Ολυμπιακός: Ξέσπασε στον Ιωνικό με 100άρα για το 5/5! (videos)

2022-11-06T16:36:35+00:00 2022-11-06T16:58:02+00:00.

06/Nov/22 16:36

Ο Ολυμπιακός έκανε το 5/5 στη Basket League κερδίζοντας και τον Ιωνικό εκτός έδρας με 107-81, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Σάσα Βεζένκοφ και Αϊζάια Κάνααν και επικεντρώνεται ξανά στην Ευρωλίγκα και στο ματς με την Παρτιζάν (10/11, 21:00).

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός αν και δυσκολεύτηκε για περίπου τρία δεκάλεπτα στον “Πλάτωνα” από τον Ιωνικό, τελικά επικράτησε εύκολα στο τέλος με 107-81 και πανηγύρισε το 5/5 στη Basket League, όπου είναι μόνος πρώτος στην κορυφή της κατάταξης.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα παρουσίασε δύο πρόσωπα στο παιχνίδι και προβλημάτισε με την εικόνα της στην άμυνα μέχρι και το 25ο λεπτό, όμως στη συνέχεια “καθάρισε” το ματς με κορυφαίους τους Βεζένκοφ, Κάνααν, Παπανικολάου και Ουόκαπ.

Πλέον ο Ολυμπιακός με 5-0 ρεκόρ βρίσκεται στην κορυφή της Basket League και ετοιμάζεται για τη μεγάλη “μάχη” με την Παρτιζάν στο ΣΕΦ (10/11, 21:00) για την Ευρωλίγκά, ενώ ο Ιωνικός με 1-4 στο Πρωτάθλημα δεν έχει άμεσες υποχρεώσεις, λόγω των αγώνων των Εθνικών Ομάδων.

Με την επίθεση μπροστά στο ημίχρονο ο Ολυμπιακός

Καλύτερα ξεκίνησε ο Ολυμπιακός και με τους Φαλ – Παπανικολάου προηγήθηκε με 8-2 (στο 4′), όμως ο Ιωνικός ισορρόπησε το παιχνίδι στη συνέχεια και μείωσε σε 13-11 (στο 7′) με 3/4 τρίποντα.

Η πρώτη περίοδος έληξε με 30-22 για τους Πειραιώτες, οι οποίοι είχαν 10/12 σουτ (4/5 τρίποντα) και ο Κάνααν 11 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η άμυνα της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισε να είναι προβληματική, όμως η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στους 10 (39-29 στο 14′) με τον Φαλ να κάνει τη διαφορά στη ρακέτα.

Η διαφορά πήγε και στους 14 (45-31 στο 16′) με 2/2 τρίποντα των Σλούκα – Πίτερς, ενώ η διαφορά έπεσε στη συνέχει και πάλι σε μονοψήφια επίπεδα (47-38 στο 18′).

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό μπροστά με 50-43 πληρώνοντας τα 8 λάθη του και τις 14 ασίστ, αλλά και τα 7/15 τρίποντα του Ιωνικού.

Το “καθάρισε” στο τρίτο δεκάλεπτο με Βεζένκοφ ο Ολυμπιακός

Το δεύτερο ημίχρονο στον “Πλάτωνα” ξεκίνησε με επιμέρους σκορ 8-3 του Ιωνικού και τεχνική ποινή στον Παπανικολάου με το σκορ να γίνεται 53-51 (στο 23′). Ο Βεζένκοφ βρήκε ρυθμό σε επίθεση (2/2 τριπ, 1/1 διπ, κερδισμένο αντιαθλητικό, 1 ασ) και άμυνα (1 μπλοκ) και ο Ολυμπιακός απάντησε με δικό του επιμέρους σκορ 11-2 και η διαφορά ανέβηκε και πάλι στους 11 (64-53 στο 25′).

Mε τον Βεζένκοφ να έχει φτάσει τους 22 πόντους (14π στο 3ο), τον Κάνααν τους 15 και τον Ουόκαπ τις 9 ασίστ οι Πειραιώτες διατηρούσαν μία διψήφια διαφορά ασφαλείας (71-55 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους γηπεδούχους πίσω με 81-61 μετά από buzzer beater του Μπολομπόι.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο όλα ουσιαστικά είχαν κριθεί και ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά στο σκορ με 94-64 στο 35ο λεπτό. Τρία λεπτά πριν τη λήξη οι Πειραιώτες ήταν μπροστά με 100-73 και στο φινάλε πανηγύρισε το 5/5 με 107-81.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου ο Ιωνικός μείωσε σε 53-51 στο 23′, όμως ο Βεζένκοφ με 14 προσωπικούς πόντους έφερε τη διαφορά στο +16 (71-55 στο 27′) για τον Ολυμπιακό, την οποία δεν κάλυψαν μέχρι το τέλος οι γηπεδούχοι.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν ο παίκτης που “καθάρισε” το ματς για τον Ολυμπιακό με 16 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και συνολικά 24 πόντους (8/8 σουτ, 6/6 βολές), 8 ριμπάουντ, 1 μπλοκ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 22-30, 43-50, 61-81, 81-107