2015-10-17T18:37:11+00:00 2015-10-17T18:48:06+00:00.

Stelios Toromanidis

17/Oct/15 18:37

Του Στέλιου Τορομανίδη/ info@eurohoops.net

Την δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμους αγώνες πανηγύρισαν τα Τρίκαλα καθώς επικράτησαν της Καβάλας εντός έδρας με 73-64.

Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν εξαιρετικό φίνις στην αναμέτρηση αφού με σερί 11-2 στα τελευταία 4 λεπτά και πρωταγωνιστή σε αυτό το διάστημα τον Αμερικανό Κόντζερ που πέτυχε 8 συνεχόμενους πόντους μετέτρεψαν το ισόπαλο 62-62 στο τελικό +9 (73-64) υπέρ τους.

Οι δύο ομάδες μπήκαν νωθρά στο ματς με τα λάθη και τα άστοχα σουτ να έχουν την τιμητική τους στις δύο μεριές του παρκέ. Η Καβάλα προηγήθηκε με 10-6 όμως οι 5 πόντοι του φόργουορντ Κόντζερ έδωσαν το προβάδισμα στα Τρίκαλα (12-10) στο 8’ για να κλείσει η πρώτη περίοδος (14-16) χάρη στα 2 τρίποντα των φιλοξενούμενων (Μέντλιν, Καλαιτζίδης).

Στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου οι δύο μονομάχοι ήταν κοντά στο σκορ με την Καβάλα να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα (23-26 στο 15’) παίρνοντας 13 πόντους από επιθετικά ριμπάουντ και λάθη αντιπάλου. Στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου όμως τα Τρίκαλα με σερί 14-4 και πρωταγωνιστές τους Ντάουελ (13π) και Κόντζερ (7π. 7ριμπ.) πήγαν στην ανάπαυλα μπροστά στο σκόρ 37-30.

Οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη διατήρησαν την υπέρ τους διαφορά στο τρίτο μέρος του αγώνα εκμεταλλευόμενοι τα καλύτερα ποσοστά εντός πεδιάς (53% έναντι 40% της Καβάλας) και θα είχαν πάρει μεγαλύτερο προβάδισμα από το 55-48 του 30’ εάν δεν υπήρχαν οι Κοστόβ και Βάργκας που κρατούσαν την ομάδα τους κοντά στο σκορ.

Στις αρχές της τελευταίας περιόδου οι αθλητές του Γιάννη Τζήμα έκαναν την τελευταία προσπάθεια να γυρίσουν τον αγώνα και έφτασαν στο ισόπαλο 62-62 του 36’ με 2 τρίποντα του Βούλγαρου Κοστόβ και άλλα δύο του «καινούριου» Γιαννακίδη πριν φτάσουμε στο μεγάλο φινάλε των Τρικάλων.

Παίκτης-Κλειδί

Ο Αμερικανός Ντιμίτριους Κόντζερ ήταν εξαιρετικός αφού πέτυχε 19 πόντους, 8 από τους οποίους στο τελευταίο κρίσιμο κομμάτι και μάζεψε 10 ριμπάουντ φτάνοντας στο πρώτο του νταμπλ-νταμπλ στην σεζόν.

Που κρίθηκε

Το 62-62 του 36’ μετατράπηκε στο τελικό 73-64 χάρη στην ψυχραιμία των Τρικάλων στο τέλος. Οι γηπεδούχοι μάζεψαν 11 ριμπάουντ (38-27) παραπάνω από τους αντιπάλους τους και είχαν καλύτερα ποσοστά στα σούτ (51%-40%) ισοσκελίζοντας έτσι τα περισσότερα λάθη τους (12-19) και τις λιγότερες ασίστ τους (13-17).

Δεκάλεπτα: 14-16, 23-14, 18-18, 18-16