Πρώτη νίκη για το Λαύριο! Πήρε το “θρίλερ” κόντρα στην Καρδίτσα (videos)

2022-12-10T17:17:15+00:00 2022-12-10T18:04:49+00:00.

10/Dec/22 17:17

Το Λαύριο μετά από ένα δραματικό ματς “λύγισε” με ανατροπή την Καρδίτσα εντός έδρας και πανηγύρισε την πρώτη του φετινή νίκη στη Basket League με 81-80, έχοντας για κορυφαίους τους Φλαγκ, Κουζέγλου και Γερομιχαλό.

Τρεις μήνες αγωνιστικής δράσης περίπου έπρεπε να περάσουν, για να κερδίσει η ομάδα του Χρήστου Σερέλη στη Basket League, η οποία και ήρθε με δραματικό τρόπο εντός έδρας με 81-80 κόντρα στην Καρδίτσα του Βαγγέλη Αγγέλου η οποία έχασε και διψήφια προβαδίσματα.

Πλέον το Λαύριο έχει ρεκόρ 1-8 και παραμένει τελευταίο στην κατάταξη, ενώ και η Καρδίτσα έχει μόλις μία νίκη, αλλά και επτά ήττες, καθώς έχει δώσει ένα λιγότερο ματς.

Οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν χωρίς τους Μπέιτμον και Γόντικα, με τον Έλληνα σέντερ να είναι υπ’ ατμόν από το σύλλογο,

Μεγάλο ντέρμπι στο πρώτο μέρος με ένα δεκάλεπτο για κάθε ομάδα

Kαλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι το Λαύριο και προηγήθηκε με 8-2 (στο 4′) και τον Κουζέλογλου να έχει 3 πόντους και 3 ριμπάουντ. Η Καρδίτσα αντέδρασε με τους Πρίτζετ – Αθηναίου και με 5/6 δίποντα και επιμέρους σκορ 12-4 προηγήθηκε για πρώτη φορά με 14-12 (στο 7′).

Η πρώτη περίοδος έληξε με 26-18 μετά από buzzer beater τρίποντο Χάντερ και το Λαύριο να έχει 6/16 σουτ και 4 λάθη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Χρήστου Σερέλη με σερί 5-0 μείωσε το 28-18 σε 28-23 (στο 14′) με τον Φλαγκ να έχει 11 πόντους. Mε νέο τρίποντο του Φλαγκ (14 πόντους) η διαφορά μειώθηκε ακόμα περισσότερο σε 30-26 (στο 16′) , ενώ στο 17ο λεπτό ο Χάντερ με τρίποντο κράτησε μπροστά την Καρδίτσα (35-31).

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 42-38 και το Λαύριο να αντιδράει μετά το κακό πρώτο δεκάλεπτο και το -10 που βρέθηκε.

Το έκανε ντέρμπι στο τέλος το Λαύριο!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με την Καρδίτσα να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα με 55-50 (στο 25) και τον Χάντερ να κάνει τη διαφορά με 16 πόντους. Ο Φλαγκ πάλευε μόνος του για το Λαύριο (21 πόντους), αλλά δεν ερχόταν η πλήρης ανατροπή (62-59 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 64-60.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου έγινε φαβορί για τη νίκη στο 35ο λεπτό, καθώς πήρε ένα καθοριστικό προβάδισμα ε 74-66 με επιμέρους σκορ 10-6. Δύο λεπτά πριν το τέλος Κουζέλογλου και Γερομιχαλός με σερί 5-0 μείωσαν σε 78-76 και έκαναν ντέρμπι το ματς.

Μάλιστα ο Γερομιχαλός με νέο μεγάλο τρίποντο έβαλε μπροστά την ομάδα του με 79-78 και η Καρδίτσα έδειχνε να χάνει τη “γη κάτω από τα πόδια της”, ενώ ο Κουζέλογλου με καλάθι στη λήξη της επίθεσης στο 1:30 έκανε το 81-78!

Ο Πρίτζετ με φολοου στα 26,3” μείωσε σε 81-80 και μετά από λάθος του Λαυρίου η Καρδίτσα επίσης έκανε λάθος με τον Πρίτζετ από άμυνα του Κόουλ και οι γηπεδούχοι στα 4” “κλείδωσαν” τη νίκη, την οποία πανηγύρισαν με 81-80.

Που κρίθηκε: Στα 26’3” ο Πρίτζετ μείωσε σε 81-80, όμως το Λαύριο έκανε λάθος στη συνέχεια από την πίεση της Καρδίτσας και ο Πρίτζετ αποδείχθηκε μοιραίος, αφού με τη σειρά του έκανε λάθος μετά την εξαιρετική άμυνα του Κόουλ στα 4”.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κουζέλογλου με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Γερομιχαλός με 14 πόντους και 2 ασίστ έκαναν τη διαφορά στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 38-42, 60-64, 81-80