Με MVP τον Καββαδά η ιστορική νίκη του Αρκαδικού!

2015-10-31T19:22:33+00:00 2015-10-31T19:23:47+00:00.

Stelios Toromanidis

31/Oct/15 19:22

Με πρωταγωνιστή στα τελευταία 2 λεπτά τον Βασίλη Καββαδά ο Αρκαδικός πέτυχε την παρθενική του νίκη στην Α1 κατηγορία καθώς επικράτησε σε ένα πραγματικό ντέρμπι του Ρεθύμνου Cretan Kings στην Τρίπολη με 75-70!

Του Στέλιου Τορομανίδη/ info@eurohoops.net

Με πρωταγωνιστή στα τελευταία δυο λεπτά τον Βασίλη Καββαδά ο Αρκαδικός πέτυχε την παρθενική του νίκη στην Α1 κατηγορία καθώς επικράτησε σε ένα πραγματικό ντέρμπι του Ρεθύμνου Cretan Kings στην Τρίπολη με 75-70.

Ο δανεικός από τον Ολυμπιακό σέντερ μετέτρεψε με 6 δικούς του πόντους (δύο δίποντα και ένα φόλοου κάρφωμα) το 68-70 του 38’ υπέρ των φιλοξενούμενων στο τελικό 75-70. Οι Κορόλεφ (με σουτ τριών πόντων) και Γιαννόπουλος (με φόλοου) θα μπορούσαν να δώσουν την νίκη (ο πρώτος) και την δεύτερη ευκαιρία στην παράταση (ο δεύτερος) στο Ρέθυμνο, αλλά αστόχησαν στις προσπάθειές τους.

Διακύμανση του αγώνα

Οι γηπεδούχοι χάρη και στον ενθουσιασμό της έδρας ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση. Οι Στεφανίδης και Βαν Όστρουμ δημιουργούσαν εξαιρετικά και ο καυτός Νούτινεν με 8 πόντους έδωσε προβάδισμα 9 πόντων στην ομάδα του (17-8 στο 7’). Όπως ήταν αναμενόμενο το πιο έμπειρο Ρέθυμνο αντέδρασε και με μπροστάρη τον νεοσύλλεκτο φόργουορντ Στόουν (8π.) δημιούργησαν σερί 2-12 και έκλεισαν προηγούμενοι το 1ο δεκάλεπτο (19-20).

Στην δεύτερη περίοδο οι δύο μονομάχοι συμβάδιζαν στο σκορ. Ενδεικτικά στοιχεία οι 4 ισοπαλίες και οι 5 εναλλαγές στο προβάδισμα που πραγματοποιήθηκαν σε αυτό το διάστημα. Το ημίχρονο έκλεισε στο +3 για τους Κρητικούς (36-39) με τον Αμερικανό γκαρντ Ράιαν Χάροου να τους καθοδηγεί (12π., 2ριμπ., 3ασσίστ).

Εκπληκτικός ο Ολλανδός Κλούφ στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου, με 8 πόντους ηγήθηκε των φιλοξενούμενων για το +7 (43-50) του 25’. Οι Αρκάδες δεν τα παράτησαν και με τους Στεφανίδη-Μπράουν να παίρνουν την μπαγκέτα προηγήθηκαν (54-51 στο 29’) για να κλείσει στην ισοπαλία η περίοδος (55-55).

Η αρχή του τελευταίου μέρους στο παιχνίδι βρήκε τις δύο ομάδες να βαδίζουν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι να φτάσουμε στο συγκλονιστικό φινάλε.

Παίκτης Κλειδί:Βασίλης Καββαδάς

Μπορεί ο Μπράουν με 18 πόντους να οδήγησε μέχρι τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης τον Αρκαδικό αλλά ο παίκτης που χάρισε την νίκη στο τέλος ήταν ο Βασίλης Καββαδάς με τους 6 πόντους που έβαλε στο τελευταίο δίλεπτο. Συνολικά είχε 11 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Που κρίθηκε

Το ματς ήταν πραγματικό ντέρμπι και κρίθηκε στα δύο τελευταία λεπτά με το 7-0 σερί που πραγματοποίησαν οι παίκτες του Αρκαδικού, οι οποίοι έβγαλαν μεγάλο πάθος για την πρώτη νίκη της ομάδας τους στην Α1

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 36-39, 55-55, 75-70