Παναθηναϊκός: Άνετο πέρασμα από την Πάτρα πριν τον Ολυμπιακό, αγωνία για Ουόλτερς! (videos)

2022-12-26T20:02:46+00:00 2022-12-26T20:36:25+00:00.

26/Dec/22 20:02

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε καλά στην άμυνα και γενικά όσο έπρεπε στην Πάτρα κόντρα στον Απόλλωνα με 96-65 και κέρδισε για τη Basket League με … και πλέον στρέφει το βλέμμα του στο ντέρμπι της Ευρωλίγκα με τον Ολυμπιακό (30/12, 21:00) στο ΟΑΚΑ.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς παρουσίασε καλό πρόσωπο στην άμυνα στην Πάτρα και πέρασε εύκολα με 96-65 κόντρα στον Απόλλωνα για τη Basket League και στρέφει το ενδιαφέρον της στο μεγάλο ματς με τον Ολυμπιακό.

Πλέον ο Παναθηναϊκός έχει ρεκόρ 7-2 και είναι δεύτερος στην κατάταξη και προετοιμάζεται για το σπουδαίο ντέρμπι της Ευρωλίγκα με τον Ολυμπιακό (30/12) στο ΟΑΚΑ, ενώ περιμένει να δει τι έγινε και με τον τραυματισμό του Ουόλτερς, που γύρισε το πόδι του στο τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Απόλλωνας έχει ρεκόρ 3-7 και παραμένει εκτός οκτάδας.

Το “καθάρισε” με την άμυνα από το πρώτο μέρος ο Παναθηναϊκός.

Καλύτερα ξεκίνησε το ματς ο Παναθηναϊκός και προηγήθηκε με 10-2 (στο 4′) χάρη σε 7 πόντους του Πονίτκα. Οι πράσινοι με 4/6 τρίποντα και 4/4 από Λι – Πονίτκα και συνολικά 9/14 σουτ προηγήθηκαν και με +15 (22-7 στο 8‘) και η πρώτη περίοδος έληξε με την ομάδα του κόουτς Ράντονιτς μπροστά με 26-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν μία σημαντική διαφορά (28-17 στο 14′) χάρη στην άμυνα τους, αφού οι Πατρινοί σούταραν με 7/25! Η διαφορά πήγε και στο +19 (43-24 στο 19′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 45-26.

“Πράσινο πάρτι” μέχρι και το τρίτο δεκάλεπτο

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Πάτρα ξεκίνησε με τους πράσινους να κάνουν ότι θέλουν μέσα από την άμυνα τους και να έχουν “εκτοξεύσει” τη διαφορά στους 28 (62-34 στο 25′). Ο Απόλλωνας δεν μπορούσε να μειώσει δραστικά τη μεγάλη διαφορά (68-45 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 71-50.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όλα είχαν κριθεί, αλλά οι Πατρινοί πάλευαν και μείωσαν σε 75-63 στο 35ο λεπτό με τον Καλχούν να έχει 19 πόντους. Λι και Παπαγιάννης έστειλαν τη διαφορά και πάλι στου 17 (80-63 στο 36′) και ουσιαστικά τέλειωσαν το ματς. Στο τέλος ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε το διπλό με 96-65.

Που κρίθηκε: Στο πρώτο μέρος, όπου ο Παναθηναϊκός μέσα από την άμυνα του προηγήθηκε με 45-26 (στο 20′) και “καθάρισε” το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Πονίτκα με 15 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, o Παπαγιάννης με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ κι 2 ασίστ και ο Ουίλιαμς με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 12-26, 26-45, 50-71, 65-96