Με ΚΟΛΟΣΣΙΑΙΑ νίκη επί του Περιστερίου πάει… Ηράκλειο! (videos)

2022-12-30T17:16:26+00:00 2022-12-30T17:56:15+00:00.

30/Dec/22 17:16

Ο Κολοσσός Ρόδου πραγματοποίησε μία σπουδαία εμφάνιση και με ήρωες τους Κόφεϊ και Κατσίβελη “λύγισε” το Περιστέρι στην έδρα του με 88-82 και έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη στη Basket League, ενώ εξασφάλισε και μία θέση για το F-8 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Μπορεί το Περιστέρι να επέστρεψε από το -13 στη Ρόδο και να είχε σε καλή βραδιά τους Μπιλάν (19 πόντους, 11 ριμπάουντ) Φρανσίσκο (13 πόντους, 11 ασίστ, 8 ριμπάουντ), όμως ο Κολοσσός ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς και είχε καλύτερες επιλογές στο καθοριστικό τελευταίο λεπτό και έκλεισε με μία σπουδαία νίκη το 2022 με 88-82.

Πλέον ο Κολοσσός Ρόδου με την τέταρτη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη του έχει ρεκόρ 5-5 και εδραιώνεται στην οκτάδα και κλείνει εισιτήριο για το F-8 του Κυπέλλου Ελλάδας στη Ρόδο με νίκη επί του Ιωνικού ή αν ηττηθεί ο Προμηθέας στην Καρδίτσα.

Το Περιστέρι “έπεσε” στο 7-3 μετά από έξι σερί νίκες στη Basket League και ετοιμάζεται για τις ευρωπαϊκές “μάχες” με την Ντιζόν στο BCL (3/1 το πρώτο ματς).

Από ένα δεκάλεπτο στο πρώτο μέρος για κάθε ομάδα και με +5 στα αποδυτήρια ο Κολοσσός

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι το Περιστέρι και με 13 πόντους από Αγραβάνη – Κασελάκη και 5 ασίστ με μηδέν λάθη προηγήθηκε με 17-12 (στο 6′). Η πρώτη περίοδος έληξε με 25-21 μετά από καλάθι στα τελευταία δευτερόλεπτα του Ντένμον.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο o Κολοσσός με Όσμπορν και Κένταλ να προσφέρουν λύσεις στο σκοράρισμα έκανε επιμέρους σκορ 10-2 και προηγήθηκε για πρώτη φορά με +4 (31-27 στο 14′).

Οι Ροδίτες συνέχισαν να προηγούνται (40-35 στο 18′), αφού η άμυνα της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη δεν λειτουργούσε σωστά και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 47-40 για τους γηπεδούχους με τον Μορέιρα να κάνει σπουδαία δουλειά (12π, 3ριμπ, 2 ασ).

Διψήφιο προβάδισμα για Κολοσσό, το έκανε ντέρμπι το Περιστέρι

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Ρόδο ξεκίνησε με τον Κολοσσό να ελέγχει απόλυτα το ρυθμό στο ματς και να προηγείται ακόμα και με +13 (55-42 στο 25′). Το Περιστέρι δεν μπορούσε να κατεβάσει τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (64-53 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 66-56.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Κολοσσός με ένα μεγάλο τρίποντο του Όσμπορν στο 33ο λεπτό διατήρησε το +11 (73-62) και έδειχνε να έχει τον πρώτο λόγο για τη νίκη.

Με Μπιλάν, Ντένμον και Φρανσίσκο το Περιστέρι “έτρεξε” επιμέρους σκορ 15-5 και μείωσε στο 38ο λεπτό με λέι απ του Κροάτη σε 78-77 και έκανε “θρίλερ” το ματς.

Ο Μπίλαν στο 1:30 έβαλε και μπροστά το Περιστέρι με 79-78 φτάνοντας τους 19 πόντους, όμως ο Κόφεϊ με ένα τρομερό κάρφωμα στα 39” έδωσε το προβάδισμα στον Κολοσσό με 80-79.

Ο Μωραΐτης αστόχησε στα 30” σε τρίποντο και ο Κατσίβελης μετά από ριμπάουντ και πάσα του Κόφεϊ έδωσε αέρα 3 πόντων στον Κολοσσό με 82-79 στα 20”! Ο Περσίδης έκανε λάθος στην επαναφορά και οι Ροδίτες πανηγύρισαν τη μεγάλη νίκη με 88-82.

Που κρίθηκε: Στα 39” ο Κόφεϊ με κάρφωμα έβαλε μπροστά τον Κολοσσό με 80-79 και ο Μωραΐτης αστόχησε σε τρίποντο νίκης στα 30” με το λέι απ του Κατσίβελη στα 20” (82-79) και το λάθος του Περσίδη να κρίνουν το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κόφεϊ με 8 πόντους και 5 ριμπάουντ και ένα κρίσιμο καλάθι και ριμπάουντ στο τέλος ήταν ο “ήρωας” του Κολοσσού, ενώ σημαντική δουλειά έκανε και ο Κατσίβελης με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 47-40, 66-56, 88-82.

Παπαθεοδώρου: “Μην πάρουν τα μυαλά μας αέρα”

Οι δηλώσεις του κόουτς του Κολοσσού μετά τη μεγάλη νίκη επί του Περιστερίου:

“Ήταν μια πολύ σημαντική και μεγάλη νίκη, στη συνέχεια ενός σημαντικού διπλού επί του Άρη στο Παλέ. Είμαστε ενθουσιασμένοι με τις νίκες μας και θέλουμε να συνεχίσουμε έτσι. Ο Κολοσσός έχει ιδιοκτήτες και μεγαλομετόχους που είναι άνθρωποι της πόλης και νοιάζονται σαν τρελοί για την ομάδα. Εύχομαι να έχουμε την υγεία μας, να μην πάρουν τα μυαλά μας αέρα και να κοιτάξουμε το επόμενο παιχνίδι με το Λαύριο”.