Κολοσσιαία ανατροπή και στο καναβάτσο ο Προμηθέας (videos)

2022-10-22T17:01:23+00:00 2022-10-22T18:42:49+00:00.

22/Oct/22 17:01

BASKET LEAGUE 2022-2023 / ΚΟΛΟΣΣΟΣ - ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (ΧΑΡΗΣ ΖΑΜΠΕΤΟΥΛΑΣ / EUROKINISSI)

Ο Κολοσσός πήρε μία σπουδαία νίκη με 69-67 κόντρα στον Προμηθέα με clutch καλάθι του Τιγκ σχεδόν στο μηδέν.

Κολοσσός, όνομα και πράγματα!

Η ομάδα της Ρόδου δεν πτοήθηκε από το +12 του Προμηθέα και πήρε τη νίκη με 69-67, για την τρίτη αγωνιστική της Basket League.

Ο Τιγκ, με μεγάλο καλάθι στο -0,6”, έδωσε τη πρώτη νίκη στην ομάδα του, με τους Πατρινούς να ”πέφτουν” στο 2-1, έχοντας χάσει αρκετές επιθέσεις στα τελευταία λεπτά, με κομβικά λάθη.

Για την τέταρτη αγωνιστική, ο Κολοσσός φιλοξενείται από τον Παναθηναϊκό (ενδεικτική ημερομηνία 29/10), ενώ ο Προμηθέας από τη Καρδίτσα (ενδεικτική ημερομηνία 29/10).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Ο Κολοσσός ξεκίνησε καλύτερα το ματς με 9-5, με τους Γιανγκ-Κακλαμανάκη να ισοφαρίζουν σε 11-11. Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε υπέρ των φιλοξενούμενων, παρόλα αυτά το 13-18 έγινε 15-18 στο 10′, με τους γηπεδούχους να μην επιτρέπουν να ξεφύγει η διαφορά.

Αυτό έγινε στη δεύτερη περίοδο, με τους Πατρινούς να κρατούν το προβάδισμα και τον έλεγχο του ματς στα χέρια τους. Αν και καμία ομάδα δεν σούταρε καλά από το τρίποντο (2/15 και 2/13), ο Προμηθέας κατάφερε να κάνει το 24-36, πριν κλείσει το ημίχρονο με 26-36.

Ο Κολοσσός μείωσε σε 32-36, με το ματς  να γίνεται ξανά ντέρμπι. Και αυτό γιατί οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές σε άμυνα και επίθεση και έκαναν το 50-50 στο 29′ με Μορέιρα και Σταρκς. Μπήκαμε, έτσι στη τελευταία περίοδο, με τον Προμηθέα να έχει ένα μικρό προβάδισμα με 50-52.

Φτάσαμε, έτσι, στα τελευταία κρίσιμα λεπτά. Ο Προμηθέας έκανε το 61-65, αλλά ο Κολοσσός ισοφάρισε σε 67-67 στο -50”. Οι Πατρινοί έκαναν λάθος στο -16”, ο Τιγκ σκόραρε στο -0,6” (69-67) και έτσι ο Κολοσσός πήρε μία σπουδαία νίκη.

Πού κρίθηκε: Στο λάθος του Προμηθέα στην τελευταία επίθεσή του και φυσικά στο καλάθι του Τιγκ στο -0,6”.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σταρκς είχε 22 πόντους, ο Μορέιρα 13 (11 ριμπάουντ) και ο Τιγκ 8 (7 ριμπάουντ). Για τον Προμηθέα, 21 είχε ο Γιανγκ και 10 ο Κοντίτ.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 26-36, 50-52, 69-67

Κολοσσός (Παπαθεοδώρου): Σταρκς 22, Χρυσικόπουλος 8, Χατζηδάκης 2, Κατσίβελης 2, Γιαννόπουλος 9, Μορέιρα 13, Όσμπορν 3, Μπιλλής 2, Μπαρσέλο, Ιορδάνου, Τιγκ 8, Στεφάνοβιτς

Προμηθέας (Γιατράς): Γιανγκ 21, Μουράτος, Κακλαμανάκης 7, Σίμπσον 7, Κουλμπόκα 2, Κάουαν 5, Ντάνγκουμπιτς 4, Κοντίτ 10, Τσαϊρέλης 7, Γκίκας 4, Τανούλης

Ηλίας Παπαθεοδώρου: ”Πολύ σημαντική νίκη”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Κολοσσού:

«Πετύχαμε μία πάρα πολύ σημαντική νίκη σήμερα απέναντι σε έναν αντίπαλο που έχει μεγάλη ποιότητα και το έχει αποδείξει στη μέχρι τώρα πορεία του στην Ελλάδα και στην Ευρώπη. Για εμάς ήταν πολύ σημαντικό να κρατήσουμε την ομάδα ενωμένη μετά τον τρόπο που χάσαμε το προηγούμενο Σάββατο στην Καρδίτσα.

Καταφέραμε να προπονηθούμε σε ένα καλό επίπεδο. Υπήρχε μία νευρικότητα σίγουρα, όπως φάνηκε από την αστοχία μας. Είχαμε πολλά ελεύθερα σουτ που αστοχήσαμε. Παρ’ όλα αυτά κάναμε αρκετά καλή δουλειά στο πρώτο, αλλά ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Μειώσαμε τα λάθη μας, μείναμε κοντά στο σκορ και καταφέραμε στο τέλος να πάρουμε μία νίκη που είναι πάρα πολύ σημαντική και βαθμολογικά και για την ψυχολογία. Εύχομαι καλή συνέχεια στον Προμηθέα σε Ελλάδα και Ευρώπη»

Μάκης Γιατράς: ”Εμείς χάσαμε το ματς”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Προμηθέα:

«Συγχαρητήρια στον Κολοσσό για τη νίκη του. Εμείς χάσαμε ένα παιχνίδι που στο δεύτερο ημίχρονο κάναμε τραγικά λάθη. Δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι, κάναμε αβίαστα λάθη και πουλήσαμε πολλές φορές την μπάλα. Στο τέλος ενώ ήμασταν μπροστά, είχαμε την κατοχή και ξαφνικά άλλαζε η κατοχή.

Φάγαμε και τα δύο τελευταία καλάθια και χάσαμε το παιχνίδι. Ήταν μία κακή ήττα για εμάς. Είχαμε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του ματς. Στο πρώτο ημίχρονο θα μπορούσαμε να είχαμε και μεγαλύτερη διαφορά, ενώ προσπαθήσαμε στην άμυνα, ήμασταν άστοχοι στην επίθεση και τα πολλά λάθη που κάναμε δεν μας έδωσαν την ευκαιρία να νικήσουμε»