ΑΕΚ – Ιωνικός 92-77: Αφιερωμένο στον Γέλοβατς (videos)

2022-11-19T18:00:56+00:00 2022-11-19T20:41:39+00:00.

19/Nov/22 18:00

Η ΑΕΚ, σε ένα παιχνίδι αφιερωμένο στη μνήμη του Στέφαν Γέλοβατς, πήρε τη νίκη απέναντι στον Ιωνικό με το επιβλητικό 92-77.

Η ΑΕΚ έδωσε το όνομα του Στέφαν Γέλοβατς στο γυμναστήριο του γηπέδου των Άνω Λιοσίων και το ματς με τον Ιωνικό ήταν αφιερωμένο στη μνήμη του αδικοχαμένου παίκτη της. Όπως καταλαβαίνετε ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΧΑΣΕΙ!

Η Ένωση ήταν ανώτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα και πήρε άνετα τη νίκη με 92-77, ανεβαίνοντας στο 5-1, με τους Νικαιώτες να υποχωρούν στο 1-5.

Κορυφαίος της ΑΕΚ ήταν ο Φρέιζιερ με 22, 21 πρόσθεσε ο Μίτσελ και 20 ο ΜακΓκριφ, με τους τρεις τους να τα κάνουν ΟΛΑ για την Ένωση.

Ο Χόκινς είχε 21 για τον Ιωνικό και ο Μαυροκεφαλίδης 19.

Η εξέλιξη:

Η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και δεν άφησε τον Ιωνικό να πάρει ανάσα!

Η Ένωση πήρε από νωρίς τα ηνία και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 26-14, με την συνέχεια να είναι απολύτως η ίδια.

Η ψαλίδα ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν σταθερά πάνω από τους 10, με το ημίχρονο να κλείνει στο 51-36, το τρίτο δεκάλεπτο στο 72-57 και το τέλος να βρίσκει την ΑΕΚ νικήτρια με 92-77.

Παίκτες κλειδί:

Οι Φρέιζιερ με 22, Μίτσελ και 22 και με ΜακΓκριφ 20 ήταν όλα τα λεφτά.

Πού κρίθηκε:

Αγωνιστικά μιλώντας, η ΑΕΚ ήταν ανώτερη από την αρχή μέχρι το τέλος. Εμείς όμως δεν θα σταθούμε εκεί, αλλά στον Στέφαν Γέλοβατς. Όπως σας είπαμε, το όνομά του δώθηκε στην αίθουσα του γυμναστηρίου του γηπέδου και το ματς ήταν αφιερωμένο σε εκείνον. Η ΑΕΚ λοιπόν δεν θα έχανε αυτό το ματς…

Δεκάλεπτα: 26-14, 51-36, 72-57, 92-77.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρέιζερ 22 (3/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Πετρόπουλος, ΜακΓκρίφ 20 (7/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 5 (1), Μίτσελ 21 (9/11 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κόνιαρης 3 (1), Ξανθόπουλος 2, Φλιώνης, Περσίδης 4, Μάντσεν 10 (2/3 δίποντα, 6/9 βολές), Παπαδάκης 2, Στρέλνιεκς 3 (1/7 σουτ)

Ιωνικός (Μέξας): Σίμονς 6 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Χάμιλτον 6 (2/11 σουτ, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 λάθη), Μαυροκεφαλίδης 19 (6/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/6 βολές), Λέισι 3 (1), Παρκς 9 (3/5 δίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Μπέμπης, Αρσενόπουλος 3 (1), Μάντζαρης 10 (2), Χόκινς 21 (7/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ)