Ιωνικός: Πήρε το “θρίλερ” με τον Απόλλωνα και έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί! (videos)

2022-11-27T17:49:10+00:00 2022-11-27T18:30:02+00:00.

27/Nov/22 17:49

Ο Ιωνικός μετά την πρεμιέρα της Basket League και πέντε σερί ήττες κέρδισε με 79-75 τον Απόλλωνα Πάτρας και επέστρεψε στις νίκες παίζοντας εξαιρετική άμυνα στο τελευταίο πεντάλεπτο του ματς.

Μία σπουδαία νίκη πανηγύρισε στην έδρα του ο Ιωνικός με 79-75 επί του Απόλλωνα Πάτρας, αφού δεν του επέτρεψε να σκοράρει κανέναν πόντο στο τελευταίο πεντάλεπτο και είχε σε μεγάλη βραδιά τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη, ενώ μοιραίος για τους Πατρινούς δις καθοριστικό λεπτό ήταν ο Γκρίφιν.

Πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν με ρεκόρ 2-5 και συνεχίζουν τη μάχη της παραμονής με στόχο να σωθούν και να αγωνιστούν και τη νέα σεζόν στην Α1.

Ματσάρα στο πρώτο ημίχρονο!

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι ο Απόλλωνας και με 8 πόντους του Γκρίφιν και 3/5 τρίποντα προηγήθηκε με 13-6 (στο 4′). Οι γηπεδούχοι με τον Λέισι να βρίσκει ρυθμό με προσωπικούς πόντους μείωσαν σε 17-16 (στο 7′) με επιμέρους σκορ 10-4 και η πρώτη περίοδος έληξε με τους Πατρινούς μπροστά με 31-26 και τις δύο ομάδες μαζί να έχουν 20/32 σουτ!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το ματς ήταν ουσιαστικά παράσταση για ένα ρόλο και ο Ιωνικός με επιμέρους σκορ 17-8 προηγήθηκε στο 17ο λεπτό με 43-39 κυριαρχώντας απέναντι στον Απόλλωνα.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε το ισόπαλο 48-48 και όλα ανοιχτά για τη συνέχεια με τους Γκρίφιν, Τέιλορ και Καράμπελα να έχουν 36 πόντους για την ομάδα τους!

Έγινε “θρίλερ” το ματς

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με ο ρυθμός ήταν λίγο πιο χαμηλός με τους γηπεδούχους να διατηρούν ένα ελάχιστο προβάδισμα με 57-56 (στο 25′). Ο Ιωνικός με τους Μαυροκεφαλίδης με τον Χόκινς είχαν μαζί 28 πόντους για τον Ιωνικό και τον έβαλαν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά με +6 (62-56 στο 27′).

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Απόλλωνα να βρίσκει πόντους από τον Καλχούν (11 πόντους) και να μειώνει σε 69-67.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η άμυνα των Πατρινών έβαζε δύσκολα στους γηπεδούχους και με επιμέρους σκορ 8-2 σε 5 λεπτά προηγήθηκαν με 75-71 (στο 35′).

Στο 38ο λεπτό Σίμονς, Χόκινς και Μαυροκεφαλίδης με σερί 5-0 έβαλαν μπροστά τον Ιωνικό με 76-75 σε ένα ματς-θρίλερ. Ο Μαυροκεφαλίδης στα 54” με εκ νέου 1/2 βολές έκανε το σκορ 77-75, ο Γκρίφιν αστόχησε σε τρίποντο για τον Απόλλωνα στα 40”, αλλά και σε ένα ακόμα στα 5” και οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με 79-75.

Που κρίθηκε: Ο Απόλλωνας από το 35′ μέχρι και τα 54” πριν το τέλος έκανε σερί 6-0 και προηγήθηκε με 77-75 και ο Γκρίφιν ήταν μοιραίος για τον Απόλλωνα χάνοντας τα σουτ νίκης για την ομάδα του.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μαυροκεφαλίδης είχε 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ και ο Χόκινς 21 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 26-31, 48-48, 69-67, 79-75