O Προμηθέας πήρε το ντέρμπι της Πάτρας με τον Απόλλωνα και “ανάσανε” βαθμολογικά! (videos)

2022-12-10T20:10:27+00:00 2022-12-10T20:40:59+00:00.

10/Dec/22 20:10

Αφεντικό της Πάτρας και με επιστροφή στις νίκες για τον Προμηθέα, ο οποίος πανηγύρισε τη νίκη στο ντέρμπι της πόλης κόντρα στον Απόλλωνα με 80-71 για την 9η αγωνιστική της Basket League.

Την πρώτη του νίκη από τη μέρα που ανέλαβε την τεχνική ηγεσία του Προμηθέα πήρε ο Γιάννης Χριστόπουλος και μάλιστα στο ντέρμπι της Πάτρας με 80-71 κόντρα στον Απόλλωνα, το οποίο σηματοδότησε την επιστροφή της ομάδας του στις επιτυχίες στη Basket League, μετά από σχεδόν δύο μήνες και τέσσερα διαδοχικά κίτρινα φύλλα αγώνα! Κορυφαίος ο Τζόρτζ Κοντίντ για τους “πορτοκαλί”.

Πλέον ο Προμηθέας επέστρεψε στις νίκες και έχει ρεκόρ 3-4 και δύο λιγότερα ματς, ενώ ο Απόλλωνας με 3-6 ρεκόρ παραμένει χωρίς εκτός έδρας νίκη μετρώντας μακριά από το “σπίτι” του 0/4.

Ματσάρα με τα όλα του από το πρώτο μέρος στην Πάτρα!

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι επιθετικά ο Απόλλωνας και προηγήθηκε με 16-12 (στο 6ο λεπτό), ενώ η πρώτη περίοδος έληξε με το ισόπαλο 22-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η άμυνα των γηπεδούχων ήταν σαφώς βελτιωμένη και με τον Κόντιτ (7 πόντους) να προσφέρει στην επίθεση προηγήθηκαν με 30-26 (στο 15′). Ο Απόλλωνας με επιμέρους σκορ 8-2 και τον Γκρίφιν πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ με 34-32 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 41-37 για τον Προμηθέα και τις δύο ομάδες να έχουν μαζί 22/35 δίποντα!

Το “καθάρισε” στο τρίτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Πάτρα ξεκίνησε με τον Προμηθέα να κάνει σερί 9-0 και να προηγείται για πρώτη φορά με το κομβικό +13 (50-37 στο 23′) και να γίνεται το φαβορί για τη νίκη. Οι γηπεδούχοι ήταν φανταστικοί και έκαναν ότι ήθελαν και με συνολικό επιμέρους σκορ 21-5 “εκτόξευσαν” το προβάδισμα τους στο +20 (62-42 στο 28′) και ουσιαστικά “καθάρισαν” το ματς.

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Απόλλωνα πίσω με 64-43 και να καλείται σε μία τεράστια ανατροπή στην τελική ευθεία.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όλα είχαν τελειώσει, όμως η ομάδα του κόουτς Βετούλα με σερί 10-0 μείωσε σε 64-53 στο 33ο λεπτό και έδειχνε από το πουθενά να βάζει “φωτιά” στο ματς.

Δύο λεπτά πριν το τέλος ο Προμηθέας ήταν “αγκαλιά” με τη νίκη διατηρώντας ένα πολύ σημαντικό +9 (75-66) και στο φινάλε πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη με 80-71.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου ο Προμηθέας μπήκε μπροστά στο σκορ με 41-37 και με επιμέρους σκορ 21-5 προηγήθηκε στο 28ο λεπτό με 62-42 “καθαρίζοντας” το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κόντιτ με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Μουράτος με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ έκαναν τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 41-37, 63-43, 80-71

Χριστόπουλος: “Με δουλειά μπορούμε να προσδοκούμε σε καλύτερα αποτελέσματα”

Οι δηλώσεις του κόουτς του Προμηθέα στη κάμερα της ΕΡΤ.

Βετούλας: “Θετικό ότι παλέψαμε”

Οι δηλώσεις του κόουτς του Απόλλωνας στην κάμερα της ΕΡΤ μετά την ήττα της ομάδας του.