Άρης: Φιλική ήττα κόντρα στη ΜΖΤ Σκοπίων

2022-09-05T22:54:02+00:00 2022-09-05T22:54:02+00:00.

05/Sep/22 22:54

Ο Άρης έδωσε τον πρώτο φιλικό αγώνα ενόψει της νέας σεζόν, γνωρίζοντας την ήττα με 66-70 από την ΜΖΤ Σκοπίων στο “Nick Galis Hall”.

Με ήττα ξεκίνησε την προετοιμασία του ο Άρης, με τους Θεσσαλονικείς να μην τα καταφέρνουν απέναντι στην ΜΖΤ Σκοπίων.

Οι Σκοπιανοί, παρότι απώλεσαν προβάδισμα 13 πόντων (από 48-61, το σκορ έγινε 65-65), στο τέλος ήταν ψύχραιμοι και με ένα μεγάλο τρίποντο του Β. Στογιανόφσκι πήραν τη νίκη.

Οι Σέβεζ Γκούντγουιν με 13 πόντους, Τζανόντ Νότε με 12 πόντους και Βασίλης Τολιόπουλος με 11 πόντους ήταν οι κορυφαίοι του Άρη, ενώ δεν έπαιξε ο Ισμαέλ Σανόγκο, ο οποίος μετράει μόλις δύο ημέρες στη Θεσσαλονίκη.

Ο Άρης προηγήθηκε με 7-0 και 9-2, όμως οι φιλοξενούμενοι «μάζεψαν» τη διαφορά και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 14-11.

Στη δεύτερη περίοδο η ΜΖΤ πέρασε με 16-19, αλλά με πόντους του Γκούντγουιν ο Άρης ξαναπήρε το προβάδισμα (20-19). Με πέντε σερί πόντους του Νότε, έγινε το 25-20. Ο αντίπαλος επέστρεψε εκ νέου, για να κλείσε το ημίχρονο στο 29-29.

Η ΜΖΤ ήταν εύστοχη έξω από τα 6.75 και πέρασε με 33-40, όμως ο Άρης με ένα σερί 9-0 πέρασε με 42-40. Μετά το 45-42 από τρίποντο του Τολιόπουλου, οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα 0-6 για να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο στο 45-49.

Με μεγάλη ευστοχία από το τρίποντο (12 συνολικά) η ΜΖΤ πήρε διαφορά 13 πόντων (48-61). Οι «κιτρινόμαυροι» αντέδρασαν και με επιμέρους 15-2 ισοφάρισαν 63-63. Ακολούθησε ένα 0-4 των φιλοξενούμενων για το 63-67. Γκούντγουιν και Νότε με βολές έκαναν το 65-67 αλλά το τρίποντο του Β. Στογιανόφσκι καθόρισε τον νικητή.

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 29-29, 45-49, 66-70.

ΑΡΗΣ: Χόρκλερ 2, Γκούντγουιν 13, Τολιόπουλος 11 (2), Σχίζας 8 (2), Καββαδάς 6, Φίλλιος, Νότε 12, Σιδηροηλίας 3, Νετζήπογλου 3, Χάγκινς 8 (2).

ΜΖΤ: Κάφι 5 (1), Ματζέφσκι 7 (1), Ντ. Στογιανόφσκι 11 (3), Β. Στογιανόφσκι 16 (2), Ρόμπεφ 9 (1), Πάντεφ 2, Κρστέφσκι 5 (1), Μίτσοβιτς 15 (3).