Σαν σήμερα: Το πρώτο τρίποντο στην ιστορία του ελληνικού μπάσκετ (video)

2022-10-06T18:49:43+00:00 2022-10-06T18:57:25+00:00.

06/Oct/22 18:49

Σαν σήμερα (6/10), το μακρινό 1984 στη Νέα Σμύρνη, ο Νίκος Σταυρόπουλος του ΠΑΟΚ πέτυχε, απέναντι στον Πανιώνιο, το πρώτο τρίποντο στο ελληνικό πρωτάθλημα!

Η 6η Οκτωβρίου θα είναι πάντα μια ιστορική ημέρα για το ελληνικό μπάσκετ, που όλοι οι Έλληνες σουτέρ θα πρέπει να θυμούνται. Είναι η μέρα του πρώτου εύστοχου τριπόντου στην ιστορία του αθλήματος στην Ελλάδα!

Το τρίποντο ήρθε δια χειρός Νίκου Σταυρόπουλου, με τον τότε παίκτη του ΠΑΟΚ να ευστοχεί σε σουτ από τα 6,25 και να γράφει ιστορία, τόσο για τον ίδιο, όσο και για το μπάσκετ συνολικά.

Στο φύλλο αγώνος της αναμέτρησης έχει σημειωθεί από λάθος ότι το πρώτο τρίποντο στην ιστορία του Πρωταθλήματος στο 8ο λεπτό του ματς με το σκορ 19-8 για τον «Δικέφαλο» έχει πετύχει το νούμερο 7 του ΠΑΟΚ, ο Μάνθος Κατσούλης. Ο αγώνας, ωστόσο, ήταν τηλεοπτικός. Γι’ αυτό είχε αρχίσει στις 17:00, νωρίτερα από όλα τα υπόλοιπα ματς της 1ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος και όλη η Ελλάδα είδε ότι το πρώτο τρίποντο πέτυχε ο «Μάτζικ», όπως είναι ακόμη και σήμερα το παρατσούκλι του Νίκου Σταυρόπουλου.

Ο ΠΑΟΚ με πρώτο σκόρερ τον Σταυρόπουλο και δεύτερο τον Μάνθο Κατσούλη, που σκόραραν μαζί τους 49 από τους 80 πόντους του «Δικέφαλου» (80-61), είχε πετύχει μια άνετη νίκη, την βάση της οποίας είχε βάλει στο πρώτο ημίχρονο, όταν προηγήθηκε με διαφορά 15 πόντων (44-29).