ΠΑΟΚ: Νίκησε την ΑΕΚ σε φιλική αναμέτρηση

2022-09-14T18:22:17+00:00 2022-09-14T18:50:16+00:00.

14/Sep/22 18:22

Ο ΠΑΟΚ νίκησε την ΑΕΚ με 81-79 σε φιλικό ματς, που έγινε στη Θεσσαλονίκη.

ΠΑΟΚ και ΑΕΚ συνεχίζουν την προετοιμασία τους και την Τετάρτη (14/9), έδωσαν φιλικό ματς στην Θεσσαλονίκη.

Οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με 81-79, σε ένα ματς, που πραγματοποιήθηκε υπό την αιγίδα του Δήμου Θεσσαλονίκης για τα 100 χρόνια από τη Μικρασιατική Καταστροφή.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος από την αρχή του αγώνα και έχοντας το προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο (20-16), πήρε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (28-18). Με 3/3 βολές του Φράνκε, που έκανε το ντεμπούτο του με την ασπρόμαυρη φανέλα, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 33-22, αλλά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 6 (46-40) στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Διατηρώντας τον έλεγχο του αγώνα, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 53-45 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά η ΑΕΚ επανήλθε στο παιχνίδι. Μείωσε αρχικά τη διαφορά στους 3 (58-55), αλλά οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στον πόντο (59-58) με 3/3 βολές από τον Ουίλιαμς, ενώ με καλάθι του Κόνιαρη στη λήξη της τρίτης περιόδου, πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (61-63).

Ο αγώνας είχε συναρπαστική εξέλιξη στην τέταρτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να είναι διαρκώς κοντά στο σκορ. Ισόπαλο το σκορ στο 35′ (70-70), προβάδισμα για τον ΠΑΟΚ με τρίποντο από τον Σλαφτσάκη (75-74), για να έρθει ο Φρέιζερ με νέο τρίποντο να δώσει προβάδισμα στην ΑΕΚ με 78-79 στο 39′. Ο Χαντς, με καλάθι και συμπληρωματική βολή, διαμόρφωσε το τελικό 81-79.

Ο τελευταίος ήταν και ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 15 πόντους, με το Φράνκε να προσθέτει 12. Για την ΑΕΚ, προσπάθησε με 21 ο Περσίδης και με 17 ο Φρέιζερ.

Οι Μίτσελ ένιωσε ενοχλήσεις στους προσαγωγούς και δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ουίλιαμς τραυματίστηκε στο δεξί γόνατο, ενώ ο Μαυροειδής δέχτηκε αγκωνιά στο δεξί φρύδι, προκλήθηκε αιμορραγία και του έγιναν ράμματα. Με την επιστροφή στην Αθήνα, οι δύο πρώτοι θα υποβληθούν σε πλήρη ιατρικό έλεγχο.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 46-40, 61-63, 81-79

ΠΑΟΚ: Franke 12 (1), Darko-Kelly 3 (1), Riley 9 (2), Τσιακμάς 3 (1), Hands 15, Μαργαρίτης 4 (1), Polley 7 (2), Σλαφτσάκης 5 (1), Χρηστίδης 5, Κωνσταντινίδης 5 (1), Καμπερίδης, Σαλούστρος 5 (1), Renfro 8

ΑΕΚ: Κόνιαρης 2, Frazier 17 (2), Πετρόπουλος 4 (1), Φιλιππάκος 8, Περσίδης 21 (4), Μαυροειδής, Παπαδάκης 3 (1), Williams 9, Mitcell 7, Strelnieks 8

Άρης Λυκογιάννης (προπονητής ΠΑΟΚ)

«Είδαμε πράγματα. Είχαμε καλές και κακές στιγμές. Νομίζω ότι βγαίνουν κάποια αρκετά ασφαλή συμπεράσματα για εμάς και μας δίνεται η δυνατότητα να συζητήσουμε αρκετά πράγματα αύριο, από τις καταστάσεις που είδαμε σήμερα. Για τη χρονική περίοδο και για το χρόνο που βρίσκεται μαζί η ομάδα μας, με σχεδόν 14 καινούργιους παίκτες, νομίζω πως είμαστε ικανοποιημένοι από αυτό που είδαμε σήμερα, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν έχουμε να διορθώσουμε πράγματα και στην άμυνα και στην επίθεση».

Σαν ομάδα, δείχνουμε ότι έχουμε μία έφεση στο ανοικτό γήπεδο. Πιστεύω ότι αν βρεθούμε λίγο περισσότερο χρόνο μαζί, θα μπορέσουμε να το αξιοποιήσουμε καλύτερα αυτό. Σουτάραμε με αρκετά καλά ποσοστά ευστοχίας. Γενικότερα στην επίθεση, με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, βρίσκαμε λύσεις, χωρίς να λείψουν βέβαια και τα λάθη. Δεν είμαι ευχαριστημένος από ένα χρονικό διάστημα που ψάξαμε περισσότερο την εκτέλεση και λιγότερο τη δημιουργία. Είχαμε 12 ασίστ για 15 λάθη και αυτό, πρέπει να το αλλάξουμε.

Δεν ξέρει ακόμα το playbook ο Φράνκε. Παίξαμε συγκεκριμένα παιχνίδια, όσο ήταν μέσα. Χρειάζεται το χρόνο του, για να βρει τα πατήματά του. Την πρώτη φορά που μπήκε στο γήπεδο, ήταν πάρα πολύ καλός. Τη δεύτερη, δεν ήταν τόσο καλός, αλλά είναι φυσιολογικό αυτό.

Το παιχνίδι με πλέι μέικερ μας επηρέασε σίγουρα, γιατί αναγκαστήκαμε να πάμε από πολύ νωρίς, σε άλλες καταστάσεις. Ωστόσο αυτό, είναι αρκετά καλό γιατί είναι κάτι που θα το συναντήσουμε. Το γεγονός ότι ο Ράιλι είχε φάουλ από νωρίς, μας έδωσε τη δυνατότητα να δοκιμάσουμε άλλα σχήματα. Θεωρώ πως όσο περισσότερο μπαίνει στην προπόνηση ο Φράνκε, που είναι κι αυτός ένα παιδί που μπορεί να «πατήσει» σε αυτήν τη θέση, θα βγάλουμε περισσότερα συμπεράσματα. Κάποιοι παίκτες τώρα, παίζουν περισσότερο χρόνο, από παιχνίδια που θα είναι στην κόψη του ξυραφιού αργότερα»

Ηλίας Καντζούρης (προπονητής ΑΕΚ)

«Προτεραιότητα αυτήν τη στιγμή αποτελεί να εντάξουμε στην προετοιμασία όλο το ρόστερ, έχουμε πολλές απουσίες και παιδιά που περιμένουμε να έρθουν. Η προσοχή μας είναι σε αυτό.

Εγώ κάνω τη δουλειά μου στις τέσσερις γραμμές, όλα τα υπόλοιπα είναι για άλλους, όχι για μένα. Δεν παίζουμε επίσημο παιχνίδι αύριο, παίζουμε στις 4 Οκτωβρίου , οπότε εγώ κάνω τη δουλειά μου. Η διοίκηση είναι μέχρι τώρα άψογη σε όλα έχουμε μιλήσει και έχουμε συμφωνήσει. Όλα τα υπόλοιπα, από εκεί και πέρα, θα τα βρούμε μπροστά μας.

Όλοι θέλαμε να προχωρήσει στο Ευρωμπάσκετ και να φτάσει μέχρι το τέλος. Όποιος δε θέλει το καλό της Eθνικής και δεν μπορεί να καταλάβει ότι μια επιτυχία θα δώσει το έναυσμα, ώστε το ελληνικό μπάσκετ να κάνει βήματα ξανά μπροστά , τουλάχιστον εθελοτυφλεί . Δεν πρέπει, από την άλλη, να παραγνωρίσουμε πως στον αθλητισμό παίζουν και οι άλλοι. Νομίζω ότι βρεθήκαμε σε μια ατυχή συγκυρία η Γερμανία να κάνει ένα εξαιρετικό παιχνίδι , συν το ότι σε αυτή τη φάση της διοργάνωσης είχε παραπάνω 24 ώρες για να ξεκουραστεί και να ξαναβρεί την ενέργειά της. Είναι ίσως μια λεπτομέρεια στην οποία δεν έχουμε εστιάσει, αλλά προσωπικά θεωρώ πως έπαιξε μεγάλο ρόλο.

Στα νοκ άουτ παιχνίδια είναι παρακινδυνευμένη η πρόβλεψη , αυτήν τη στιγμή η Γερμανία είναι πραγματικά δυνατή και δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι παίζει στην έδρα της, αλλά υπάρχουν ομάδες, όπως η Σλοβενία διαθέτει μεγάλες μπασκετικές προσωπικότητες και θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον η συνέχεια»