Ανεβαίνει το Περιστέρι, ούτε τώρα το Λαύριο (videos)

2022-11-26T17:02:21+00:00 2022-11-26T17:34:46+00:00.

26/Nov/22 17:02

lavrio_peristeri

Ακόμα μία νίκη για το Περιστέρι (79-85), αυτή τη φορά στο Λαύριο, με τους γηπεδούχους να έχουν μόνο ήττες στη φετινή Basket League.

Τέταρτη σερί νίκη και συνεχίζει το Περιστέρι.

Η ομάδα του Σπανούλη επέβαλλε τον ρυθμό της στο Λαύριο και έφυγε με τη νίκη με σκορ 79-85, για την έβδομη αγωνιστική της Basket League.

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν νωρίς με +9, αλλά στη δεύτερη κιόλας περίοδο οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν και δεν ξανακοίταξαν πίσω.

Οι παίκτες του Σερέλη και κυρίως ο Κόουλ (24 πόντοι) προσπάθησαν και μείωσαν σε 69-75 στο 38′, αλλά δεν είχαν τις λύσεις για την ανατροπή.

Το Περιστέρι (5-2) είχε σε μεγάλη ημέρα τους Κασελάκη, Μπιλάν, Τζούστον και Μωραϊτη, την ώρα που το Λαύριο είναι η μοναδική ομάδα χωρίς νίκη με 0-7.

Για την όγδοη αγωνιστική, το Λαύριο φιλοξενείται από τον Άρη (4/12), ενώ το Περιστέρι υποδέχεται τον Ιωνικό (3/12).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Το Λαύριο ξεκίνησε πιο δυνατά και με τον Νικολαϊδη να έχει 6 πόντους προηγήθηκε με 6-5. Η αντίδραση από το Περιστέρι δεν άργησε, αλλά οι γηπεδούχοι επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους, με τον Κόουλ να στέλνει την διαφορά στους 9 (22-13), πριν μειώσουν στους 6 (26-20) οι φιλοξενούμενοι.

Με 8/17 τρίποντα στο 18′, το Περιστέρι όχι απλά κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά, αλλά προσπέρασε το Λαύριο και πήγε στο +8 (33-41) με επιμέρους 7-21. Την ίδια ώρα, η ομάδα του Σερέλη είχε μόλις 3/12 τρίποντα και σοβαρό επιθετικό πρόβλημα, για να αρκεστεί στο 36-43 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, με το Περιστέρι να κρατάει εύκολα τις διψήφιες διαφορές του. Ο έλεγχος ήταν στα χέρια των φιλοξενούμενων, όμως ένα λεπτό στο φινάλε της περιόδου ήταν αρκετό, για το 57-62 με τον Κόουλ. Το Περιστέρι έκανε το 57-64 στο 30′, αλλά το ματς είχε και πάλι ενδιαφέρον.

Η ύστατη προσπάθεια του Λαυρίου έφερε το 66-73 στο 36′, με τον Νικολαϊδη να υπογράφει το 69-75 στο 38′. Η πίεση είχε μεταφερθεί στο Περιστέρι, που όμως δεν πτοήθηκε και βρήκε σκορ (69-79), για να πάρει τελικά τη νίκη χωρίς άγχος στο φινάλε με σκορ 79-85.

Πού κρίθηκε: Το Λαύριο προηγήθηκε με 22-13, αλλά είδε το +9 του να γίνεται 36-43 στο ημίχρονο. Ακόμα και έτσι, προσπάθησε να μειώσει, το κατάφερε εν μέρει με το 69-75 στο 38′, αλλά η ανατροπή δεν ήρθε ποτέ.

Παίκτης-κλειδί: Μπιλάν και Κασελάκης είχαν 14 και 12 πόντους αντίστοιχα για το Περιστέρι.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 36-43, 57-64, 79-85

Λαύριο (Σερέλης): Γκρέι 9, Φλαγκ 12, Κόουλ 24, Νικολαϊδης 14, Γερομιχαλός 2, Νικολαϊδης, Πιλάβιος, Ρεμί 7, Ντέιβις 6, Σπρίντζιος, Κουζέλογλου 3, Κουρ 2

Περιστέρι (Σπανούλης): Μπιλάν 14, Μωραϊτης 12, Ντένμον 10, Κασελάκης 12, Αγραβάνης 9, Τζούνστον 11, Μπιλάλης, Φρανσίσκο 7, Ραντάνοφ 5, Πουλιανίτης 5, Ζουγκρής, Σταυρακόπουλος