ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: Πέρασε με άνεση από τη γεμάτη ένταση Πυλαία! (videos)

2022-12-11T16:33:50+00:00 2022-12-11T16:54:15+00:00.

11/Dec/22 16:33

Ο Ολυμπιακός πέρασε και από την “Πυλαία” με 88-68 κόντρα στον ΠΑΟΚ και παρέμεινε αήττητος με ρεκόρ 9-0 στη Basket League, πριν την τελευταία “διαβολοβδομάδα” του 2022 της Ευρωλίγκα κόντρα σε Φενέρ (13/12) και Βιλερμπάν (15/12).

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πραγματοποίησε μία καλή εμφάνιση στην “Πυλαία” κόντρα στον ΠΑΟΚ και έφυγε με το διπλό και το 9/9 με 88-68 για την 9η αγωνιστική της Basket League, σε ένα ματς που το είχε ουσιαστικά “καθαρίσει” από το πρώτο ημίχρονο και είχε και αρκετή ένταση!

Πλέον o Ολυμπιακός με ρεκόρ 9-0 παραμένει πρώτος και αήττητος στην κορυφή της κατάταξης, ενώ ο ΠΑΟΚ με 5 νίκες και 4 ήττες συνεχίζει να βρίσκεται στην πρώτη εξάδα και θα υποδεχθεί για το BCL (13/12) τη Μάλαγα σε ένα κομβικό ματς για το ευρωπαϊκό του μέλλον.

Οι ερυθρόλευκοι που είχαν για κορυφαίους τους Κάνααν, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Μπολομπόι και Λαρεντζάκη, μπροστά τους θα βρουν για τη διπλή αγωνιστική της Ευρωλίγκα την τελευταία του 2022, τη Φενέρ στο ΣΕΦ (13/12, 20:00) και τη Βιλερμπάν στη Λυών (15/12, 22:00).

Με άμυνα και πολλούς πρωταγωνιστές στο + ο Ολυμπιακός στο ημίχρονο

Καλύτερα ξεκίνησε το ματς ο ΠΑΟΚ και με την άμυνα του προηγήθηκε με 12-9 (στο 7ο λεπτό), όμως ο Βεζένκοφ με επτά σερί πόντους και ο Κάνααν φτάνοντας τους 7 έφεραν ερυθρόλευκο σερί 12-0 και μπροστά τον Ολυμπιακό με 21-12 (στο 9′).

Η πρώτη περίοδος έληξε με 23-14 και τους 19 πόντους των Πρωταθλητών να έχουν οι Βεζένκοφ – Κάνααν!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Βούλγαρος φόργουορντ ήταν κοντά στο double double (12π.-8ριμπ) και διατηρούσε ένα σημαντικό προβάδισμα για τον Ολυμπιακό με 27-19 (στο 14′).

Οι συνεργασίες των Σλούκα – Μπολομπόι και ο Πίτερς έφεραν για πρώτη φορά τη διαφορά στο +14 (31-17 στο 15′) για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, όμως ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 33-25 (στο 17′) με τον Ρένφρο.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό μπροστά με 48-31 και τον Σλούκα να έχει 4 ασίστ, τον Λαρεντζάκη 8 πόντους και τον Μπολομπόι 6 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 μπλοκ και συνολικά 19/33 σουτ!

Διαφορά ποιότητας και στο δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην “Πυλαία” ξεκίνησε με τους Λούντζη, Βεζένκοφ και Κάνααν να φέρνουν για πρώτη φορά τη διαφορά στο +29 (64-35 στο 26′) με τον Αμερικανό να έχει 17 πόντους με 7/11 σουτ και με επιμέρους σκορ 16-4!

Η διαφορά πήγε και στο +31 (70-39 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον ΠΑΟΚ πίσω στο σκορ με 73-43.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ουσιαστικά όλα είχαν κριθεί και στο 35ο λεπτό ο Ολυμπιακός είχε το μεγάλο προβάδισμα με 82-58 και στο τέλος πανηγύρισε το 9/9 με 88-68, ενώ λίγο πριν τη λήξη οι Πάπας και Τσιακμάς αποβλήθηκαν με ντισκαλιφιέ μετά από καβγά που είχαν κάτω από τη ρακέτα του ΠΑΟΚ.

Που κρίθηκε: Στο πρώτο μέρος, όπου ο Ολυμπιακός με 19/33 σουτ προηγήθηκε με +17 (48-31) διαφορά, που του ήταν αρκετή μέχρι το τέλος, για να φύγει με το διπλό από τη Θεσαλονίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κάνααν είχε 17 πόντους με 7/12 σουτ, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 λάθη στην κορυφαία του εμφάνιση με τα ερυθρόλευκα, ο Βεζένκοφ 16 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Παπανικολάου με 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 μπλοκ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 31-48, 43-73, 68-88