Η διαφορά… ποιότητας του Άρη μίλησε στο τέλος!

2015-11-07T17:41:55+00:00 2015-11-07T19:30:42+00:00.

Stelios Toromanidis

07/Nov/15 17:41

Αν και δυσκολεύτηκε αρκετά από την μαχητική ομάδα των Τρικάλων, ο Άρης εκμεταλλεύτηκε την ποιότητα των παικτών του στο τέλος και πήρε την νίκη με 84-79 στο σχεδόν κατάμεστο Nick Galis Hall!

Του Στέλιου Τορομανίδη/ info@eurohoops.net

Αν και δυσκολεύτηκε αρκετά από την μαχητική ομάδα των Τρικάλων, ο Άρης εκμεταλλεύτηκε την ποιότητα των παικτών του στο τέλος και πήρε την νίκη με 84-79 στο σχεδόν κατάμεστο Nick Galis Hall.

Ενδεικτικό της “μάχης” που έγινε είναι ότι στο 31’ το σκορ ήταν ισόπαλο 60-60. Εκεί οι κιτρινόμαυροι με σερί 13-2 και έχοντας τους Χάγγινς και Ουότερς πρωταγωνιστές ξέφυγαν (73-62). Αν και στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με δικό τους 10-1 πλησίασαν στο καλάθι (74-72) στο 27’, εντέλει οι γηπεδούχοι έδειξαν πως φέτος έχουν τον τρόπο και στα μέτρια βράδια τους να παίρνουν αυτό που θέλουν και έτσι επικράτησαν.

Διακύμανση του αγώνα

Το σύνολο του Δημήτρη Πρίφτη προερχόμενο από συνεχόμενους αγώνες σε Ελλάδα και Ευρώπη εμφάνισε σημάδια κούρασης στο παρκέ, γεγονός που το εκμεταλλεύτηκαν τα Τρικάλα. Περνώντας την μπάλα κοντά στο καλάθι και έχοντας πολυφωνία στον σκοράρισμα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ. Από την άλλη ο Γουότερς ήταν εξαιρετικός στην αρχή (10π.) και έτσι ο Άρης τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με οριακό προβάδισμα (21-20).

Οι φιλοξενούμενοι με μπροστάρη των Καναδό γκαρντ Κάντουγκαν (7π. στην δεύτερη περίοδο) πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο 11’ (21-23) και μάλιστα λίγο αργότερα έφτασαν στο +6 (26-32). Κάπου εκεί αφυπνίστηκε επιθετικά ο Σέντερ των γηπεδούχων, Χάγκινς που με 8 προσωπικούς πόντους (τους 6 με καρφώματα) μείωσε στον πόντο (38-39) για να λήξει το ημίχρονο 40-41 υπέρ των Τρικάλων.

Με δυο γρήγορα τρίποντα του Οκάρο Ουάιτ οι κιτρινόμαυροι προηγήθηκαν 48-44 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου όμως οι σκληροτράχηλοι παίκτες του Φλεβαράκη δεν υποτάχθηκαν και έμειναν κοντά στο σκορ με τον φόργουορντ Οβιέ Σόκο να τους οδηγεί. Το δεκάλεπτο έληξε με τον Άρη μπροστά 60-56 αλλά με 4-0 σερί τα Τρίκαλα ισοφάρισαν 60-60 8’ 45’’ για την λήξη. Εκεί είχαμε τα σερί των δύο ομάδων για να έρθει τελικά η επικράτηση των γηπεδούχων με 84-79.

Παίκτης Κλειδί

Αν και ο Ουότερς τελείωσε τον αγώνα ως πρώτος σκόρερ (20π.) και έχοντας 4 ασίστ, αυτός που βοήθησε τον Άρη στο δεύτερο δεκάλεπτο, που ξέφυγαν τα Τρίκαλα με +6, να επανέλθει και ήταν κομβικός στο να πάρει η ομάδα του μια διαφορά στο τέλος ήταν ο Σέντερ Τζαμέλ Χάγγινς. Είχε 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 μπλόκ.

Που κρίθηκε

Τα τελευταία λεπτά που οι παίκτες του Άρη έδειξαν την διαφορά που έχουν στην ποιότητα έναντι των αποψινών αντιπάλων τους φτάνοντας στην νίκη με 84-79.