Σαρωτικός Προμηθέας κόντρα στη Λάρισα κατέκτησε την τρίτη θέση! (videos)

2022-06-23T17:55:19+00:00 2022-06-23T18:48:51+00:00.

23/Jun/22 17:55

Ο Προμηθέας με μία σπουδαία εμφάνιση για 40 λεπτά στην Πάτρα “διέλυσε” τη Λάρισα με 96-56 και έκανε την ολική ανατροπή στους Μικρούς Τελικούς της Stoiximan Basket League κερδίζοντας τη σειρά με 3-2.

Σαρωτική και στα 40 λεπτά της αναμέτρησης ήταν η ομάδα του Μάκη Γιατρά στο Game 5 των Μικρών Τελικών της Stoiximan Basket League στην Πάτρα και κέρδισε τη Λάρισα με 96-56 κατακτώντας την τρίτη θέση επιστρέφοντας με μία μεγάλη ανατροπή στη σειρά από το 2-0!

Πλέον ο Προμηθέας Πάτρας κλείνει μία δύσκολη σεζόν με χαμόγελο ως η τρίτη καλύτερη ομάδα στο Πρωτάθλημα, ενώ η Λάρισα αποχαιρετάει ως τέταρτη μία ιστορική σεζόν γεμάτη υπερβάσεις.

Πατρινό πάρτι στο πρώτο ημίχρονο!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Σίμπσον να μετράει 7 πόντους και τη Λάρισα να έχει 6 λάθη και 2/9 σουτ με τον Προμηθέα να προηγείται με 14-4 (στο 7′). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τη διαφορά στους 12 (23-11) και τους γηπεδούχους να έχουν 3/6 τρίποντα και τους φιλοξενούμενους 0/3.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Μάκη Γιατρά με ένα μικρό σερί 5-0 και αφήνοντας για τρία λεπτά τους αντιπάλους της χωρίς πόντο προηγήθηκε ακόμα και με +17 (28-11 στο 13′). Η Λάρισα δεν μπορούσε να αντιδράσει έχοντας 7/22 σουτ και 11 λάθη και παράλληλα παίζοντας κακή άμυνα με τη διαφορά να “εκτοξεύεται” στο +21 (38-17 στο 17′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με σκορ 46-27 και μεγάλο φαβορί τους γηπεδούχους.

Ο Προμηθέας ήταν “καυτός” μέχρι το τέλος

Το δεύτερο ημίχρονο του Game 5 ξεκίνησε με τους Πατρινούς να συνεχίζουν να κυριαρχούν και με νέο επιμέρους σκορ 14-3 προηγήθηκαν με 60-30 (στο 25′) δείχνοντας να δίνουν διαστάσεις θριάμβου στη διαφαινόμενη νίκη τους. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με το σκορ και τον Προμηθέα μπροστά με 74-45.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όλα είχαν κριθεί με τον Προμηθέα να έχει “κλειδώσει” τη νίκη και τη διαφορά να είναι στο +30 (82-52) στο 36ο λεπτό και τίποτα να μην μπορεί να αλλάξει. Στο φινάλε η ομάδα του Μάκη Γιατρά πανηγύρισε τη νίκη με 96-56 και την τρίτη θέση.

Που κρίθηκε: Στο πρώτο ημίχρονο όπου ο “σαρωτικός” Προμηθέας με συνολικό επιμέρους σκορ 46-27 πήρε προβάδισμα 19 πόντων και δεν το έχασε σε κανένα σημείο στη συνέχεια.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γκίκας ήταν και πάλι εξαιρετικός με 19 πόντους, 10 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ ξεχώρισε και ο Σίμπσον με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 46-27,  74-45, 96-56.

Γιατράς: “Η τρίτη θέση είναι λες και πήραμε Πρωτάθλημα”

Για το κλείσιμο της σεζόν του Προμηθέα και για την Εθνική Νέων μίλησε ο Μάκης Γιατράς στην ΕΡΤ μετά την εντυπωσιακή επικράτηση της ομάδας του κόντρα στη Λάρισα στο τελευταίο ματς των Μικρών Τελικών της Stoiximan Basket League.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του στην ΕΡΤ:

“Η τρίτη θέση για τον Προμηθέας είναι λες και πήραμε πρωτάθλημα. βρεθήκαμε σε δύσκολες καταστάσεις, αλλά τα καταφέραμε. Σήμερα μπήκαμε δυνατά από την αρχή και ελέγξαμε την αναμέτρηση. Σε μισή ώρα ξαναπαίζω πάλι. Τι καλό καλοκαίρι; (γέλια)”

Τακιανός: “Είμαστε γεμάτοι περηφάνια και χαρά”

Στην τρομερή σεζόν της Λάρισας στάθηκε ο Φώτης Τακιανός μιλώντας στην ΕΡΤ μετά την απώλεια της τρίτης θέσης του Πρωταθλήματος από τον Προμηθέα.

Αναλυτικά τι είπε:

“Είμαστε γεμάτοι περηφάνια και χαρά που πήραμε έναν οργανισμό που είχε υποβιβαστεί και φτάσαμε να παίξουμε 5ο ματς με Παναθηναϊκό και Προμηθέα. Είναι τρομερά τιμητική η τέταρτη θέση και επίσης είναι σπουδαίο πως φέραμε μπασκετική ζωή στην πόλη και δημιουργήσαμε όλο αυτό το οικοδόμημα. Συγχαρητήρια σε όλους.”.