Ο ΠΑΟΚ του Χαντς νίκησε τον Ιωνικό του Μαυροκεφαλίδη σε ματς που είχε τον… ατέλειωτο! (videos)

2022-10-29T20:32:41+00:00 2022-10-29T21:22:42+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

29/Oct/22 20:32

Ο ΠΑΟΚ μετά από ένα δραματικό ματς, όπου αποβλήθηκαν οι Λυκογιάννης – Μέξας, κατάφερε να “λυγίσει” τον αξιόμαχο Ιωνικό με 82-78 και πανηγύρισε την τρίτη συνεχόμενη νίκη του στη Basket League.

Ο ΠΑΟΚ έχει μπει για τα καλά σε νικηφόρο σερί στη Basket League, αφού μετά από ένα “επεισοδιακό” παιχνίδι στην “Πυλαία” κόντρα στον Ιωνικό του τρομερού Μαυροκεφαλίδη (30 πόντους), κέρδισε πολύ δύσκολα με 82-78, με τον Χαντς να είναι και πάλι ο MVP του.

Πλέον ο ΠΑΟΚ με ρεκόρ 3-1 στο Πρωτάθλημα, ετοιμάζεται για το μεγάλο ευρωπαϊκό ματς με τη Μάλαγα στην Ισπανία (2/11), ενώ ο Ιωνικός του 1-3 θα υποδεχθεί στις 6 Νοεμβρίου τον Ολυμπιακό.

Βρήκε ρυθμό ο ΠΑΟΚ και πήγε με +7 στα αποδυτήρια

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του, με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 7-7 (στο 5′) και τον Σαλούστρο, να έχει όλους τους πόντους του ΠΑΟΚ.

Ο Μαυροκεφαλίδης φτάνοντας τους 6 πόντους ισοφάρισε και πάλι σε 12-12 (το 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 16-12 για τον ΠΑΟΚ και τον Ιωνικό να έχει ήδη 5 λάθη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 7-2 πέρασαν και πάλι μπροστά με 19-18 (στο 13′), παρότι είχαν 7/18 σουτ. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με δικό τους επιμέρους σκορ 12-6 και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +6 (32-26). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 39-32 για τον ΠΑΟΚ, που είχε 8/16 δίποντα και 10 ασίστ.

Το γύρισε από το -16 και το έκανε ντέρμπι ο Ιωνικός

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην “Πυλαία” ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να παίζει πολύ καλή άμυνα και να προηγείται για πρώτη φορά με +13 (52-39 στο 25′) και να γίνεται από νωρίς φαβορί για τη νίκη, αφού ο Ιωνικός είχε φτάσει τα 13 λάθη.

Το σκορ έγινε και 58-43 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους φιλοξενούμενους πίσω με 63-47 και να έχουν χάσει και με αποβολή τον κόουτς τους Κώστα Μέξα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Ιωνικός προσπαθούσε να κάνει μία τελευταία προσπάθεια, για να επιστρέψει και στο 35ο λεπτό μείωσε σε 67-62 με τρομερό  επιμέρους σκορ 15-4 και τον Άρη Λυκογιάννη λίγο μετά να αποβάλλεται.

Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε μέσα από την άμυνα του και με σερί 5-0 έδειχνε να καθαρίζει το ματς, αφού στο 38′ προηγούνταν με 72-62. Οι φιλοξενούμενοι όμως, με συνεχόμενα τρίποντα του τρομερού Μαυροκεφαλίδη (29π) μείωσαν σε 76-73 στα 50′ και απειλούσαν τον ΠΑΟΚ από το πουθενά!

Τελικά μετά από σερί βολές που εκτέλεσαν οι δύο ομάδες, οι γηπεδούχοι “άντεξαν” και πήραν το θετικό αποτέλεσμα με 82-78.

Που κρίθηκε: Στο 35ο λεπτό ο Ιωνικός μείωσε από το -16 σε -5 (67-62), όμως δεχόμενος σερί 5-0 σε τρία λεπτά, βρέθηκε να χάνει με 72-62 και εκεί όλα κρίθηκαν.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χαντς ήταν εξαιρετικός με 25 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ και έκανε τη διαφορά για τον ΠΑΟΚ ερχόμενος από τον πάγκο.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 39-32, 63-47, 82-78

Λυκογιάννης: “Το τελείωμά μας στο ματς ήταν πολύ κακό”

Στη σημασία της νίκης στάθηκε στις δηλώσεις του μετά το ματς ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Άρης Λυκογιάννης, ενώ αναφέρθηκε στο κακό τέταρτο δεκάλεπτο της ομάδας του και στη συνέχεια της σεζόν.

Οι δηλώσεις του:

Για το ματς: “Είναι σημαντικό για εμάς που αν και δεν είχαμε σε καλό βράδυ τους βασικούς μας παίκτες πήραμε τη νίκη. Παρά τον εκνευρισμό που είχαμε, για 30 λεπτά ήμασταν αυτοί που έπρεπε στο αμυντικό κομμάτι και παίζοντας αρκετά… συνετά στη τρίτη περίοδο ώστε να χτίσουμε μία διαφορά. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν πολύ κακό για εμάς, τόσο σε άμυνα όσο και επίθεση, ειδικά με τις βολές, με αποτέλεσμα να επιτρέψουμε τον αντίπαλο να πιστέψει ότι μπορεί να επιστρέψει στο ματς.

Ήμασταν τυχεροί στο τέλος που δεν μπήκαν κάποια σουτ και προχωράμε με τη νίκη που είναι το πιο σημαντικό. Έχουμε μπροστά μας μία δύσκολη εβδομάδα με δύο εκτός έδρας παιχνίδια σε Ισπανία και Ρόδο με Ουνικάχα και Κολοσσό όπου θα δοκιμαστούμε γι’ ακόμη μία φορά”.

Για τα σουτ: “Είναι λάθος το γεγονός ότι δεν παίξαμε πολύ μέσα στη ρακέτα, αλλά δεν είχαμε κάποιον αντίπαλο παίκτη να χτυπήσουμε πάνω του. Είχαμε τραγικό αμυντικό τρανζίσιον στα τελευταία λεπτά και αυτό ήταν το θέμα μας και γι’ αυτό πιστεύω ότι το πρόβλημα ήταν περισσότερο αμυντικό, παρά επιθετικό”.

Για τη σημασία του ματς: “Δεν το θεωρώ crash test, αλλά θεωρώ τη νίκη σημαντική. Το τελείωμά μας στο ματς ήταν πολύ κακό, αλλά το θετικό είναι ότι σε μία βραδιά που είχαμε πολλούς παίκτες σε κακή μέρα πήραμε το ματς. Είχαμε έλλειψη συγκέντρωσης, ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο όπου δεχθήκαμε 31 πόντους. Είναι ανεπίτρεπτο αυτό. Σίγουρα έπαιξαν ρόλο και οι διακοπές. Κρατάμε όμως ότι γίνανε πολλά πράγματα κατά μας και εμείς κερδίσαμε”.

Για τον Μαυροκεφαλίδη: “Τους περισσότερους πόντους τους πέτυχε στο επτάλεπτο στο τέλος που εμείς χάσαμε το μυαλό μας. Από την άλλη, είναι ένας παίκτης με μεγάλη ποιότητα, μη ξεχνάμε ότι είναι και ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος”.

Λίβανος: “Η αποβολή του κόουτς ήταν λίγο… τραβηγμένη”

Οι δηλώσεις του βοηθού προπονητή του Ιωνικού:

“Για εμάς ήταν εξ’ αρχής ένα δύσκολο παιχνίδι, είμαστε μία νέα ομάδα που ουσιαστικά τώρα διανύει μία περίοδο προετοιμασίας αλλά σε επίσημα παιχνίδια. Μέσα στα προβλήματα προστέθηκε και αυτό του Καπελάν, παρ’ όλα αυτά από την αρχή έως το τέλος, εξαιρώντας ένα κακό διάστημα μετά την αποβολή του κόουτς καταφέραμε να είμαστε πολύ ανταγωνιστικοί. Η αποβολή του κόουτς ήταν λίγο… τραβηγμένη, σε μία κατά τα άλλα καλή διαιτησία.

Προσπάθησα από τη μεριά μου να είμαι σε καλή επικοινωνία με τον κόουτς Μέξα που ήταν έξω, προσπαθήσαμε πολύ αλλά η ουσία είναι ότι δεν πήραμε τη νίκη. Το κρατάμε όμως αυτό, θα δουλέψουμε τις αδυναμίες μας και περιμένουμε και τις αλλαγές που θα γίνουν το επόμενο διάστημα ώστε να γίνουμε ακόμη καλύτεροι και να διεκδικήσουμε τους στόχους μας”.