Ολυμπιακός: Πέρασε εύκολα από την Καρδίτσα πριν τον Παναθηναϊκό (videos)

2022-12-27T16:02:07+00:00 2022-12-27T18:36:16+00:00.

27/Dec/22 16:02

mckissic

Ο Ολυμπιακός δεν είχε πρόβλημα στην Καρδίτσα (75-89), έκανε το 10/10 στην Basket League και ετοιμάζεται πλέον για το μεγάλο ντέρμπι του ΟΑΚΑ κόντρα στον Παναθηναϊκό (30/12, 21:00) για την Ευρωλίγκα.

Tου Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Έπαιξε όσο χρειαζόταν για τη νίκη ο Ολυμπιακός.

Οι πρωταθλητές πέρασαν νικηφόρα από την Καρδίτσα με 75-89, για την δέκατη αγωνιστική της Basket League.

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα έμειναν κάτω από τον μέσο όρο τους (92,3 πόντοι), με τους ΜακΚίσικ, Πίτερς και Παπανικολάου να κάνουν την διαφορά.

Όλα αυτά με τους Βεζένκοφ και Κάνααν εκτός αποστολής, στην οποία βρέθηκε όμως ο 16χρονος Αμπόσι. Πήρε μάλιστα χρόνο συμμετοχής, όπως και ο Τσάμης.

Δεν έλειψαν και τα απρόοπτα, μιας και στην τέταρτη περίοδο είχαμε ολιγόλεπτη διακοπή, με το κλειστό ”Γιάννης Μπουρούσης” να βυθίζεται στο σκοτάδι!

Με τη νίκη αυτή, οι ερυθρόλευκοι έκαναν το 10/10 στο φετινό πρωτάθλημα, την ώρα που οι γηπεδούχοι (18 ο Χάντερ) ”έπεσαν” στο 1-8 με την έβδομη σερί ήττα τους.

Το μυαλό των νικητών, φυσικά, είναι ήδη στο ΟΑΚΑ, εκεί όπου την Παρασκευή (30/12, 21:00) θα αντιμετωπίσουν τον Παναθηναϊκό, για την 16η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε έτσι αήττητος το 2022 σε όλες τις εχγώριες διοργανώσεις. Είχε 25/25 στη κανονική διάρκεια, 8/8 στα playoffs, 2/2 στο Κύπελλο και 2/2 στο Super Cup.

Για την 11η αγωνιστική, η Καρδίτσα φιλοξενείται από τον Ιωνικό (7/1), ενώ ο Ολυμπιακός υποδέχεται την ΑΕΚ (8/1).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Το ματς ξεκίνησε πολύ αργά και άστοχα για τον Ολυμπιακό, με την Καρδίτσα να βρίσκει την ευκαιρία και τον χώρο για το δικό της 7-4. Ουόκαπ και Πίτερς βγήκαν μπροστά επιθετικά και έτσι οι φιλοξενούμενοι δεν άργησαν να κλείσουν την περίοδο στα θετικά με +7 (13-20).

Ο Χάντερ προσπάθησε για τους γηπεδούχους, όμως δεν ήταν αρκετός, την ώρα που Μπλακ και ΜακΚίσικ βοήθησαν στην επίθεση, με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει με 20-35 στο 17′. Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε μέχρι το ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 29-41.

Ο Πρίντζετ έδωσε λύσεις στην Καρδίτσα και στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου μείωσε σε 36-46. Ο Αμερικανός ήταν ο λόγος, που η διαφορά δεν ξέφυγε (45-56), την ώρα που ο ΜακΚίσικ είχε 3/4 τρίποντα. Ακόμα κι έτσι, όμως, το μοτίβο δεν άλλαξε για να φτάσουμε στο 52-69.

Το παιχνίδι είχε πρακτικά κριθεί αρκετά ώρα πριν, πάντα με βάση την απόδοση των δύο ομάδων και την διαφορά στην δυναμικότητά τους. Η διαφορά, μάλιστα, έφτασε ακόμα και στους 23, με το φινάλε να δίνει τη νίκη στον Ολυμπιακό με 75-89.

Πού κρίθηκε: Ο Ολυμπιακός πήρε τα ηνία στο σκορ στο φινάλε της πρώτης περιόδου και ουσιαστικά δεν κινδύνευσε ξανά, ξεφεύγοντας στο σκορ.

Παίκτης-κλειδί: Ο ΜακΚίσικ έδωσε πολλές λύσεις με 15 πόντους, όπως και ο Πίτερς με 16 και ο Παπανικολάου με 13.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 29-41, 52-69, 75-89

Μπαρτζώκας: “Διεκπεραίωση σήμερα, όσο καλύτερα μπορούμε με τον Παναθηναϊκό” (video)

Βαγγέλης Αγγέλου: ”Χτίζουμε την ομάδα με προβλήματα”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής της Καρδίτσας:

”Χτίζουμε την ομάδα με τόσα προβλήματα, προσπαθούμε να δούμε την συνεργασία μας, να έρθουμε πιο κοντά ο ένας στον άλλον. Μας βοήθησε αυτό το ματς. Οι προπονήσεις και αυτά τα ματς μας βοηθούν προς τα εκεί. Πρέπει να πολεμάμε φάση με φάση και να μάθει ο ένας τον άλλον. Μόνο έτσι γίνεται”