ΙΩΝΙΚΑΡΑ στη Νίκαια έβγαλε νοκ-άουτ τον Κολοσσό (videos)

2022-10-08T18:17:54+00:00 2022-10-08T19:12:23+00:00.

08/Oct/22 18:17

Ο Ιωνικός, μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, πήρε τη νίκη απέναντι στον Κολοσσό με 89-84 στην παράταση!

Του Αχιλλέα Μαυροδόντη / info@eurohoops.net

Ο Ιωνικός πανηγύρισε μια πανάξια νίκη απέναντι στον Κολοσσό, ξεκινώντας έτσι ιδανικά στη φετινή Basket League!

Τα πάντα κρίθηκαν στην παράταση, με τον Ιωνικό να είναι ανώτερος στον έξτρα χρόνο και να παίρνει τη νίκη, η οποία του δίνει τεράστιο “μπουστάρισμα”, τόσο βαθμολογικά, όσο και ψυχολογικά ενόψει της συνέχειας.

Ο Ιωνικός σούταρε με 45% στα τρίποντα, νούμερο που έπαιξε καθοριστικό ρόλο, καθώς ο Κολοσσός δεν μπόρεσε να περιορίσει τους γηπεδούχους.

Ο Μαυροκεφαλίδης είχε 19 πόντους, ο Μάντζαρης 6 με 8 ασίστ, ο Κάπελαν 17 και οι Αρσενόπουλος – Λέισι από 12.

Για τον Κολοσσό πάλεψε ο Γιαννόπουλος με 19 πόντους, ενώ 17 (με 8 ριμπάουντ) πρόσθεσε ο Μορέιρα.

Η εξέλιξη:

Ο Ιωνικός είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή, με τους Νικαιώτες να έχουν το προβάδισμα και να μην επιτρέπουν στους Ροδίτες να το πάρουν, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 22-18.

Χόκινς και Λέισι έστειλαν τους γηπεδούχους στο +8 (28-20, 12’), όμως ο Κολοσσός δεν τα παράτησε. Μετά το 35-30 (15’) οι Ροδίτες έκαναν την ανατροπή και με σερί 0-10 έκαναν το σκορ 35-40, με το Σίμονς να μειώνει σε 38-40 (20’).

Ένα νέο 0-8 του Κολοσσού έκανε το σκορ 38-48 (23’), με το ματς να δείχνει πως θα καταλήξει στους φιλοξενούμενους, όμως η απάντηση ήρθε άμεσα. Με επιμέρους 11-3 ο Ιωνικός μείωσε στο καλάθι (49-51, 27’), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο εύθραυστο 57-57.

Ο Καπελάν μετά το 63-65 στο 33’ πήρε πρωτοβουλίες και με δικούς του απανωτούς πόντους ο Ιωνικός έφτασε στο 70-65 (34’), ενώ ο Μαυροκεφαλίδης με δικό του τρίποντο έκανε το 78-72 στο 38’. Ο Γιαννόπουλος με τρίποντο μείωσε στους 3 (78-75, 39’), ενώ ο Κατσίβελης είχε 0/2 στα 23’’, χάνοντας την ευκαιρία να μειώσει μετά το αντιαθλητικό που κέρδισε. Ο Γιαννόπουλος κέρδισε 3 βολές και αποδείχθηκε ψύχραιμος (78-78, 12,5’’ για το τέλος), με τον Ιωνικό να έχει την τελευταία κατοχή, αλλά να μην καταφέρνει κάτι.

Στην παράταση ο Ιωνικός είχε καθαρό μυαλό, ευστόχησε σε μεγάλα τρίποντα με Σίμονς και Λέισι και έφτασε στη νίκη με 89-84.

Πού κρίθηκε:

Στην παράταση ο Ιωνικός ήταν καλύτερος συνολικά, ενώ κομβικής σημασίας ήταν και το 45% των Νικαιωτών στα τρίποντα.

Παίκτης κλειδί:

Ο Μαυροκεφαλίδης είχε 19 πόντους  (3/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 10/11 βολές, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), πραγματοποιώντας μια ΣΠΟΥΔΑΙΑ εμφάνιση, παρότι δεν βρίσκεται στην πρώτη… νιότη του.

Δεκάλεπτα: 22-18, 38-40, 57-57, 78-78, 89-84.

Ιωνικός (Τσίκληρας): Κάπελαν 17 (3/4 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 5/7 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αρσενόπουλος 12 (4/6 τρίποντα), Μαυροκεφαλίδης 19 (3/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 10/11 βολές, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Μάντζαρης 6 (1/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Χόκινς 13 (4/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 12 ριμπάουντ), Μπέμπης 3 (1), Σίμονς 7 (2), Λέισι 12 (2), Λότον

Κολοσσός Ρόδου (Παπαθεοδώρου): Σταρκς 8 (4/8 δίποντα), Μορέιρα 17 (7/9 δίποντα, 3/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 5 (1), Κατσίβελης 6 (2/11 σουτ, 4 ασίστ), Γιαννόπουλος 19 (3/11 τρίποντα, 6/6 βολές), Όσμπορν 10 (4/5 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη), Μπιλλής, Μπαρσέλο 9 (1), Χατζηδάκης, Τιγκ 8 (2/9 σουτ, 6 ασίστ), Στεφάνοβιτς 2

Τσίκληρας: “Είμαστε μόνο 10 μέρες μαζί”

Ο Άγγελος Τσίκληρας μίλησε για την αγχωτική νίκη του Ιωνικού επί του Κολοσσού στην πρεμιέρα της Basket League και στάθηκε στην προσπάθεια των παικτών του στο παρκέ.

Όσα είπε ο προπονητής του Ιωνικού στην ΕΡΤ:

«Ξεκινήσαμε από μεινονεκτική θέση γιατί είμαστε μόλις 10 ημέρες μαζί και προσπαθουμε να βρούμε χημεία και αυτοματισμούς.

Τα παιδιά έδειξαν χαρακτήρα και στο τελευταίο δεκάλεπτο και στην παράταση. Ειναι το πρώτο βήμα από έναν μεγάλο μαραθώνιο που έχουμε να διανύσουμε. Συγχαρητήρια σε όλους στην ομάδα, έχουμε πολλά ακόμα μπροστά μας.

Για τον Αρσενόπουλο: «Έρχεται από την περσινή σεζόν, αλλά είναι άδικο να μην πούμε για όλα τα παιδιά. Έδωσαν όλοι την ψυχή τους και είχαν μεγάλο μερίδιο για τη νίκη. Να συνεχίσουμε ταπεινά».

Μαυροκεφαλίδης: “Πολύ σημαντική νίκη”

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, ο οποίος ήταν και ο κορυφαίος του Ιωνικού στη νίκη επί του Κολοσσού, μετά το τέλος του αγώνα δήλωσε στην ΕΡΤ:

«Ξεκινήσαμε αργά, παίζαμε στην έδρα μας και θέλαμε να μας βοηθήσει ο κόσμος και να κερδίσουμε και για αυτόν. Έχουμε δύσκολο πρόγραμμα μπροστά μας, θέλουμε να βελτιωθούμε στη συνέχεια.

Ήταν πολύ σημαντική νίκη, δεν ξέραμε αν θα υπάρχει ομάδα μέχρι πριν λίγο καιρό, αλλά ήρθαν κάποιοι άνθρωποι και βρέθηκε ο τρόπος για να συνεχίσει αυτός ο ιστορικός σύλλογος».

Και για τη δική του απόδοση αρκέστηκε να πει: «Το απολαμβάνω, υγεία να έχουμε, είναι η αγάπη μας το μπάσκετ».

Παπαθεοδώρου: “Τα φαόυλ του Μορέιρα μας κόστισαν”

Δυσαρεστημένος με την εικόνα που παρουσίασε η ομάδα του εμφανίστηκε στις δηλώσεις του στην ΕΡΤ ο Ηλίας Παπαθεοδώρου.

Αναλυτικά τα όσα δήλωσε στην ΕΡΤ:

«Ήταν ένα πολύ δύσκολο και σκληρό παιχνίδι, θέλαμε να ελέγξουμε τον ρυθμό, τα καταφέραμε στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως τα φαόυλ του Μορέιρα μας κόστισαν.

Στην παράταση με δύο μεγάλα σουτ ο Ιωνικός πήρε τη νίκη. Έπαξε με μεγαλύτερη ένταση και έδειξε πως θέλει το ματς περισσότερο.

Ειμαστε μια πολύ καινούρια ομάδα, βάλαμε δύο νέους παίκτες τις τελευταίες ημέρες και εχουμε ανακατευτεί κάπως. Δεν ήμασταν αυτοί που έπρεπε συνολικά σαν ομάδα».