Πιο σκληρή η ΑΕΚ πήρε το ντέρμπι με Προμηθέα και προβάδισμα τετράδας! (videos)

2022-12-03T20:08:40+00:00 2022-12-03T21:03:16+00:00.

03/Dec/22 20:08

Η ΑΕΚ έφτασε μία “ανάσα” από την… αυτοκτονία στα Λιόσια κόντρα στον Προμηθέα, αλλά τελικά πανηγύρισε μία μεγάλη νίκη με 73-70 για τη Basket League με κορυφαίους τους Μίτσελ, Μάντσεν και Φρέιζερ.

Μπορεί η “Ένωση” να προηγήθηκε στην έδρα της με +7 δύο λεπτά πριν το τέλος, αλλά η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου στο ντεμπούτο δεν τα παράταση και με τους Κουλμπόκα – Γκίκα έφτασε ένα σουτ από την παράταση, όμως στο φινάλε λύγισε και ηττήθηκε για μία ακόμα φορά στη Basket League με 73-70.

Πλέον η ΑΕΚ έχει ρεκόρ 6-2 και ισοβαθμεί στην τρίτη θέση με το Περιστέρι, ενώ ο Προμηθέας με ρεκόρ 2-4 έχει δύο λιγότερα ματς και μετράει τέσσερις σερί ήττες, ενώ κινδυνεύει να χάσει πλέον και το Final 8 του Κυπέλλου Ελλάδας, αν μείνει εκτός επτάδας στην τελική κατάταξη του πρώτου γύρου.

Οι άμυνες έκαναν τη διαφορά, μικρό προβάδισμα για ΑΕΚ

Κλειστό ήταν το ματς στο ξεκίνημα του και η ΑΕΚ με 5/8 δίποντα είχε ένα μικρό προβάδισμα με 10-8 (στο 7′). Η πρώτη περίοδος έληξε με 15-11 υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι έπαιζαν αρκετά καλά στην άμυνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Προμηθέας είδε τον Γιανκ να τραυματίζεται και τον Μάντσεν να του κάνει ζημιά με 10 πόντους, αλλά να παραμένει κοντά στο σκορ (27-25 στο 17′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ μπροστά με 34-31 και τις δύο ομάδες να έχουν 5/27 τρίποντα.

Το “καθάρισε” στο τέλος η ΑΕΚ!

To δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στα Λιόσια ξεκίνησε με τον Προμηθέα να ισοφαρίζει σε 39-39 (στο 24′) με τον Κουλμπόκα να πρωταγωνιστεί με 14 πόντους. Το ντέρμπι καλά κρατούσε με τις δύο ομάδες ισόπαλες (47-47 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τρίποντο του Μουράτου και προβάδισμα για τους Πατρινούς με 56-55!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο Μάντσεν, Μίτσελ και Φρέιζερ οδήγησαν την ΑΕΚ σε επιμέρους σκορ 10-4 και της έδωσαν ένα σημαντικό προβάδισμα με 65-60 (στο 35′).

Δύο λεπτά πριν το τέλος οι γηπεδούχοι είχαν ένα πολύτιμο +4 (70-66) και με ένα κομβικό τρίποντο του ΜακΓκφίρ προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +7 (73-66) και έγιναν το μεγάλο φαβορί για τη νίκη.

Ο Προμηθέας με σερί 4-0 μείωσε σε 73-70 στα 46” με τον Κουλμπόκα και έκανε “θρίλερ” τα τελευταία λεπτά, ενώ ο ίδιος παίκτης που είχε 22 πόντους στα 6” έχασε τρίποντο ισοφάρισης για την ομάδα του!

Τελικά η ΑΕΚ πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη με 73-70, αφού και ο Γκίγκας στα 2” επίσης αστόχησε σε τρίποντο… παράτασης για τους φιλοξενούμενους.

Που κρίθηκε: Στο 38ο λεπτό η ΑΕΚ προηγήθηκε με 73-66, όμως ο Προμηθέας με σερί 4-0 μείωσε σε 73-70 και έχασε δύο ευκαιρίες με Κουλμπόκα και Γκίκα να στείλει το ματς στην παράταση.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μίτσελ είχε 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Φρέιζερ 13 πόντους, 8 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 34-31, 55-56, 73-70.

Καντζούρης: “Είχαμε αποφασιστικότητα”

Για την αποφασιστικότητα των παικτών του και τη θέληση τους για τη νίκη μίλησε ο Ηλίας Καντζούρης στην κάμερα της ΕΡΤ μετά τη νίκη επί του Προμηθέα.

Χριστόπουλος: “Μας κόστισαν κρίσιμα ριμπάουντ που χάσαμε”

Ο προπονητής του Προμηθέα μετά το ντεμπούτο του στον πάγκο της ομάδας του, μίλησε στην ΕΡΤ για τις κρίσιμες κατοχές που έκριναν το ματς.