Παναθηναϊκός: Δεν ήταν Super, αλλά πάει για Cup (videos)

2022-10-01T18:12:41+00:00 2022-10-01T20:20:03+00:00.

01/Oct/22 18:12

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε τον Κολοσσό με 72-67 και πήρε τη πρόκριση για τον τελικό του Super Cup,

Αποστολή στη Ρόδο: Βαγγέλης Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Πάλεψε ο Κολοσσός, νίκησε ο Παναθηναϊκός!

Οι Ροδίτες έβαλαν δύσκολα στους ”πράσινους”, έμειναν στο παιχνίδι μέχρι το τέλος, αλλά στο τέλος η ομάδα του Ράντονιτς πήρε τη νίκη με 72-67 και μαζί τη πρόκριση για τον τελικό του Super Cup.

Ο Κολοσσός ισοφάρισε σε 64-64 στη τέταρτη περίοδο -απόντος του πρώτου σκόρερ Σταρκς- αλλά έμεινε για σχεδόν 6′ χωρίς σκορ, κάτι που του στοίχισε στο φινάλε, με τον Παναθηναϊκό (22/35 βολές) να βρίσκει σκορ από Ουίλιαμς και Γκριγκόνις.

Ο νικητής θα αντιμετωπίσει είτε τον Ολυμπιακό είτε τον Προμηθέα (21:00, ΕΡΤ3), στον μεγάλο τελικό της Κυριακής (2/10).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

H εξέλιξη: O Κολοσσός μπήκε καλύτερα στο ματς και εκμεταλλεύτηκε το νωθρό ξεκίνημα του Παναθηναϊκού, για το 2-9. Οι πράσινοι είχαν έντονο πρόβλημα στην επίθεση και έμειναν για πάνω από 5′ χωρίς εύστοχο σουτ, με το 7-12 να έρχεται μέσα από βολές. Τα τελευταία 3′, όμως, ήταν μία άλλη υπόθεση, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει σκορ με Γκουντάιτις-Ουίλιαμς, για το 20-18.

Το 15-18 από τη πρώτη περίοδο έγινε 27-18, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει σε διψήφια διαφορά (31-20). Ο Μορέιρα ήταν ”μόνος” επιθετικά για τους Ροδίτες, ενώ το τέταρτο φάουλ του στο 15′, έκανε πιο δύσκολα τα πράγματα. Και εκεί, που φαινόταν πως ο Παναθηναϊκός είχε το πλεονέκτημα, ο Κολοσσός έκλεισε το ημίχρονο στο -4 (36-32).

Το τρίτο δεκάλεπτο συνέχισε από εκεί που σταμάτησε το ημίχρονο, με τον Κολοσσό να ”χτυπάει” τον Παναθηναϊκό με μπροστάρη τον Σταρκς για το 40-44. Οι δύο ομάδες συνέχισαν χέρι-χέρι, με τον Λι να δίνει τις λύσεις με back to back τρίποντα (54-50). Ο Ουίλιαμς ήταν εκεί, για το 61-54, όπως όμως και ο Σταρκς, για το 61-57 στο 30′ με 14 πόντους του στη τρίτη περίοδο.

Οι Ροδίτες δεν τα παράτησαν και όχι έμειναν στο ματς, αλλά ισοφάρισαν σε 64-64, με τον Παναθηναϊκό να χρειάζεται σχεδόν 6′ για να σκοράρει καλάθι (τρεις βολές μέχρι το 36′). Ο Γκριγκόνις έκανε το 70-64 στο -58”, με τον Κολοσσό να μειώνει σε 70-67 στο -24”, αλλά ο Ουίλιαμς σκόραρε, για το τελικό 72-67.

Πού κρίθηκε: Ο Κολοσσός δεν βρήκε σκορ σε τρεις συνεχόμενες επιθέσεις (έμεινε χωρίς σκορ για 5′), ο Γκριγκόνις έκανε το 70-64 στο -58” και παρά το 70-67 στο -24”, το ματς τελείωσε στο καλάθι του Ουίλιαμς (72-67) στο -18”.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ουίλιαμς είχε 14 πόντους-8 ριμπάουντ, ο Γκουντάιτις 14-4, ο Γκριγκόνις 13-2. Όσο για τον Κολοσσό, ο Σταρκς ήταν φοβερός με 20 πόντους και ο Όσμπορν 14 πόντους-10 ριμπάουντ.

Δεν ήταν αρκετός ο Σταρκς των 20 πόντων για τον Κολοσσό.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 36-32, 61-57, 72-67

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Καλαϊτζάκης Π., Λι 8, Παπαγιάννης 6, Μποχωρίδης 2, Ουίλιαμς 14, Άντριους 8, Καλαϊτζάκης Γ., Χουγκάζ, Πονίτκα 7, Γκριγκόνις 13, Μαντζούκας, Γκουντάιτις 14

Κολοσσός (Παπαθεοδώρου): Σταρκς 20, Μορέιρα 9, Χρυσικόπουλος 3, Τιγκ, Οσμπόρν 14, Μπιλής, Μπαρσέλο 6, Χατζηδάκης, Κατσίβελης 4, Ιορδάνου, Γιαννόπουλος 5, Στεφάνοβιτς