Επιβλητικό Περιστέρι με Προμηθέα και σούπερ τους Ντένμον, Φρανσίσκο! (videos)

2022-12-26T16:41:22+00:00 2022-12-26T17:06:44+00:00.

26/Dec/22 16:41

Το Περιστέρι με κορυφαίους τους Ντένμον και Φρανσίσκο και πολύ καλή άμυνα κέρδισε εντός έδρας για τη Basket League με το εμφατικό 88-68 τον Προμηθέα Πάτρας.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη για 40 λεπτά ήταν πολύ καλύτερη στο “Aνδρέας Παπανδρέου” από τον Προμηθέα Πάτρας και κέρδισε με 88-68 επεκτείνοντας το νικηφόρο της σερί στη Basket League, με πρωταγωνιστές τους δύο γκαρντ της.

Πλέον το Περιστέρι μετράει έξι σερί νίκες και έχει ρεκόρ 7-2 και εδραιώνεται στην πρώτη τετράδα, ενώ ο Προμηθέας έχει τέσσερις σερί εκτός έδρας ήττες και ρεκόρ 3-5.

Σούπερ Ντένμον και +11 για Περιστέρι στο πρώτο μέρος

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι το Περιστέρι και στο 7ο λεπτό προηγήθηκε με 11-3 και τον Προμηθέα να έχει 1/9 σουτ, μηδέν ασίστ και 3 λάθη. Η πρώτη περίοδος έληξε με τους Πατρινούς χάρη σε μακρινά σουτ, να βρίσκουν σκορ, αλλά τους γηπεδούχους να προηγούνται με 19-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του κόουτς Χριστόπουλου συνέχισαν να βρίσκονται κοντά στο σκορ και μείωσαν με Τανούλη – Ντάνγκουμπιτς σε 21-19 (στο 14′). O Ντένμον ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη και φτάνοντας τους 14 πόντους έφερε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +9 (33-24 στο 17′).

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 42-32 για το Περιστέρι, το οποίο ήταν αρκετά καλύτερο και προηγήθηκε ακόμα και με +11.

Το “καθάρισε” στο τέταρτο δεκάλεπτο το Περιστέρι

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τους γηπεδούχους με μικρό σερί 5-0, να προηγούνται για πρώτη φορά με +15 (47-32 στο 22′) και να έχουν από νωρίς το πάνω χέρι για τη νίκη. Οι Πατρινοί αντέδρασαν και πάλι και με σερί 6-0 μείωσαν σε 47-38 (στο 24ο λεπτό) με τον Κουλμπόκα.

H διαφορά παρέμενε σε διψήφια επίπεδα (58-48 στο 28′) για το Περιστέρι και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 58-48.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας με τον Γιανγκ κατέβαλλε μεγάλες προσπάθειες για την ανατροπή, όμως οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη διατηρούσαν ένα πολύτιμο +10 (69-59 στο 35ο λεπτό) με τον Φρανσίσκο να έχει 12 πόντους και 8 ασίστ.

Η διαφορά με σερί πόντους του Τζούστον πήγε και στους 16 (79-63 στο 38′) και στο τέλος το Περιστέρι πήρε τη μεγάλη νίκη με 88-68.

Που κρίθηκε: Στην άμυνα του Περιστερίου που υποχρέωσε τον Προμηθέα να σκοράρει 68 πόντους με 12/30 δίποντα και 17 λάθη με μόλις 11 ασίστ.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντένμον με 25 πόντους και 5 ασίστ, αλλά και ο Φρανσίσκο που έκανε double double με 12 πόντους και 10 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 42-32, 58-48, 88-68

Χριστόπουλος: “Το μέλλον θα είναι καλύτερο για εμάς “

Για την προσπάθεια της ομάδας του και τη συνέχεια της σεζόν μίλησε ο προπονητής του Προμηθέα στην ΕΡΤ μετά την ήττα από το Περιστέρι.

Οι δηλώσεις του:

Φρανσίσκο: “Πρέπει να σημειώσω ότι έκανα double double”

Ο μεγάλος πρωταγωνιστής του Περιστερίου μίλησε στην ΕΡΤ για το ματς με τον Προμηθέα, τη συνέχεια του BCL και την ατομική του επίδοση.