Προμηθέας: Με εκπληκτικό Αγραβάνη έμεινε “ζωντανός” κόντρα στη Λάρισα! (videos)

2022-06-18T17:54:43+00:00 2022-06-18T18:52:55+00:00.

18/Jun/22 17:54

Ο Προμηθέας με πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Αγραβάνη και clutch τον Νίκο Γκίκα “λύγισε” τη Λάρισα στην Πάτρα με 83-78 και μείωσε τη σειρά των Μικρών Τελικών της Stoiximan Basket League σε 2-1.

Μπορεί η ομάδα του Μάκη Γιατρά στο πρώτο μέρος να ήταν καλύτερη, όμως αυτό δεν το είδε να αποτυπώνεται στο σκορ και χρειάστηκε μία εξαιρετική τέταρτη περίοδο, τον MVP Δημήτρη Αγραβάνη και τον καθοριστικό Γκίκα (7 πόντους, 9 ασίστ, 7 ριμπάουντ) για να κερδίσει τη Λάρισα στην Πάτρα στο τέλος με 83-78, ώστε να μείνει “ζωντανή” (1-2 η σειρά) στους Μικρούς Τελικούς της Stoiximan Basket League.

Πλέον η σειρά μεταφέρεται ξανά στη Λάρισα στις 21 Ιουνίου με τους Πατρινούς να θέλουν νίκη για να υπάρξει και Game 5, ενώ σε περίπτωση νίκης της ομάδας του Φώτη Τακιανού η σειρά θα ολοκληρωθεί με 3-1.

Καλύτερος ο Προμηθέας στο ντέρμπι του πρώτου μέρους

Μπορεί η Λάρισα να ξεκίνησε με ένα μικρό σερί 5-0 (στο 2′), όμως οι Πατρινοί βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση μέσα από την καλή τους άμυνα κυριάρχησαν στην πρώτη περίοδο την οποία έκλεισαν μπροστά με 21-13 και επιμέρους σκορ 21-8!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ήταν σαφώς καλύτεροι και με πρωταγωνιστή τον Τσαϊρέλη έκαναν δικό τους επιμέρους σκορ 18-5 και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +5 (31-26 στο 16′). Η ομάδα του Μάκη Γιατρά αντέδρασε και με δικό της επιμέρους σκορ 8-2 πέρασε ξανά μπροστά με 34-33 (στο 18′) και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 40-38.

“Θρίλερ” μέχρι το τέλος στην Πάτρα

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού στην Πάτρα ξεκίνησε με τη Λάρισα να συνεχίζει να έχει υψηλά ποσοστά με 15/22 δίποντα και 6/13 τρίποντα και να παίρνει και πάλι το προβάδισμα στο 26ο λεπτό με 55-50 χάρη σε επιμέρους σκορ 17-10. Κρουμπάλι και Καράμπελας πήραν πάνω τους το σκοράρισμα των φιλοξενούμενων και τους κρατούσαν μπροστά στο σκορ (59-56 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με τον Προμηθέα πίσω με 62-56 έχοντας σημαντικά αμυντικά προβλήματα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι παρέμεναν κοντά στο σκορ και δεν άφηναν τη Λάρισα να ξεφύγει μειώνοντας σε 67-65 (στο 34′) με τον Αγραβάνη να έχει 21 πόντους (6 ασίστ, 5 ριμπάουντ). Στο 36ο λεπτό οι Πατρινοί ισοφάρισαν κιόλας σε 70-70 με το Άντριτς να ανεβάζει στροφές (14 πόντους με 6/9 σουτ), ενώ δύο λεπτά πριν το φινάλε πέρασαν και μπροστά με 76-75 με καλάθι του Αγραβάνη.

Στο 39′ με το σκορ στο 78-77 για τον Προμηθέα ο Γκίκας με ένα μεγάλο τρίποντο τον έχρισε φαβορί (81-77), ενώ ο Χάντσον στα 50” με 1/2 βολές μείωσε σε 81-78. Ο Αγραβάνης με ένα δύσκολο καλάθι στα 29” έκανε το 83-78 και ουσιαστικά τελείωσε το ματς με τον Προμηθέα να παίρνει τη νίκη με 83-78.

Που κρίθηκε: Με το σκορ στο 78-77 για τον Προμηθέα στο 39ο λεπτό ο Νίκος Γκίκας με ένα σπουδαίο τρίποντο έβαλε μπροστά την ομάδα του μπροστά με 81-77 “καθαρίζοντας” ουσιαστικά το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Αγραβάνης ήταν ο απόλυτος MVP της αναμέτρησης με 25 πόντους (8/16 σουτ, 7/10 βολές), 7 ασίστ, 5 ριμπάουντ, 1 μπλοκ, 1 κλέψιμο και μόλις 1 λάθος.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 40-38, 56-62, 83-78.

Τακιανός: “Υπήρχαν πολλοί παράγοντες που καθόρισαν το αποτέλεσμα”

Στο που κρίθηκε το ματς, αλλά και στους τραυματισμούς των Κρουμπάλι – Καράμπελα στάθηκε μετά την ήττα από τον Προμηθέα μιλώντας στην ΕΡΤ ο προπονητής της Λάρισας Φώτης Τακιανός.

Αναλυτικά τι είπε:

Γιατράς: “Τα παιδιά έκαναν κατάθεση ψυχής σήμερα”

Στην προσπάθεια των παικτών του και στο πως έφτασαν στη νίκη επί της Λάρισας αναφέρθηκε ο προπονητής του Προμηθέα Πάτρας Μάκης Γιατράς στις δηλώσεις που παραχώρησε στην κάμερα της ΕΡΤ μετά το 2-1 στη σειρά των Μικρών Τελικών της Stoiximan Basket League.