Προμηθέας: Με ΑΠΙΘΑΝΟ 2ο ημίχρονο έσπασε το εντός έδρας αήττητο της Λάρισας στα playoffs! (videos)

2022-06-21T17:56:48+00:00 2022-06-21T18:55:51+00:00.

21/Jun/22 17:56

Με ένα τρομερό δεύτερο ημίχρονο (60-31 επιμέρους σκορ) και πρωταγωνιστή τον Νίκο Γκίκα ο Προμηθέας Πάτρας κέρδισε με 94-76 στον “κάμπο” τη Λάρισα και ισοφάρισε σε 2-2 τους Μικρούς Τελικούς της Stoiximan Basket League.

Μπορεί η ομάδα του Μάκη Γιατρά να έχανε με -11 και -13 στο πρώτο ημίχρονο του Game 4 στη Λάρισα, αλλά με ένα φανταστικό δεύτερο μέρος και MVP τον Νίκο Γκίκα σε επίθεση και άμυνα κατάφερε να κερδίσει πολύ εύκολα με 94-76 τους Θεσσαλούς του εξαιρετικού Μούντι (26 πόντους με 7/12 τρίποντα και 4 ασίστ) ισοφαρίζοντας τη σειρά των Μικρών Τελικών της Stoiximan Basket League σε 2-2.

Πλέον η σειρά των Μικρών Τελικών θα ολοκληρωθεί με το Game 5 στις 23 Ιουνίου στο “Δημήτρης Τόφαλος” της Πάτρας με τον νικητή να καταλαμβάνει την τρίτη θέση του Πρωταθλήματος.

Το σημερινό διπλό του Προμηθέα αποτέλεσε την πρώτη εντός έδρας ήττα της Λάρισας στα φετινά playoffs μετά από τέσσερα ματς όπου είχε κερδίσει μία φορά στους “8” τον Κολοσσό, το 2/2 κόντρα στον Παναθηναϊκό στα ημιτελικά και τη νίκη επί των Πατρινών στο 2ο δεύτερο Μικρό Τελικό.

Λάρισα vs Γκραντ… άσσος στο πρώτο ημίχρονο

Εντυπωσιακό ξεκίνημα έκανε η Λάρισα στο παιχνίδι και με 4/5 τρίποντα και 12 πόντους του Μούντι προηγήθηκε στο 6ο λεπτό με 14-5. Ο Προμηθέας προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε σε 19-13 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 25-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να διατηρούν μία σημαντική διψήφια διαφορά (34-21 στο 14′) μετρώντας 6/10 τρίποντα, ενώ αντίθετα οι Πατρινοί 1/6. Ο Γκραντ πάλευε μόνος του για τον Προμηθέα με 15 πόντους και 7/8 δίποντα μειώνοντας σε 39-30 (στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 45-34.

Μεγάλη ανατροπή από το -13 ο Προμηθέας και… “πάρτι” στο τέλος!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να ρίχνουν το ρυθμό και τις άμυνες να πρωταγωνιστούν με τον Προμηθέα να μειώνει σε 49-43 (στο 25′). Η ομάδα του Μάκη Γιατρά έλεγχε πλήρως το ρυθμό και με το επιμέρους σκορ της να φτάνει στο 12-4 μείωσε σε 49-46 (στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τη Λάρισα να βρίσκεται και πίσω στο σκορ με 60-58!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με 6/13 τρίποντα στο δεύτερο μέρος και επιμέρους σκορ 8-2 πήραν το μεγαλύτερο τους προβάδισμα με 68-60 στο 33ο λεπτό και ήταν το φαβορί για τη νίκη. Η Λάρισα βρέθηκε και στο -9 (77-68 στο 35′) παρουσιάζοντας εικόνα κατάρρευσης στο δεύτερο μέρος.

Στο 37ο λεπτό η διαφορά πήγε και στο +14 (83-69) με τον Προμηθέα να κυριαρχεί και στο φινάλε πανηγύρισε το μπρέικ με 94-76 στην έδρα της Λάρισας.

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο μέρος όπου ο Προμηθέας μπήκε πίσω στο σκορ με 45-34 και με συνολικό επιμέρους σκορ 60-31 σε λεπτό πανηγύρισε θριαμβευτικά το διπλό.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γκίκας ήταν τρομερός με 20 πόντους, 13 ασίστ με μόλις 1 λάθος, 4 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ μεγάλο ματς έκανε και ο Γκραντ με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 μπλοκ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 45-34, 58-60, 76-94