλάδα είναι ξανά ερυθρόλευκη με τον Ολυμπιακό του Γιώργου Μπαρτζώκα να κερδίζει πάλι στο ΣΕΦ τον Παναθηναϊκό με 93-74 και να τον “σκουπίζει” με 3-0 στους τελικούς της Stoiximan Basket League κατακτώντας το 13ο Πρωτάθλημα της ιστορίας του και το πρώτο μετά το 2016.

Οι ερυθρόλευκοι χάρη σε ένα τρομερό ξέσπασμα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τη βοήθεια του κόσμου τους “λύγισαν” τους πράσινους που πάλεψαν μέχρι το τέλος, αλλά δεν κατάφεραν την έκπληξη και έτσι ο Ολυμπιακός μετά το Κύπελλο Ελλάδας κατέκτησε και το μεγαλύτερο εγχώριο τίτλο κάτι που συμβαίνει μετά το 1997 για πρώτη φορά!

Μάλιστα οι Πειραιώτες κλείνουν τη σεζόν απέναντι στον “αιώνιο” αντίπαλο τους με ρεκόρ 7-1 και σερί επτά νικών κάτι που δεν έχει συμβεί ξανά στην ιστορία των δύο ομάδων.

“Καυτός” από τα 6.75 και +15 ο Ολυμπιακός στο ημίχρονο

Ο Νέντοβιτς ξεκίνησε ζεστός για τον Παναθηναϊκό, με τους πράσινους να παίρνουν τα ηνία με 6-10 στο 3’, παρότι ο Ολυμπιακός είχε βρει λύσεις στη ζώνη.

Ο Σέρβος, μαζί με τον Παπαγιάννη, κρατούσαν μπροστά τον Παναθηναϊκό, όμως μετά το 13-15 (5’) οι Πειραιώτες βρήκαν μεγάλα σουτ, παίρνοντας τα ηνία με 28-22 (8’). Η συνέχεια είχε επιθετικό κόλλημα για τους Πειραιώτες, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει στο 28-26 του δεκαλέπτου.

Όπως και στο πρώτο, έτσι και στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Νέντοβιτς πήρε μπάλες και έκανε ζημιά στους γηπεδούχους (29-32, 12’), με τον Βεζένκοφ να απαντάει με ένα δικό του ξέσπασμα (36-35, 14’). Με τον Λαρεντζάκη να δίνει λύσεις σε επίθεση και άμυνα, ο Ολυμπιακός έφτασε το σερί του στο 11-0 (43-35, 17’), με τον Σαντ Ρος να βάζει τέλος σε αυτό με τρίποντο. Παρόλα αυτά, ένα νέο 12-0 εκτόξευσε τη διαφορά στους 17 (55-38, 19’), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 55-40.

Το γύρισε από το -19 ο Παναθηναϊκός,

Το τρίτο δεκάλεπτο δεν διεκδικεί… δάφνες ποιότητα, όμως ο Ολυμπιακός είχε τον τρόπο να παραμείνει μπροστά, καθώς ο Βεζένκοφ το έβλεπε ΒΑΡΕΛΙ (63-44, 25′), φτάνοντας τους 20 πόντους.

Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη για τους Πειραιώτες. Κακές επιλογές στην επίθεση και εμφανής νευρικότητα τους οδήγησαν στο να μείνουν άποντοι σε όλο το υπόλοιπο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει την ευκαιρία και να μειώνει στους 10 (63-53, 30′) στο τέλος της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι με επιμέρους σκορ 8-3 και 2/2 τρίποντα του Σλούκα ανέβασαν ξανά τη διαφορά στους 17 (73-56 στο 33′) και έγιναν το ακλόνητο φαβορί για τη νίκη. Πέντε λεπτά πριν το τέλος η διαφορά παρέμενε σταθερή στο +17 (79-62) για τον Ολυμπιακό, ενώ στο 37ο λεπτό το σκορ έγινε 84-62 με καλάθι και φάουλ του ΜακΚίσικ και στο φινάλε ο Ολυμπιακός πανηγύρισε τον τίτλο με 93-74.

Πού κρίθηκε:

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, μετά το 32-35, ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα επιμέρους 23-3, εκτοξεύοντας την διαφορά στους 17 (55-38, 19′). Έκτοτε, ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε ποτέ να επιστρέψει.

Παίκτης κλειδί:

Για ακόμα ένα παιχνίδι, ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν σκέτη ΜΑΓΕΙΑ. Ο Αριστερόχειρας φόργουορντ ήταν εκεί όποτε τον χρειάστηκε ο Ολυμπιακός, έβγαλε ενέργεια σε άμυνα και επίθεση, ενώ τελείωσε την αναμέτρηση με 25 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ και ο Σλούκας πραγματοποίησε ηγετική εμφάνιση με 14 πόντους (4/6 τρίποντα), 5 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 28-26, 55-40, 63-53, 93-74.