Χωρίς αντίπαλο το Περιστέρι, “διέλυσε” τον Ιωνικό για την 5η σερί νίκη του! (videos)

2022-12-03T16:49:51+00:00 2022-12-03T17:50:41+00:00.

03/Dec/22 16:49

Το Περιστέρι πραγματοποίησε μία πολύ καλή εμφάνιση με τον Ιωνικό στο “Ανδρέας Παπανδρέου” και τον “πάτησε” με 96-67 για την πέμπτη συνεχόμενη νίκη του στη Basket League.

Μπορεί η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη στο δεύτερο δεκάλεπτο του ματς με τον Ιωνικό στην έδρα της, να έχασε το μυαλό της και τον έλεγχο, όμως με μία εξαιρετική εμφάνιση στην τρίτη περίοδο (30-13) πανηγύρισε μία ακόμα νίκη με 96-67, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Αγραβάνη και Ντένμον.

Πλέον το Περιστέρι μετράει πέντε σερί νίκες και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 6-2 και βρίσκεται στην τρίτη θέση, ενώ ο Ιωνικός έχει 0/4 εκτός έδρας και ρεκόρ στη Basket Leagu 2-6.

Επέστρεψε από το -14 ο Ιωνικός, αλλά ξύπνησε το Περιστέρι στο τέλος του πρώτου μέρους

Καλύτερα ξεκίνησε το ματς το Περιστέρι και στο 4ο λεπτό προηγήθηκε με 12-2 και τον Ντέντμον να έχει ήδη 6 πόντους με 2/2 σουτ. Παρότι οι γηπεδούχοι είχαν 3/9 δίποντα και μόλις 2 ασίστ η διαφορά πήγε και στους 14 (18-4 στο 6′) με τον Ιωνικό να έχει 0/9 σουτ!

Η πρώτη περίοδος έληξε με 26-17 και την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να κυριαρχεί.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Παρκς και Μαυροκεφαλίδης έφτασαν μαζί τους 17 πόντους και ο Ιωνικός με εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 11-2 ισοφάρισε σε 28-28 (στο 14′) επιστρέφοντας από το -14 του 6ου λεπτού! Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με δικό τους επιμέρους σκορ 9-2 και πήραν ξανά το προβάδισμα με +7 (37-30 στο 17′).

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 46-37 και το Περιστέρι να έχει 14/26 δίποντα και 10 επιθετικά ριμπάουντ, τα οποία το βοήθησαν να πάρει και πάλι το προβάδισμα.

Τελείωσε το ματς στο τρίτο δεκάλεπτο το Περιστέρι

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Περιστέρι ξεκίνησε με τους παίκτες του Βασίλη Σπανούλη να κάνουν καθοριστικό επιμέρους σκορ 12-2 με 10 πόντους του Αγραβάνη και να “εκτοξεύουν” το προβάδισμα τους στο +19 (58-39 στο 24′)!

Η διαφορά πήγε και στους 26 πόντους (67-41 στο 28′) με τους Πουλιανίτη – Κασελάκη να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Ιωνικό πίσω με 76-50.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όλα ουσιαστικά είχαν κριθεί με το Περιστέρι να προηγείται με 84-54 στο 35ο λεπτό. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι δραματικά και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τη νίκη με 96-67.

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο ημίχρονο το Περιστέρι μπήκε προηγούμενο με 46-37 και με επιμέρους σκορ 12-2 σε τέσσερα βρέθηκε μπροστά με 58-39 (στο 24′) “καθαρίζοντας” το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Αγραβάνης ήταν πολύ καλός με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 μπλοκ και 1 κλέψιμο, ενώ κομβικός ήταν και ο Ντένμον με 15 πόντους και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 46-37, 76-50,  96-67

Αγραβάνης: “Στα κρίσιμα θα είμαι εκεί”

Για τους νέους παίκτες της ομάδας του και τις δυσκολίες της σεζόν μίλησε ο φόργουορντ του Περιστερίου στην κάμερα της ΕΡΤ.

Οι δηλώσεις του:

“Μας αρέσει ο δύσκολος δρόμος, έχει περισσότερη μαγεία. Θέλαμε να αντιδράσουμε σήμερα. Μπήκαμε στο δεύτερο ημίχρονο και καθαρίσαμε το ματς. Είμαστε χαρούμενοι που και οι νέοι μας παίκτες έπαιξαν πολύ καλά και μπράβο τους. Ήταν μόλις το τέταρτο ματς μου στην ομάδα. Όταν έρθουν τα κρίσιμα θα είμαι εκεί”.

Μέξα: “Ήταν ντροπιαστική η εικόνα μας”

Για το θέμα που προέκυψε με τον Χόκινς και την κακή εικόνα των παικτών του στο δεύτερο μέρος με το Περιστέρι μίλησε ο κόουτς του Ιωνικού στην ΕΡΤ

Για το ματς: “Δεν κρατάμε τίποτα από το παιχνίδι, ήταν ντροπιαστική η εικόνα μας. Η κλωτσιά που φάγαμε ήταν πολύ δυνατή”.

Για τον Χόκινς: “Είναι εσωτερικό θέμα, και θα λυθεί οικογενειακά. Πρέπει να υπάρχει σεβασμός σε κάποια πράγματα”.