Δυνατό ξεκίνημα ο Ολυμπιακός, ΚΥΡΙΑΡΧΙΚΟ δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός! (videos)

2022-12-05T19:06:43+00:00 2022-12-05T19:11:21+00:00.

05/Dec/22 19:06

BASKET LEAGUE 2022-2023 / ΟΣΦΠ - ΠΑΟ (ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)

Το πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό τα είχε όλα.

Tου Βαγγέλη Παπαδημητρίουinfo@eurohoops.net

Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός ”πάλεψαν” στο παρκέ του ΣΕΦ για την όγδοη αγωνιστική της Basket League.

Το πρώτο μέρος του ντέρμπι είχε πολύ ωραίο ρυθμό και ανατροπές.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλύτερα την αναμέτρηση με τους Σάσα Βεζένκοφ Μουσταφά Φαλ και Αϊζάια Κάνααν να έχουν από 8 πόντους.

Με λίγα λόγια, είχαν όλους τους πόντους του Ολυμπιακού για το 24-14 στο 10′, την ώρα που οι ”πράσινοι” μετρούσαν 5/14 σουτ και ο Ντουέιν Μπέικον 7 πόντους.

Η δεύτερη περίοδος ήταν μία άλλη υπόθεση, με τους φιλοξενούμενους να πατούν το γκάζι και το -10 να γίνεται +7 (29-36).

Ο Μπέικον έφτασε τους 13 πόντους κα ο Γιώργος Παπαγιάννης τους 9, για το ”πράσινο” προβάδισμα στο ημίχρονο με 35-38.

Ο Ολυμπιακός είχε 9/16 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 5/9 βολές, 13 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 7 λάθη και 7 κλεψίματα.

Ο Παναθηναϊκός είχε 10/18 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 6/6 βολές, 21 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 11 λάθη και 4 κλεψίματα.

Από πλευράς Ολυμπιακού, ο Βεζένκοφ είχε 13 πόντους και ο Φαλ 10 στο πρώτο μισό του ντέρμπι.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ, Κάνααν 8, Φαλ 10, Βεζένκοφ 13, Παπανικολάου, Λούντζης, Λαρεντζάκης, Σλούκας 2, Μπολομπόι 2, Πίτερς, ΜακΚίσικ

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Καλαϊτζάκης Π., Ουόλτερς 5, Ουίλιαμς 4, Μπέικον 13, Γκουντάιτις, Λι 5, Παπαγιάννης 9, Μποχωρίδης, Καλαϊτζάκης Γ., Χουγκάζ, Πονίτκα 2, Μαντζούκας

Γιώργος Παπαγιάννης: Τρίποντο και με τον Ολυμπιακό, 6/6 στη Basket League! (video)