Το Λαύριο διέλυσε τον Ιωνικό κι έκανε μεγάλο βήμα παραμονής! (videos)

2023-01-02T17:40:40+00:00 2023-01-02T20:01:30+00:00.

02/Jan/23 17:40

Το Λαύριο πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση εντός έδρας κόντρα στον Ιωνικό τον οποίο και “διέλυσε” με 95-63 για τη Basket League, κάνοντας σημαντικό βήμα παραμονής.

Χάρη σε ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο (30-9 επιμέρους σκορ) το Λαύριο κέρδισε πολύ εύκολα εντός έδρας τον Ιωνικό με 95-63 σε εξ’ αναβολής παιχνίδι για τη Basket League και πανηγύρισε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του, μετά από αυτήν κόντρα στην Καρδίτσα.

Πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στο 2-8 με το Λαύριο να κάνει μεγάλο βήμα παραμονής και να παίρνει και μία σημαντική διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας με τον Ιωνικό, ο οποίος μετράει 0/5 εκτός έδρας φέτος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο πήρε προβάδισμα με +8 το Λαύριο

Εξαιρετικό ρυθμό είχε στην αρχή το παιχνίδι με το Λαύριο να προηγείται με 16-14 (στο 6′) και την πρώτη περίοδο να λήγει με τον Ιωνικό μπροστά με 20-19 και τον Μαυροκεφαλίδη να έχει 8 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο o ρυθμός έπεσε και το ντέρμπι καλά κρατούσε με το Λαύριο να έχει το ελάχιστο προβάδισμα με 25-24 (στο 15′) έχοντας 8/15 δίποντα.

Η διαφορά για τους γηπεδούχους πήγε για πρώτη φορά στο +8 (34-26 στο 18′) με τον Λάνγκεβιν να προσφέρει 6 πόντους από τον πάγκο και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 40-32.

Το “καθάρισε” στο τρίτο δεκάλεπτο το Λαύριο!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με το Λαύριο με τρίποντο του Γερομιχαλού να κάνει σερί 7-0 και να προηγείται για πρώτη φορά με +15 (47-32 στο 23′), ενώ στη συνέχεια το επιμέρους σκορ πήγε στο 17-4 και η διαφορά “εκτοξεύτηκε” στους 21 (57-36 στο 26′)!

Η διαφορά με τρίποντο του Φλαγκ πήγε και στους 22 (60-38 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Ιωνικό πίσω με 70-41 μετά από τρίποντο του Γερομιχαλού.

]

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όλα είχαν κριθεί με τις δύο ομάδες, να παίζουν για την τελική διαφορά και τους γηπεδούχους να προηγούνται με 82-58 στο 35ο λεπτό. Στο φινάλε το Λαύριο πανηγύρισε την εμφατική νίκη με 95-63.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο το Λαύριο μπήκε προηγούμενο με 40-32 και με επιμέρους σκορ 20-6 η διαφορά πήγε στους 22 (60-38) στο 27ο λεπτό και ο Ιωνικός δεν κατάφερε ποτέ να επιστρέψει στο ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Φλαγκ με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Κουζέλογλου με 17 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 μπλοκ και ο Γερομιχαλός με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 μπλοκ έκαναν τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 40-32, 70-41, 95-63