Με clutch Ράιλι ο ΠΑΟΚ “απέδρασε” από το Λαύριο! (videos)

2022-10-22T20:11:02+00:00 2022-10-22T21:25:15+00:00.

22/Oct/22 20:11

Ο ΠΑΟΚ με τον Ράιλι να πετυχαίνει 8 πόντους στα τελευταία δύο λεπτά του αγώνα στο Λαύριο κέρδισε με 75-70 και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του στη Basket League.

Μετά από ένα μεγάλο “θρίλερ” στο Λαύριο ο ΠΑΟΚ απέδρασε με ένα σπουδαίο διπλό με 75-70, μετά από το κρεσέντο του Ράιλι που σκόραρε σχεδόν όλους τους πόντους του στο τελευταίο δίλεπτο, χαρίζοντας την πολύτιμη νίκη στην ομάδα του.

Πλέον ο ΠΑΟΚ έχει ρεκόρ 2-1 και θα υποδεχθεί τον Ιωνικό (30/10) στην 4η αγωνιστική, ενώ το Λαύριο που μετράει 0/3 στο Πρωτάθλημα, θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ (30/10.

Προβάδισμα για ΠΑΟΚ στο ημίχρονο με Ρένφρο και Φράνκε

Ντέρμπι ήταν από νωρίς το ματς με τον ΠΑΟΚ στο 6ο λεπτό, να έχει το ελάχιστο προβάδισμα με 11-10. Η πρώτη περίοδος έληξε με 26-20 υπέρ των φιλοξενούμενων, για τους οποίους ο Ρένφρο είχε ήδη 11 πόντους και συνολικά 7/8 δίποντα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Λαύριο προσπαθούσε να ισορροπήσει το ματς και με σαφώς βελτιωμένη άμυνα μείωσε σε 32-29 (στο 15′) έχοντας 11/12 βολές. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα με 36-31 (στο 18′), αφού ανέλαβε δράση στην επίθεση ο Φράνκε (9π.).

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ στο +5 (40-35) και τις δύο ομάδες να έχουν μαζί 4/26 τρίποντα.

Ντέρμπι μέχρι το τέλος στο Λαύριο

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα στο Λαύριο ξεκίνησε με την ομάδα του Χρήστο Σερέλη με τους Νικολαΐδη – Κόουλ να έχουν μαζί 18 πόντους και με επιμέρους σκορ 11-5, να περνάει για πρώτη φορά μπροστά με 46-45 (στο 25′).

O “Δικέφαλος του Βορρά” με τον Φράνκε να είναι εξαιρετικός με 16 πόντους πήρε και πάλι το προβάδισμα (54-53 στο 29′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Γερομιχαλό να ισοφαρίζει με καλάθι στη λήξη σε 56-56.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το ντέρμπι καλά κρατούσε με τις δύο ομάδες συνεχώς κοντά στο σκορ, τις άμυνες να πρωταγωνιστούν και τον ΠΑΟΚ να είναι μπροστά με 62-61 στο 35ο λεπτό.

Δύο λεπτά πριν το φινάλε στο Λαύριο το σκορ ήταν ήταν 67-65 για τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Κόουλ στο 1:35 ισοφάρισε σε 67-67. Ο Ράιλι στο 39′ με το πρώτο του τρίποντο έδωσε ένα πολύτιμο +3 (70-67) στον ΠΑΟΚ, ενώ ο ίδιος παίκτης με νέο τρίποντο στα 54” έκανε το σκορ 73-67!

Ο Φλαγκ μείωσε στα 43” απάντησε για το 73-70, ενώ μετά από επιθετικό ριμπάουντ του Ρένφρο στα 12” ο Ράιλι πέτυχε και 2/2 βολές (75-70) και στη λήξη ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε τη νίκη.

Που κρίθηκε: Στο 1:35 το Λαύριο ισοφάρισε σε 67-67, όμως ο Ράιλι με 2/2 τρίποντα έκανε το σκορ στα 54” 73-67 και έκρινε το ματς υπέρ του ΠΑΟΚ.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ράιλι που έκρινε το ματς με 8 πόντους και 7 ασίστ, αλλά για τον ΠΑΟΚ έκαναν μεγάλο ματς ο Φράνκε με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Σαλούστρος με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Ρένφρο με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 μπλοκ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 35-40, 56-56, 70-75

Σερέλης: “Πληρώνουμε την απειρία μας”

Στην απειρία των παικτών του στάθηκε στις δηλώσεις του στην ΕΡΤ ο κόουτς του Λαυρίου Χρήστος Σερέλης.

Λυκογιάννης: “Το μήνυμα εστάλη από το Περιστέρι”