Ο Άρης το ΄φερε τούμπα στη Νίκαια και νίκησε στην παράταση τον Ιωνικό (videos)

2022-12-11T18:21:28+00:00 2022-12-11T19:06:55+00:00.

11/Dec/22 18:21

Ο Άρης με μία μεγάλη ανατροπή στο τελευταίο τρίλεπτο και στην παράταση κέρδισε και τον Ιωνικό εκτός έδρας με 97-90 και φιγουράρει στην πρώτη τετράδα της Basket League.

Σε ένα από τα πιο ανατρεπτικά ματς της σεζόν για την Α1 ο Άρης “λύγισε” στην παράταση με 97-90 τον Ιωνικό του εκπληκτικού Μαυροκεφαλίδη (31 π. 6 ριμπ, 3ασ.) και πανηγύρισε την τρίτη του συνεχόμενη νίκη στο Πρωτάθλημα με κορυφαίους τους Μήτρου-Λονγκ, Τολιόπουλο, Γκούντουϊν και Νότε.

Πλέον ο Άρης με ρεκόρ 6-3 μετράει τρεις σερί νίκες στη Basket League και εδραιώνεται στην πρώτη τετράδα, ενώ ο Ιωνικός με ρεκόρ 2-7 παραμένει χαμηλά στην κατάταξη.

Προβάδισμα Ιωνικού στο ημίχρονο με “όπλο” την άμυνα

Καλύτερα ξεκίνησε στο ματς ο Ιωνικός και προηγήθηκε με 11-6 (στο 5′) έχοντας 3/5 τρίποντα. Ο Άρης αν και είχε 1/7 τρίποντα ήταν πίσω με μόλις 16-12 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 22-12 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν 9 ασίστ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η άμυνα της ομάδας του Γιάννη Καστρίτη βελτιώθηκε, αλλά η διαφορά μειώθηκε στο ήμισυ (31-26 στο 18′) με τον Γκούντουϊν να έχει 10 πόντους. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 33-26 και τον Ιωνικό να διατηρεί μία καλή διαφορά για το δεύτερο μέρος.

Ματσάρα με απανωτές ανατροπές στο δεύτερο ημίχρονο!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τον Άρη να κάνει επιμέρους σκορ 18-11 με πρωταγωνιστή τον Νότε (15 π.) και να ισοφαρίζει σε 44-44 (στο 27′), ενώ στο 29ο λεπτό πέρασε και μπροστά με 48-46. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με το ισόπαλο 51-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Άρης συνέχισε την κυριαρχία του και με νέο επιμέρους σκορ 12-6 προηγήθηκε για πρώτη φορά με +6 (63-57 στο 34ο λεπτό) έχοντας 8/22 τρίποντα και 16 κλεψίματα! Oι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με εκπληκτικό σερί 17-0 προσπέρασαν με 74-63 στο 37ο λεπτό και έγιναν το φαβορί για τη νίκη.

Στο 1:45 Μήτρου-Λονγκ και Τολιόπουλος μείωσαν σε 76-73 και έκαναν “θρίλερ” το ματς, ενώ και πάλι ο Έλληνας γκαρντ με τρίποντο διαμόρφωσε το 78-76 στο 1:20!

Ο Ντόκινς μετά από επιθετικό ριμπάουντ στα 50” με 1/2 βολές έκανε το σκορ 79-76 και ο Μήτρου-Λονγκ στα 45′‘ με 1/2 βολές έφερε τη διαφορά στο 79-77. Ο Τολιόπουλος αστόχησε σε τρίποντο, όμως ο Αρσενόπουλος στα 31” έκανε λάθος και ο γκαρντ του Άρη με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 79-79!

Ένα επιθετικό φάουλ του Αρσενόπουλου έφερε την κατοχή στον Άρη στα 9” και το ματς στην παράταση μετά το άστοχο τρίποντο του Τολιόπουλου.

Παράταση

Τολιόπουλος και Μήτρου-Λονγκ έφεραν επιμέρους σκορ 17-2 για τον Άρη και τον έβαλαν μπροστά με 96-81 στο 43ο λεπτό και τον έχρισαν φαβορί για τη νίκη. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και οι κίτρινοι πήραν το μεγάλο διπλό με 97-90.

Που κρίθηκε: Ο Άρης στην παράταση στα 3′ πρώτα λεπτά έκανε επιμέρους σκορ 17-2 και προηγήθηκε με 96-81 “κλειδώνοντας” ουσιαστικά τη νίκη,

Παίκτης-κλειδί: Ο Τολιόπουλος έκανε μεγάλο ματς με 26 πόντους (5/10 τρίποντα), 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 33-26, 51-51, 79-79.