Ολυμπιακός – Λαύριο 98-61: Περίπατος στο ΣΕΦ για το “ερυθρόλευκο” 4/4! (videos)

2022-10-30T20:56:34+00:00 2022-10-30T21:13:59+00:00.

30/Oct/22 20:56

Ο Ολυμπιακός παρέμεινε αήττητος στη Basket League κερδίζοντας άνετα στο ΣΕΦ με 98-61 το Λαύριο με κορυφαίους τους Λούντζη – Μπλακ και στρέφει ξανά το βλέμμα του στην Ευρωλίγκα, όπου και θα φιλοξενήσει στο Φάληρο τη Βαλένθια (4/11, 21:00).

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός έκανε το 4/4 στη Basket League και παρέμεινε μόνος πρώτος στην κορυφή της κατάταξης, κερδίζοντας πολύ εύκολα στο ΣΕΦ το Λαύριο (0/4) με 98-61.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα “καθάρισε” το παιχνίδι από πολύ νωρίς και πιο συγκεκριμένα από τη δεύτερη περίοδο, όπου έκανε τα πάντα σωστά σε άμυνα και επίθεση, ενώ κορυφαίοι ήταν οι Λούντζης, Μπλακ και Βεζένκοφ.

Πλέον ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί για την 6η αγωνιστική της Ευρωλίγκα τη Βαλένθια (4/11, 21:00) με στόχο την επιστροφή στις νίκες, ενώ το Λαύριο θα ψάξει το πρώτο του θετικό αποτέλεσμα, κόντρα στην ΑΕΚ (5/11, 15:45).

Ο Λούντζης έκανε τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο και έφερε το +24!

Το Λαύριο ξεκίνησε καλά το ματς και παρότι δέχθηκε δύο τρίποντα από τους γηπεδούχους και ήταν ισόπαλο με 9-9 (στο 4′) έχοντας 3/4 σουτ. Ο Ολυμπιακός για πρώτη φορά προηγήθηκε με +6 (16-12 στο 8′) με τον Βεζένκοφ να πετυχαίνει σερί πόντους, αν και είχε μόλις 3/8 δίποντα.

Η πρώτη περίοδος έληξε με buzzer beater του Κάνααν (25-19), που μαζί με τον Μπλακ είχαν μαζί 13 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ένταση της άμυνας της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα ανέβηκε αισθητά και με το δίδυμο Φαλ – Πίτερς να κυριαρχούν στην επίθεση (8 πόντους μαζί, 6 ο Γάλλος), ήρθε ένα σερί 9-0 και το σκορ έγινε 34-19 (στο 13′).

O Λούντζης άρχισε να δίνει ρυθμό και σκορ (9π με 3/3τριπ, 2ριμπ, 2ασ) στον Ολυμπιακό και η διαφορά πήγε και στο +21 (45-24 στο 17‘) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 53-29 και τον Έλληνα γκαρντ να φτάνει τους 15 πόντους με 5/6 τρίποντα και συνολικά η ομάδα του τα 8/13 περιφερειακά σουτ με 16 ασίστ!

Εύκολα και στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΣΕΦ ξεκίνησε με το Λαύριο να προσπαθεί να μειώσει και το σκορ να γίνεται 58-34 (στο 24′), αφού ο Γιώργος Μπαρτζώκας δοκίμαζε σχήματα και πρόσωπα στο παρκέ. Με τον Μπολομπόι να βρίσκεται για ώρα στο παρκέ και να έχει 4 πόντους και 3 ριμπάουντ, η διαφορά πήγε ξανά στους 26 (62-36 στο 27′).

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Ολυμπιακό μπροστά με 73-49 και τον Βεζένκοφ να ανεβάζει στροφές με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο όλα είχαν κριθεί και οι δύο προπονητές δοκίμαζαν πράγματα στο παρκέ, με τους Πειραιώτες μπροστά στο σκορ στο 35ο λεπτό με 86-53. Στο φινάλε ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την άνετη νίκη με 98-61.

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου ο Ολυμπιακός με συνολικό επιμέρους σκορ 28-10 “εκτόξευσε” το προβάδισμα του σε +24 (53-29) και καθάρισε από νωρίς το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λούντζης έκανε τη διαφορά από το πρώτο μέρος έχοντας 21 πόντους με 6/7 τρίποντα (επιδόσεις ρεκόρ με Ολυμπιακό), 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, επίσης ο Μπλακ είχε 21 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 53-29, 73-49, 98-61