Ολυμπιακός: Πέρασε “αέρα” κι από την Θεσσαλονίκη! (videos)

2022-10-24T20:08:22+00:00 2022-10-24T20:52:32+00:00.

24/Oct/22 20:08

Ο Ολυμπιακός παίζοντας κατά διαστήματα καλό μπάσκετ και με “όπλο” την άμυνα του, κέρδισε και τον Άρη στο “Nick Galis Hall” με 83-66 και έκανε το 3/3 στη Basket League.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, που δεν είχε στη διάθεση της τον Μουσταφά Φαλ, διατήρησε το αήττητο της σε Ελλάδα και Ευρωλίγκα, παίρνοντας ένα ακόμα διπλό με 83-66 στη δύσκολη έδρα του Άρη, για την 3η αγωνιστική της Basket League.

Με εξαίρεση το πρώτο πεντάλεπτο, όπου οι Πειραιώτες δυσκολεύτηκαν από τη “ζώνη” του Γιάννη Καστρίτη, στη συνέχεια μέσα από την άμυνα τους και με “όπλο” τη δημιουργία (32 ασίστ, 15 λάθη) πήραν το ματς με πρωταγωνιστές τους Βεζένκοφ, Μπολομπόι και Κάνααν.

Πλέον ο Ολυμπιακός του 9/9 σε όλες τις διοργανώσεις θα υποδεχθεί στο ΣΕΦ τη Μονακό (27/10, 19:45) για την Ευρωλίγκα και το Λαύριο (29/10, 19:15) για τη Basket League, ενώ ο Άρης του 1-2 στο Πρωτάθλημα, θα αγωνιστεί στα Λιόσια με την αήττητη ΑΕΚ (28/10, 19:00).

Με άμυνα και σούπερ δημιουργία στο +16 ο Ολυμπιακός στο ημίχρονο

Ο Άρης ξεκίνησε “ζεστός” στην επίθεση με 3/5 τρίποντα και προηγήθηκε με 9-6 (στο 4′), αφού η άμυνα “ζώνης” δυσκόλεψε τον Ολυμπιακό, όπως και τα γρήγορα 3 κίτρινα επιθετικά ριμπάουντ.

Ο πληθωρικός Παπανικολάου (2ριμπ, 1ασ, 1μπλοκ, 1κλεψ) και ο Βεζένκοφ έχοντας μαζί 12 πόντους, έβαλαν μπροστά τους Πειραιώτες με 15-13 (στο 9′) και η πρώτη περίοδος έληξε με buzzer beater τρίποντο του Ουόκαπ και 20-13 υπέρ των ερυθρόλευκων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, είχε βρει για τα καλά ρυθμό “σφίγγοντας” την άμυνα του (2/11διπ και 5 λάθη ο Άρης) και με 11 ασίστ (2 λάθη) και γρήγορο σερί 5-0 προηγήθηκε για πρώτη φορά με +12 (25-13 στο 12′).

Μπορεί ο Μπλακ να μην βοηθούσε στην επίθεση (1/3 σουτ, 2 λάθη), όμως οι Πειραιώτες με την άμυνα τους και τα μακρινά σουτ (4/7), προηγήθηκαν μετά από επιμέρους σκορ 14-3 με 34-16 (στο 16′)!

Ο Άρης μείωσε σε 36-23 (στο 18′) με τους Χόρτσλερ και Χάγκινς να έχουν μαζί 13 πόντους και τους ερυθρόλευκους να έχουν 4/10 βολές. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 41-25 και με τον Ολυμπιακό να έχει 15/25 σουτ, 15 ασίστ και μόλις 5 λάθη.

Το “καθάρισε” στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα στο “Nick Galis Hall” ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό με επιμέρους σκορ 14-7, μετά από 3/3 τρίποντα των Βεζένκοφ – Κάνααν, να προηγείται για πρώτη φορά με +24 (55-31 στο 25′) “καθαρίζοντας” ουσιαστικά το ματς.

Η διαφορά παρέμενε σταθερά στα ίδια επίπεδα (60-36 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους γηπεδούχους πίσω με 68-46.

]

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο με όλα να έχουν κριθεί οι ερυθρόλευκοι είχαν το προβάδισμα με 75-52 (στο 34′) και μετρώντας 28 ασίστ και 10/19 τρίποντα. Τρία λεπτά πριν το τέλος ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά με 78-56 και στο φινάλε πανηγύρισε το 3/3 στο Πρωτάθλημα με 83-66.

Που κρίθηκε: Στο πρώτο ημίχρονο, όπου ο Ολυμπιακός δέχθηκε μόλις 25 πόντους και πήγε στα αποδυτήρια με +16 (41-25), διαφορά την οποία δεν κινδύνευσε να χάσει μέχρι το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βεζένκοφ που είχε 15 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ, ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν ο Κάνααν που έκανε season high με 14 πόντους (4/7 τριπ.) και 3 ασίστ και ο Μπολομπόι με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 μπλοκ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 25-41, 46-68, 66-83.