Παναθηναϊκός: Νίκησε στον πόντο το Περιστέρι και αποδοκιμάστηκε ξανά! (videos)

2023-01-07T20:23:57+00:00 2023-01-07T20:36:36+00:00.

07/Jan/23 20:23

Ο Παναθηναϊκός παρουσίασε κακή εικόνα στο τέταρτο δεκάλεπτο με το Περιστέρι στο ΟΑΚΑ, απώλεσε προβάδισμα 22 πόντων και χρειάστηκε ένα άστοχο τρίποντο του Ντένμον για να κερδίσει με 72-71 , πριν τη “διαβολοβδομάδα” κόντρα σε Φενέρ (10/1) και Μακάμπι (13/1).

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Ιδιαίτερα ασταθή και προβληματική εικόνα παρουσίασε ο Παναθηναϊκός στο παιχνίδι Πρωταθλήματος στο ΟΑΚΑ κόντρα στην ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, η οποία επέστρεψε από το -22, όμως έχασε την ευκαιρία να “σοκάρει” τους πράσινους, λόγω ενός άστοχου στου του Μάρκους Ντένμον.

Η ομάδα του κόουτς Ράντονιτς έκανε 25 λάθη και μοίρασε μόλις 13 ασίστ, ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο δέχθηκε σερί 16-0 και συνολικό επιμέρους σκορ 27-7. Οι πράσινοι αγωνίστηκαν χωρίς τους Μπέικο (ίωση), Γκριγκόνις (είναι Λιθουανία) και Παναγιώτη Καλαϊτζάκη (πρόβλημα στη μέση).

Πλέον ο Παναθηναϊκός, ο οποίος αποδοκιμάστηκε από τον κόσμο του μετά το τέλος του ματς, συνεχίζει τη νικηφόρα πορεία του στη Basket League με ρεκόρ 9-2.

Παράλληλα ετοιμάζεται για την πρώτη διπλή αγωνιστική της Ευρωλίγκα για το 2023, όπου και θα φιλοξενήσει στο ΟΑΚΑ τη Φενέρ (10/1, 21:30) και τη Μακάμπι (13/1, 21:00) με στόχο να επιστρέψει στις νίκες, μετά το σερί 5 ηττών.

Το Περιστέρι παραμένει σταθερά τρίτο στην κατάταξη του Πρωταθλήματος και θα φιλοξενήσει στην έδρα του την Ντιζόν (10/1, 19:30) για το game 2 των πλέι-ιν του BCL, μετά την ήττα στη Γαλλία.

Πράσινη κυριαρχία από το πρώτο ημίχρονο

Πολύ καλά ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός και με 3/6 τρίποντα και 13 πόντους από Καλαϊτζάκη και Ουίλιαμς προηγήθηκε με 13-3 (στο 5′). Οι γηπεδούχοι με τον Γκουντάιτις να κάνει τη διαφορά στη ρακέτα διατηρούσαν σημαντική διαφορά (18-8 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με τον Μαντζούκα με 5 σερί πόντους να διαμορφώνει το 23-8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι πράσινοι μέσα από την άμυνα τους διατηρούσαν μία διαφορά των 16 πόντων (32-16 στο 15′) και έχοντας 5/11 τρίποντα, ενώ με τον Ουόλτερς να σκοράρει από μέση απόσταση το σκορ έγινε και 41-19 (στο 18′)!

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 46-28 και τον Γκουντάιτις να κυριαρχεί με 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 μπλοκ και 1 ασίστ.

Το “καθάρισε” οριστικά στο τρίτο δεκάλεπτο  ο Παναθηναϊκός

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με το Περιστέρι να παίζει με χαμηλό σχήμα και τον Αγραβάνη στο “5” και μείωσε σε 48-41 (στο 25′) με τον Φρανίσκο να φτάνει τους 6 πόντους και με επιμέρους σκορ 13-2. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με σερί 13-0 δια χειρός Ουόλτερς – Λι ανέβασαν τη διαφορά και πάλι στους 20 (61-41 στο 28′).

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 65-44 μετά από buzzer beater δίποντο του Ουόλτερς και ουσιαστικά ο Παναθηναϊκός “καθάρισε” το ματς.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το Περιστέρι προσπαθούσε να ξαναμπεί στο ματς και με εντυπωσιακό σερί 14-0 μείωσε σε 65-58 στο 36ο λεπτό και έδωσε ένα νέο ενδιαφέρον ενόψει της συνέχειας. Ο Παναθηναϊκός ήταν κακός στην επίθεση και είχε χάσει τελείως το μυαλό του παρουσιάζοντας προβληματική εικόνα και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ακόμα περισσότερο σε 65-60 στο 37ο λεπτό!

Ο Πονίτκα μετά από επιθετικό ριμπάουντ και 7 λεπτά για τους πράσινους χωρίς πόντο σκόραρε για το 67-60, όμως ο Φρανσίσκο στα 2:20 με ένα μεγάλο τρίποντο μείωσε σε 68-65. Ο Λι πέτυχε ένα πολύ δύσκολο λέι απ σε λήξη χρόνου για το 70-65 και ένα λάθος του Φρανσίσκο στο 39ο λεπτό έδωσαν την κατοχή στο τριφύλλι, όμως ο Λι επίσης έκανε λάθος και ο Τζούστον στα 45” διαμόρφωσε το 70-67.

Ο Παναθηναϊκός έκανε λάθος αρχικά στην επαναφορά, αλλά το Περιστέρι αστόχησε για τρεις, όμως ένα ακόμα πράσινο λάθος (25 συνολικά) έφερε το 70-69 από τον Τζούστον στα 9”. Ο Λι με 2/2 βολές έκανε το 72-69 και οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη στην τελευταία τους κατοχή κέρδισε βολές με τον Φρανσίσκο στα 7” και μείωσε σε 72-71. Ο Λι στα 6,3” με 0/2 έδωσε την ευκαιρία τον ντένμον να πάρει το ματς, αλλά εκείνος αστόχησε!

Που κρίθηκε: Στο άστοχο σουτ του Περιστερίου στο τέλος, αλλά το ματς οδηγήθηκε σε “θρίλερ” μετά την τρομερή τέταρτη περίοδο της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λι που παρά τις χαμένες βολές στο τέλος είχε 20 πόντους, 3 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 23-8, 46-28, 65-44, 72-71.