Άρης: “Στραγγάλισε” την Καρδίτσα και επέστρεψε στις νίκες! (videos)

2022-11-26T20:17:34+00:00 2022-11-26T21:10:26+00:00.

26/Nov/22 20:17

Ο Άρης παίζοντας αρκετά καλά κόντρα στην Καρδίτσα την κέρδισε με 85-68 και επέστρεψε στις νίκες στη Basket League συνεχίζοντας τη φετινή ανοδική πορεία του.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη κυριάρχησε στη δεύτερη και στην τρίτη περίοδο στο γήπεδο της κόντρα στην Καρδίτσα, προηγήθηκε ακόμα και με 21 πόντους και στο τέλος πανηγύρισε μία ακόμα νίκη στη Basket League με 85-68 απέναντι στους παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου.

Πλέον ο Άρης μετά την ήττα στο Περιστέρι επέστρεψε στις νίκες και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 4-2 και θα αντιμετωπίσει στις 4 Δεκεμβρίου το Λαύριο, ενώ η Καρδίτσα μετρώντας τέσσερις σερί ήττες και ρεκόρ 1-5 θα υποδεχθεί την ίδια μέρα τον ΠΑΟΚ.

Άρης για… φίλημα στο πρώτο ημίχρονο!

Χωρίς καμία συγκέντρωση μπήκε στο ματς η Καρδίτσα και στα πρώτα τρία λεπτά είχε 4 λάθη χωρίς σουτ και βρέθηκε πίσω στο σκορ μόνο με 4-0 (στο 3′). Οι φιλοξενούμενοι “ξύπνησαν” και με επιμέρους σκορ 9-4 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 9-8 (στο 5′) μετρώντας 4/6 σουτ.

Ο Γκούντουϊν έβαλε ξανά μπροστά τον Άρη (13-11 στο 8′) με 8 προσωπικούς πόντους και η πρώτη περίοδος έληξε με 15-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η άμυνα των γηπεδούχων ήταν εξαιρετική και με επιμέρους σκορ 15-6 παρά τα 2/10 τρίποντα η διαφορά πήγε στο +11 (30-19 στο 15′), αφού η Καρδίτσα είχε 12 λάθη και 2/10 σουτ σε εννιά λεπτά!

Η διαφορά πήγε και στους 16 πόντους (42-26 στο 18′) για τους εξαιρετικούς κίτρινους και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου πίσω με 44-31 και έχοντας 9/22 σουτ, 11/18 βολές και 14 λάθη,

Τελείωσε ουσιαστικά το ματς στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Θεσσαλονίκη ξεκίνησε με τον Άρη να διατηρεί την εξαιρετική αμυντική του προσήλωση και τον Νότε στην επίθεση να βρίσκει ρυθμό και να αυξάνει τη διαφορά για πρώτη φορά στο +20 (56-36 στο 25′).

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με την Καρδίτσα να κάνει επιμέρους σκορ 17-5 και να μειώνει σε 61-53 με τον Μπέιτμον να έχει 19 πόντους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το ματς απέκτησε νέο ενδιαφέρον, αλλά ο Άρης δεχόμενος μόλις 3 πόντους σε 3′ λεπτά πήρε καθοριστικό προβάδισμα νίκης με 66-56 (στο 33′). Στο 36ο λεπτό ο Σανόγκο με τρίποντο έβαλε μπροστά και με +11 (71-60) τον Άρη, ενώ στο 38′ το ματς ουσιαστικά είχε κριθεί με το σκορ να είναι 76-62.

Στο φινάλε η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη πανηγύρισε τη σημαντική και δίκαιη νίκη με 85-68.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης με επιμέρους σκορ 12-5 εκμεταλλεύτηκε το 44-31 του πρώτου μέρους και προηγήθηκε με +20 (56-36) στο 25ο λεπτό “καθαρίζοντας” το ματς, αφού η Καρδίτσα μέχρι το τέλος δεν μπόρεσε να καλύψει αυτή τη διαφορά.

Παίκτης-κλειδί: Ο Νότε έκανε τη διαφορά με 18 πόντους, 6 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, καθοριστικός ήταν και ο Τολιόπουλος με 15 πόντους, 6 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, αλλά και 4 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 44-31, 61-53, 85-68

Καστρίτης: “Ευχαριστούμε τον κόσμο”

Για τον κόσμο του Άρη μίλησε ο Γιάννης Καστρίτης στην κάμερα της ΕΡΤ μετά τη νίκη της ομάδας του επί της Καρδίτσας.

Αγγέλου: “Η ομάδα μας έχει ένα πρόβλημα δεν βγάζει ανακοινώσεις”

Αιχμές για τη διαιτησία άφησε ο Βαγγέλης Αγγέλου στις δηλώσεις του στην ΕΡΤ μετά την ήττα της Καρδίτσας από τον Άρη.