ΑΕΚΑΡΑ στο Περιστέρι: “Διπλό” με μέταλλο και αήττητη στην κορυφή! (videos)

2022-10-23T17:25:03+00:00 2022-10-23T20:02:20+00:00.

23/Oct/22 17:25

Η ΑΕΚ μετά από ένα τρομερό παιχνίδι στο Περιστέρι πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη με 84-80 και παρέμεινε αήττητη στη Basket League με 3/3, έχοντας σε σπουδαία μέρα τους ΜακΓκρίφ, Ουίλιαμς και Φρέιζερ.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Μετά από ένα εκπληκτικό σε εξέλιξη ματς στο “Ανδρέας Παπανδρέου” η εξαιρετική ΑΕΚ με τους Αμερικανούς της για πρωταγωνιστές, “λύγισε” το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη με 84-80 και παρέμεινε αήττητη μετρώντας ρεκόρ 3-0 στη Basket League.

Για την ομάδα του Ηλία Καντζούρη καθοριστικό ρόλο στο μεγάλο διπλό έπαιξαν οι ΜακΓκρίφ, Ουίλιαμς και Φρέιζερ, ενώ για τους γηπεδούχους μόνο ο εξαιρετικός Ντένμον (27π) βρέθηκε σε μεγάλη μέρα.

Πλέον το Περιστέρι (1-2 ρεκόρ) θα ταξιδέψει στην Πάτρα, για το ματς με τον Απόλλωνα (29/10), ενώ η ΑΕΚ θα υποδεχθεί την ίδια μέρα τον Άρη στα Λιόσια.

Καλύτερη η ΑΕΚ στο επεισοδιακό πρώτο μέρος, “ζωντανό” το Περιστέρι!

Ντέρμπι ήταν από νωρίς το παιχνίδι με την ΑΕΚ να έχει το ελάχιστο προβάδισμα με 8-7 (στο 4′) και τον Ντένμον για τους γηπεδούχους, ήδη να έχει 5 πόντους. Η “Ένωση” με 8/12 δίποντα, 5 ασίστ, μηδέν λάθη και 4 κλεψίματα πέρασε και μπροστά με +7 (16-9 στο 7′), κόντρα σε ένα Περιστέρι που είχε ήδη 4 λάθη και 1/6 τρίποντα!

Η πρώτη περίοδος καθυστέρησε πολύ, να ολοκληρωθεί λόγω διακοπής εξαιτίας επεισοδίων και τελικά έληξε με 20-15 για την ΑΕΚ μετά από κάρφωμα στο τέλος του Τζούστον.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Περιστέρι ήταν βελτιωμένο, αλλά παρέμενε άστοχο από μακριά (1/10) και η ΑΕΚ κρατούσε το προβάδισμα με 26-23 (στο 14′), χάρη στα μηδέν λάθη της. H “Ένωση” μπορεί να μετρούσε 0/4 τρίποντα, όμως με εξαιρετική άμυνα και 12/20 δίποντα προηγήθηκε και με +7 (30-23 στο 16′) ελέγχοντας πλήρως το ρυθμό.

Η διαφορά πήγε και στους 11 (34-23 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους παίκτες του Βασίλη Σπανούλη, να μειώνουν σε 40-37 με επιμέρους σκορ 14-6!

Ντέρμπι μέχρι το τέλος!

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα στο Περιστέρι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους, να παίζουν εξαιρετική άμυνα και με επιμέρους σκορ 15-5 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +7 (52-45 στο 25′) έχοντας πλέον 6/18 τρίποντα και τον Μπιλάν να έχει 8 πόντους. Η διαφορά για το Περιστέρι πήγε και στους 9 (57-48 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με την ΑΕΚ πίσω με 64-58 μετά από buzzer beater του Ντένμον.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, η ΑΕΚ έχασε τον Μίτσελ με 5 φάουλ, αλλά με επιμέρους σκορ 13-4 πήρε το προβάδισμα με 71-68 στο 35ο λεπτό. Ο τρομερός Ντένμον (25π.) ισοφάρισε με ένα τρομερό τρίποντο και με 1/2 βολές στον αιφνιδιασμό, μετά από μπλοκ του Μπιλάν έκανε το 74-73 (στο 37′).

Στο τελευταίο δίλεπτο Μάντσεν και Μπιλάν διαμόρφωσαν το 76-75 για το Περιστέρι, ενώ Φρέιζερ και ΜακΓκρίφ με τρεις σερί πόντους στο 1:50 έδωσαν στην ΑΕΚ το προβάδισμα +2 (78-76)!

Ο Μπιλάν με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 78-78, όμως ο Ουίλιαμς απάντησε με τον ίδιο τρόπο και στο 1:20 έκανε το 80-78 σε ένα εκπληκτικό ντέρμπι.

Ο Φρέιζερ με ένα μεγάλο σουτ έβαλε μπροστά την ομάδα του με +4 (82-78) στα 50” και την έχρισε μεγάλο φαβορί για τη νίκη. Ο Ντένμον με 2/2 βολές στα 40” μείωσε σε 82-80 και ο Ουίλιαμς με ένα ακόμα μεγάλο καλάθι έκανε το 84-80 και τέλειωσε το ματς στα 11”! Στη λήξη η ΑΕΚ πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη!

Που κρίθηκε: Στο 1:30 το Περιστέρι ισοφάρισε σε 78-78, όμως η ΑΕΚ με επιμέρους σκορ 6-2 και ένα μεγάλο καλάθι του Ουίλιαμς στα 11′ προηγήθηκε με 84-80 και πήρε το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ουίλιαμς ήταν καθοριστικός με 14 πόντους, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 ριμπάουντ, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο ΜακΓκρίφ με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Φρέιζερ που παρά τα 6 λάθη του είχε 13 πόντους, 6 ασίστ, ισάριθμα ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 37-40, 64-58, 80-84