Stoiximan Basket League: Ένας (μικρός) τελικός για την 3η θέση ανάμεσα σε Προμηθέα και Λάρισα

2022-06-23T08:23:31+00:00 2022-06-23T08:23:31+00:00.

23/Jun/22 08:23

Ο Προμηθέας υποδέχεται τη Λάρισα (17:00, ΕΤΡ3) στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς για τη Stoiximan Basket League, με έπαθλο την 3η θέση του πρωταθλήματος!

Φτάσαμε 23 Ιουνίου κι υπάρχει ακόμα δράση στη Stoiximan Basket League, μια κι οι δύο ομάδες εξάντλησαν τον αριθμό των αγώνων που κρίνουν την τιμητική τρίτη θέση στην τελική κατάταξη.

Είναι το πέμπτο και τελευταίο παιχνίδι της σειράς, με τον Προμηθέα να ανακτά το αβαντάζ της έδρας με το “break” στο Game 4 της Λάρισας και να φέρνει το μικρό τελικό στα ίσια (2-2).

Η Λάρισα έχασε δύο ματς-μπολ αφού προηγήθηκε με 2-0 και το σημερινό παιχνίδι (23/6) αποκτάει τη μορφή ενός “τελικού”, με τον νικητή να τα παίρνει όλα!

Είναι η 10η φορά στην ιστορία των μικρών τελικών που κρίνονται στο Game 5 (πηγή ΕΣΑΚΕ). Από το 1992-93 υπήρξαν εννιά σειρές που ανέδειξαν την 3η ομάδα του Πρωταθλήματος που κρίθηκαν στο τελευταίο παιχνίδι, μία best of three και οχτώ best of five. Στις εννιά προηγούμενες, έξι φορές νίκησαν οι γηπεδούχοι και τρεις οι φιλοξενούμενοι.

Αυτή ωστόσο θα είναι η πρώτη φορά που η 3η θέση θα κριθεί στο game 5, έπειτα από 10 χρόνια. Ήταν το 2012 που οι Κολοσσός H Hotels και Πανιώνιος είχαν νικήσει στα δύο πρώτα εντός έδρας παιχνίδια τους και οι «κυανέρυθροι» έκαναν το break στο πέμπτο ματς με 73-63 (Ασημακόπουλος 16, Καλαϊτζής 11 – Ντίμπλερ 20, Καββαδάς 15) και κατέκτησαν την 3η θέση.

Είναι αξιοσημείωτο ότι μόνο μία φορά στην ιστορία των μικρών τελικών και τρεις συνολικά στην ιστορία των πλέι οφ της Stoiximan Basket League, ανατράπηκε το 2-0 σε σειρές πέντε αγώνων. Η μοναδική φορά που έγινε αυτό στους μικρούς τελικούς ήταν το 2008 όταν το Μαρούσι προηγήθηκε με 2-0 αλλά ο Πανιώνιος απάντησε με τρεις νίκες.