ΠΑΟΚ: Πήρε τo ντέρμπι με τον Προμηθέα και παρέμεινε αήττητος στην “Πυλαία”! (videos)

2022-11-20T16:40:58+00:00 2022-11-20T17:26:07+00:00.

20/Nov/22 16:40

Ο ΠΑΟΚ με πρωταγωνιστή τον Ράιλι και εξαιρετικούς τους Φράνκε – Χαντς “λύγισε” στην Πυλαία με 97-92 τον Προμηθέα Πάτρας και παρέμεινε αήττητος στην έδρα του στη Basket League.

Μετά από ένα εκπληκτικό ματς για 35 λεπτά στην “Πυλαία”, όπου ο Προμηθέας είχε σημαντικές διαφορές στο πρώτο μέρος, ο ΠΑΟΚ χάρη σε ένα σπουδαίο τέταρτο δεκάλεπτο κατάφερε να πανηγυρίσει μία μεγάλη νίκη με 97-92 με πρωταγωνιστή τον Ράιλι και έχοντας για μία ακόμα φορά καθοριστικούς τους Φράνκε και Χαντς.

Πλέον ο ΠΑΟΚ με το 3/3 στη Θεσσαλονίκη έχει ρεκόρ 4-2 και βρίσκεται στις κορυφαίες θέσεις της κατάταξης και ετοιμάζεται για το ματς με τον Παναθηναϊκό (27/11), ενώ ο Προμηθέας έχει ρεκόρ 2-2 και δύο λιγότερα ματς.

Ματσαρά στο πρώτο ημίχρονο με ένα καλό δεκάλεπτο για κάθε ομάδα!

Εξαιρετικό ρυθμό είχε το παιχνίδι στο ξεκίνημα του και οι φιλοξενούμενοι με 4/4 σουτ προηγήθηκαν με 11-9 (στο 3′). Η επίθεση των Πατρινών συνέχισε να πετάει “φωτιές” και το σκορ έγινε 18-11 (στο 7ο λεπτό), ενώ η πρώτη περίοδος έληξε με 30-23 για τον Προμηθέα και τον ΠΑΟΚ να χάνει ακόμα και με -9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Χαντς και Φράνκε έχοντας 13 πόντους μαζί για τους γηπεδούχους τους κρατούσαν κοντά στο σκορ το οποίο ήταν στο 38-34 (στο 15′). Με το επιμέρους σκορ του ΠΑΟΚ να φτάνει στο 15-9 η διαφορά του Προμηθέα μειώθηκε στην ελάχιστη τιμή (39-38 στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 47-46 για τους Πατρινούς, αλλά τους ασπρόμαυρους να περνάνε για πρώτη φορά μπροστά νωρίτερα.

Το “καθάρισε” στο τέλος ο Ράιλι!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην “Πυλαία” ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να διατηρούν έναν πολύ καλό ρυθμό και να είναι ισόπαλες με 55-55 (στο 24′). Οι Πατρινοί από τα 4/4 τρίποντα του πρώτου δεκαλέπτου μέτρησαν στη συνέχεια 0/11 και ο ΠΑΟΚ πέρασε και πάλι μπροστά με 63-59 (στο 28′).

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με επιμέρους σκορ του Προμηθέα 11-4 και προβάδισμα με 70-67, αφού πέτυχε μετά από πολλή ώρα και τα πρώτα του τρίποντα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη μπήκαν πολύ δυνατά και με επιμέρους σκορ 10-4 πέρασαν και πάλι μπροστά στο σκορ με 77-74 (στο 33′) και το ντέρμπι καλά κρατούσε. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και με +4 (80-76) με τρίποντο του Ράιλι, όμως ο Κάουαν με το πρώτο του εύστοχο σουτ μείωσε σε 80-78 (στο 35′).

Ο Ράιλι με ένα ακόμα σπουδαίο τρίποντο και καλάθι και φάουλ έφτασε τους 21 και δύο λεπτά πριν το τέλος έβαλε τον ΠΑΟΚ μπροστά με ένα κομβικό +11 (89-78) μετά από σερί 9-0 και τον έχρισε ακλόνητο φαβορί για τη νίκη. Μέχρι τη λήξη δεν άλλαξε κάτι δραματικά και ο Προμηθέας ηττήθηκε με 97-92.

Που κρίθηκε: Στο 35′ ο Κάουαν μείωσε σε 80-78 για τον Προμηθέα, όμως ο Ράιλι με μεγάλα καλάθια οδήγησε τον ΠΑΟΚ σε σερί 9-0 (89-78) και “καθάρισε” το ματς στο 38ο λεπτό.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ράιλι είχε 21 πόντους με 7/15 σουτ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 ριμπάουντ και 2 λάθη και έκανε τη διαφορά για τους νικητές.

Τα δεκάλεπτα: 23-30, 46-47, 67-70, 97-92.

Γιατράς: “Αν θέλω να πω δικαιολογίες μπορώ να πω 100 αλλά δε θα πω”

Μετά το ματς ο προπονητής του Προμηθέα μίλησε στην κάμερα της ΕΡΤ 3 και στάθηκε στην άμυνα, αλλά και στα προβλήματα της ομάδας του.

Οι δηλώσεις του:

Όταν δέχεσαι 97 πόντους σε ένα τέτοιο γήπεδο και με τέτοια ατμόσφαιρα, στην άμυνα δεν ήμασταν καλοί, χάσαμε και στην επίθεση και κάποια καλάθια με lay up. Αν θέλω να πω δικαιολογίες μπορώ να πω 100 αλλά δε θα πω, έχουμε άλλο παιχνίδι την Τετάρτη και πρέπει να συγκεντρωθούμε σε αυτό γιατί είναι σημαντικό για εμάς“.

Λυκογιάννης: “Είχαμε πολλούς και διαφορετικούς πρωταγωνιστές”

Ο κόουτς του ΠΑΟΚ μετά τη μεγάλη νίκη της ομάδας του μιλώντας στην ΕΡΤ 3 στάθηκε στην προσπάθεια των παικτών του, στα κρίσιμα καλάθια του Ράιλι, αλλά και στα περιθώρια βελτίωσης που υπάρχουν.

Αναλυτικά τι είπε:

“Σταδιακά βελτιώσαμε πράγματα στην επίθεση. Μετά τη διακοπή έχει χαθεί ο ρυθμός σε πολλές ομάδες. Βρήκαμε πολλές ευκαιρίες να σκοράρουμε, χάσαμε ελεύθερα σουτ. Κάποια στιγμή συνδέθηκε ο Ράιλι με το καλάθι, εκεί βγάλαμε και κάποιες άμυνες και κερδίσαμε. Είχαμε πολλούς και διαφορετικούς πρωταγωνιστές και πήραμε μια σημαντική νίκη απέναντι σε μια ποιοτική ομάδα. Έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας”.