Ολυμπιακός: Όμορφα, εύκολα και απλά πάει για την πρώτη κούπα στη χρονιά! (videos)

2022-10-01T21:42:49+00:00 2022-10-01T21:47:33+00:00.

01/Oct/22 21:42

Ο Ολυμπιακός αν και στο πρώτο μέρος δυσκολεύτηκε από τον Προμηθέα Πάτρας στο Ρόδο επιβλήθηκε με 93-65 και προκρίθηκε στον τελικό του Super Cup όπου και θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό (2/10, 21:00).

Αποστολή στη Ρόδο: Βαγγέλης Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Με το… δεξί μπήκε στις επίσημες υποχρεώσεις για τη σεζόν 2022/23 ο Ολυμπιακός ο οποίος μετά από μία καλή σε γενικές γραμμές εμφάνιση κέρδισε με 93-65 τον  Προμηθέα Πάτρας του Μάκη Γιατρά και έκλεισε εισιτήριο για τον τελικό της Κυριακής (2/10, 21:00) του Super Cup όπου θα δώσει και το πρώτο του ντέρμπι “αιωνίων”.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα με εξαίρεση κάποια μικρά διαστήματα όπου παρουσίασε προβλήματα κάτι που είναι λογικό για την εποχή εμφάνισε θετικό πρόσωπο στο παρκέ και με πρωταγωνιστές τους  Βεζένκοφ, Ουόκαπ, Πίτερς και Μπολομπόι προκρίθηκε δίκαια.

Πλέον ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει στον τελικό που θα κρίνει τον πρώτο εγχώριο τίτλο της σεζόν τον Παναθηναϊκό (2/10, 21:00), ενώ ο Προμηθέας θα αγωνιστεί στο Μικρό Τελικό με τον οικοδεσπότη Κολοσσό (2/10, 17:00).

Το ματς

ΣλούκαςΒεζένκοφ έκαναν τη διαφορά από νωρίς κόντρα στον ανταγωνιστικό Προμηθέα

Καλύτερα ξεκίνησε ο Ολυμπιακός και προηγήθηκε με 11-5 (στο 4′) με τον Βεζένκοφ να σημειώνει γρήγορα 6 πόντους. Ο Προμηθέας βελτιώθηκε στη συνέχεια ειδικά στην επίθεση, αλλά ο Βούλγαρος φόργουορντ με 10 πόντους κρατούσε μπροστά την ομάδα του με 16-15 (στο 7′). Η πρώτη περίοδος έληξε με 23-19 και τους Πειραιώτες να δυσκολεύονται.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο άμυνες είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο, αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερνε με σκόρερ ή δημιουργό τον Σλούκα να διατηρεί το προβάδισμα με 28-22 (στο 14′). Ο Έλληνας γκαρντ έφτασε τους 4 πόντους και τις ισάριθμες ασίστ και με την προσφορά του Πίτερς με 6 πόντους η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στο +13 (40-27 στο 17′), αν και ο Ολυμπιακός δεν είχε εύστοχο τρίποντο στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Το πρώτο μέρος του ημιτελικού ολοκληρώθηκε με 47-34 και την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να αποδεικνύει την ανωτερότητα της χωρίς να πιάνει υψηλά στάνταρ απόδοσης.

“Καθάρισε” την πρόκριση ο Ολυμπιακός από το τρίτο δεκάλεπτο

Το δεύτερο ημίχρονο στη Ρόδο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να πετυχαίνει γρήγορους 7 πόντους και να στέλνει τη διαφορά για πρώτη φορά στους 18 (54-36 στο 23′) “κλειδώνοντας” ουσιαστικά τη νίκη από νωρίς. Με το δίδυμο Πίτερς – Βεζένκοφ στο παρκέ και παρά την αστοχία του Κάνααν (1/5 τρίποντα) οι Πειραιώτες ήταν πολύ επικίνδυνοι από τα 6,75 και παρέμεναν μπροστά με ένα μεγάλο διψήφιο προβάδισμα (59-43 στο 27′), ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε με 69-48 με τη διαφορά να φτάνει και στο +23!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όλα είχαν κριθεί και οι δύο προπονητές δοκίμαζαν πρόσωπα και σχήματα με τους ερυθρόλευκους να έχουν ¨κλειδώσει” την πρόκριση. Στο 35ο λεπτό ο Προμηθέας είχε “παραδοθεί” πλήρως με το σκορ να είναι 85-58, αφού ο Λούντζης βρήκε τρομερό ρυθμό με 3/3 τρίποντο, ενώ στο φινάλε ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη και την πρόκριση με 93-65.

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός με συνολικό επιμέρους σκορ 24-15 πήγε προηγούμενος στα αποδυτήρια με 47-34 διαφορά την οποία δεν έχασε ποτέ μέχρι το τέλος του ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βεζένκοφ ήταν εξαιρετικός με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Ουόκαπ με 11 πόντους, 7 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ο Πίτερς με 17 πόντους και 3 ριμπάουντ ο Μπολομπόι με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 47-34, 69-48, 93-65.