Ολυμπιακός: Το ‘χει πάρει σερί με Παναθηναϊκό και… κούπες! (videos)

2022-10-02T21:50:59+00:00 2022-10-02T22:38:27+00:00.

02/Oct/22 21:50

Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος του Παναθηναϊκού και με 52-67 πήρε τη νίκη και μαζί το Super Cup 2022. Μεγάλο ματς από τον Φαλ, όγδοη σερί νίκη σε ντέρμπι ”αιωνίων”.

Αποστολή στη Ρόδο: Βαγγέλης Παπαδημητρίουinfo@eurohoops.net

Δικό του το Super Cup 2022!

Ο Ολυμπιακός κέρδισε τον Παναθηναϊκό με 52-67 στον τελικό της διοργάνωσης, στη πρώτη του παρουσία μετά το 2020, όταν και καθιερώθηκε από τον ΕΣΑΚΕ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αμφίρροπο, αλλά το δεύτερο άνηκε πλήρως στους νικητές, με τον Φαλ να κάνει μεγάλη ζημιά στη ρακέτα των ”πράσινων”.

Όλα αυτά, την ώρα που οι ηττημένοι έμειναν χωρίς εύστοχο δίποντο από το 17′ μέχρι το 34′, σκοράροντας μόνο με βολές και τρίποντα!

Αυτή ήταν η όγδοη συνεχόμενη νίκη των Πειραιωτών σε ντέρμπι ”αιωνίων”, με τον Φαλ να κάνει μεγάλο ματς με 12 πόντους-5 ριμπάουντ-5 ασίστ, όντας φυσικά και ο MVP του τελικού.

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη: Ο Παναθηναϊκός -και ο Ουίλιαμς- ξεκίνησαν εντυπωσιακά με 9-2, υποχρεώνοντας τον Ολυμπιακό σε τρία λάθη (3′). Ο Κάνααν ”απάντησε” με δυο τρίποντα (9-10), με τον Βεζένκοφ να υπογράφει το 9-12, με τον Λι να σκοράρει για την ομάδα του μετά από 5′. Ο Ουόκαπ έκανε το 11-18, με τους πράσινους να μειώνουν σε 15-18 στο 10′.

Το ντέρμπι, όμως, ήταν ντέρμπι, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 22-23 με τον Λευτέρη Μποχωρίδη και να παίρνει το προβάδισμα με 24-23. Η ”απάντηση” του Ολυμπιακού δεν άργησε με Κώστα Σλούκα-Τζόελ Μπολομπόι (26-32), όπως και αυτή του Λι με δυο τρίποντα (32-32). Ο ΜακΚίσικ ”έγραψε” το 34-37 του ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε νωθρά στο δεύτερο μέρος και έμεινε χωρίς εύστοχο σουτ για 5′, με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει με 11 (36-47). Ο Μποχωρίδης έδωσε λύσεις, αλλά δεν ήταν αρκετές (42-50), με τον Φαλ να κάνει ζημιά στη ρακέτα του Παναθηναϊκού (43-56), με τον Ολυμπιακό να έχει το πάνω χέρι.

Η ομάδα του Ράντονιτς είχε 17′ (!) χωρίς δίποντο (17′-34′), με τον Ολυμπιακό να το εκμεταλλεύεται πλήρως και να κρατάει σταθερά την διψήφια διαφορά. Με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να βρει εύκολα σκορ και άμυνες, το ματς τελείωσε με το 52-67.

Πού κρίθηκε: Ουσιαστικά, το δεύτερο ημίχρονο άνηκε πλήρως στον Ολυμπιακό, με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να απειλήσει σε κανένα σημείο και να ρίξει την διαφορά κάτω από τους 10.

Παίκτης-κλειδί: Ο Φαλ ήταν εξαιρετικός με 12 πόντους-5 ριμπάουντ-5 ασίστ, ενώ 12-11-2 είχε ο Βεζένκοφ, 11 ο Λαρεντζάκης και 9 ο Μπολομπόι. Για τον Παναθηναϊκό, προσπάθησε με 12 ο Λι και με 10 ο Ουίλιαμς.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 34-37, 43-56, 52-67

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Καλαϊτζάκης Π., Λι 12, Παπαγιάννης 8, Μποχωρίδης 8, Ουίλιαμς 10, Άντριους 2, Καλαϊτζάκης Γ., Χουγκάζ, Πονίτκα 8, Γκριγκόνις 4, Μαντζούκας, Γκουντάιτις

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 6, Κάνααν 6, Λούντζης, Λαρεντζάκης 11, Πάπας, Φαλ 12, Σλούκας 2, Βεζένκοφ 12, Παπανικολάου 2, Μπολομπόι 9, Πίτερς 2, ΜακΚίσικ 5