ΑΕΚ: Πειστική εμφάνιση για το 2/2 στη Basket League! (videos)

2022-10-15T16:55:07+00:00 2022-10-15T17:35:11+00:00.

15/Oct/22 16:55

Η ΑΕΚ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ακίλ Μίτσελ και σε σπουδαία μέρα τον Τιμ Φρέιζερ κέρδισε και τον Απόλλωνα Πάτρας στα Λιόσια με 83-68και έκανε το 2/2 στη Basket League.

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη έχει πάρει… φόρα και μετά τις νίκες επί της Καρδίτσας και της Ρέτζιο Εμίλια στην Ιταλία κέρδισε και τον Απόλλωνα Πάτρας στα Λιόσια σχετικά εύκολα με 83-68 και έκανε το 2/2 στο Πρωτάθλημα δείχνοντας καλύτερη από πέρυσι!

Πλέον η “Ένωση” με το ρεκόρ 2-0 ετοιμάζεται για το παιχνίδι με το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη, ενώ ο Απόλλωνας θα ψάξει την πρώτη του νίκη στην τρίτη αγωνιστική με αντίπαλο τη νεοφώτιστη Καρδίτσα.

Διψήφιο προβάδισμα για ΑΕΚ στο ημίχρονο με εξαιρετική άμυνα

Πιο δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι η ΑΕΚ έχοντας προβάδισμα με 10-5 (στο 7′) κυρίως μέσω μακρινών σουτ (2/3 τρίποντα), αλλά και της άμυνας της. H πρώτη περίοδος έληξε με 21-12 για την Ένωση η οποία είχε 7/12 δίποντα κα οι αντίπαλοι της 4 λάθη και 0 ασίστ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πατρινοί αντέδρασαν μέσα από την άμυνα τους και με επιμέρους σκορ 10-4 κατάφεραν να μειώσουν σε 25-22 (στο 16′), χωρίς πάντως να μπορούν να βρουν ρυθμό στην επίθεση τους. Η ΑΕΚ “συνήλθε” και με σερί 6-0 προηγήθηκε και πάλι με +9 (31-22 στο 18′) με τον ΜακΓκρίφ να έχει 9 πόντους και τον Μίτσελ 5 πόντους και ήδη 10 ριμπάουντ.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με ένα σπουδαίο τρίποντο και φάουλ του Ουίλιαμς και τη διαφορά να πηγαίνει για πρώτη φορά στους 12 (37-25)!

Το “καθάρισε” με Μίτσελ η ΑΕΚ

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στα Λιόσια ξεκίνησε με τον Μίτσελ να κάνει γρήγορα το double double (12 πόντους, 11 ριμπάουντ) και την ΑΕΚ να διατηρεί ένα σημαντικό προβάδισμα με 45-34 (στο 26′). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 55-45 μετά από καλάθι και φάουλ του Ντέιβις (13 πόντους) με τον Απόλλωνα να μειώνει από το -14.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ρυθμός παρέμενε χαμηλός με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο και την ΑΕΚ να είναι το φαβορί για τη νίκη έχοντας το προβάδισμα με 63-52 (στο 35′). Η διαφορά πήγε για πρώτη φορά και στο +15 (67-52) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος με τον Μίτσελ να φτάνει τους 20 πόντους, ενώ ο Ντέιβις (16 πόντους) μείωσε σε 69-60 (στο 38′) για τον Απόλλωνα.

Τελικά ο Φρέιζερ (8 πόντους, 8 ασίστ, 4 ριμπάουντ) τελείωσε το ματς για την “Ένωση” και υπέγραψε το τελικό 83-68.

Που κρίθηκε: Στην εξαιρετική άμυνα της ΑΕΚ που κράτησε τους Πατρινούς στους 68 πόντους με 23/57 σουτ (9/27 τρίποντα), 12 ασίστ και 16 λάθη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μίτσελ ήταν εντυπωσιακός με 20 πόντους, (7/12 σουτ), 13 ριμπάουντ, 4 μπλοκ και 1 ασίστ, παρά τα 4 λάθη που έκανε, ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν, ο Φρέιζερ με 11 πόντους, 10 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο και ο Στρέλνιεκς με 14 πόντους και 7 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-12, 37-25, 55-45, 83-68

Μίτσελ: “Δεν έχουμε να αποδείξουμε κάτι”

Ο MVP της αναμέτρησης μίλησε στην κάμερα της ΕΡΤ μετά το τέλος του παιχνιδιού.

Καντζούρης: “Δεν μου άρεσε όπως παίξαμε σήμερα”

Δεν ήταν ικανοποιημένος από τον τρόπο που έπαιξε η ομάδα του, παρά την άνετη νίκη ο προπονητής της ΑΕΚ Ηλίας Καντζούρης όπως τόνισε σε δηλώσεις του στην ΕΡΤ.