Προμηθέας – Άρης: Το clutch τρίποντο του Κουλμπόκα έκρινε το “θρίλερ”! (videos)

2023-01-07T18:10:51+00:00 2023-01-07T18:55:33+00:00.

07/Jan/23 18:10

Ο Προμηθέας μετά από ένα πολύ σκληρό ματς και “θρίλερ” στην Πάτρα “λύγισε” με 64-61 τον Άρη με ήρωα τον Κουλμπόκα και στο ντεμπούτο του Τόμασον στη Basket League.

Παιχνίδι για γερά νεύρα πραγματοποιήθηκε στην Πάτρα, με τον Προμηθέα να κερδίζει με τρίποντο του Κουλμπόκα στα 2,9” τον Άρη με 64-61 για τη Basket League και να “ανασαίνει” βαθμολογικά στο θετικό ντεμπούτο του Τόμασον (8 πόντους με 1/7 σουτ και 8 ριμπάουντ).

Πλέον ο Προμηθέας πετυχαίνει δεύτερη συνεχόμενη νίκη και βελτιώνει το ρεκόρ του στο 5-6, ενώ ο Άρης παραμένει ψηλότερα με 6 νίκες και 5 ήττες.

H αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε σε ιδιαίτερα φορτισμένο συγκινησιακά περιβάλλον, εξαιτίας του χαμού του Ανδρέα Μελιγδή, του οποίου η κηδεία προηγήθηκε του ματς και για αυτό το λόγο το τζάμπολ ορίστηκε για μία ώρα αργότερα.

Ο Ανδρέας Μελιγδής που έφυγε από τη ζωή αποτέλεσε τον υπεύθυνο του αναπτυξιακού προγράμματος του Προμηθέα, προπονητή και πρωτεργάτη του οικοδομήματος του συλλόγου.

Προβάδισμα για τον Προμηθέα, τον πρώτο λόγο οι άμυνες

Ο Προμηθέας ξεκίνησε καλύτερα χάρη στην άμυνα του και προηγήθηκε με 12-8 (στο 7′), παρά τα 5 λάθη του. Η πρώτη περίοδος έληξε με 19-16 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Προμηθέας ήταν ακόμα καλύτερος και στο 15ο λεπτό προηγήθηκε για πρώτη φορά με +10 (29-19 στο 15′), όμως ο Άρης μείωσε σε 33-29 (στο 18′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 36-31 υπέρ των Πατρινών, αν και είχαν 2/13 τρίποντα και 10 λάθη.

Σκληρό ματς και μεγάλο ντέρμπι μέχρι το τέλος

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Πάτρα ξεκίνησε με τις άμυνες να είναι σκληρές, τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ και τον Άρη να μην αφήνει τους Πατρινούς, να ξεφύγουν και να μειώνει σε 40-37 (στο 27′). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 49-47 μετά από καλάθι του Μήτρου-Λονγκ.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το ντέρμπι καλά κρατούσε και το προβάδισμα πέρασε στην πλευρά των φιλοξενούμενων με 50-49 στο 32ο λεπτό. Ο Προμηθέας αντέδρασε και με καθοριστικό σερί 7-0 πέρασε μπροστά με 56-50 στο 36ο λεπτό, αλλά και οι δύο ομάδες έκαναν πολλά λάθη και κακές επιθέσεις.

1:30 πριν το τέλος ο Άρης μείωσε σε 59-57 με επιμέρους σκορ 7-3 και κάρφωμα του Γκούντγουϊν, όμως ο Προμηθέας με 1 βολή από τεχνική ποινή στον κίτρινο πάγκο και ο Νότε με 2/2 βολές διαμόρφωσαν στα 38” το 60-59!

Ο Τόμασον αστόχησε σε τρίποντο, όμως ο Σίμπσον πήρε το επιθετικό ριμπάουντ στα 20” και ο Κουλμπόκα στα 14” με 1/2 βολές έκανε το 61-59 για τους Πατρινούς. Ο Γκούντγουϊν στα 5,9′‘ με εντυπωσιακό κάρφωμα ισοφάρισε σε 61-61 και στην τελευταία επίθεση ο Κουλμπόκα με τρίποντο στα 2,9” από τη γωνία έδωσε τη νίκη με 64-61 στον Προμηθέα, αφού στο τελευταίο σουτ του Άρη ο Χάγκινς αστόχησε.

Που κρίθηκε: Στο νικητήριο τρίποντο του Κουλμπόκα στα 2,9”, το οποίο ήταν και το πρώτο του μετά από έξι άστοχες προσπάθειες από τα 6,75.

Παίκτη-κλειδί: Ο Κουλμπόκα που πέρα από το νικητήριο σουτ είχε 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 36-31, 49-47, 64-61.

Καστρίτης: “Μας στοίχισε η κούραση”