ΠΑΟΚ: “Διέλυσε” τον Απόλλωνα με +37 και περιμένει τη Ρίτας για ευρωπαϊκό “τελικό”! (videos)

2023-01-08T16:36:37+00:00 2023-01-08T16:54:40+00:00.

08/Jan/23 16:36

Ο ΠΑΟΚ χάρη σε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο που πραγματοποίησε κόντρα στον Απόλλωνα στην “Πυλαία” κέρδισε με 97-60 για την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου της Basket League και περιμένει τη Ρίτας για το κομβικό ματς του BCL (11/1) στη Θεσσαλονίκη.

Αντίδραση έβγαλε η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη μετά τη “βαριά” ήττα στη Λιθουανία και με συνοπτικές διαδικασίες κέρδισε άνετα στη Θεσσαλονίκη για την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου της Basket League τον Απόλλωνα Πάτρας με 97-60.

Πλέον ο ΠΑΟΚ με ρεκόρ 7-4 παραμένει σε τροχιά τετράδας στο Πρωτάθλημα, αφού είναι τέταρτος μαζί με το Περιστέρι (παίζουν στην Πυλαία στις 14/1) και ετοιμάζεται για το game 2 των πλέι-ιν του BCL με τη Ρίτας (11/1), όπου και θέλει μόνο νίκη μετά την ήττα στη Λιθουανία, ενώ ο Απόλλωνας με ρεκόρ 3-8 συνεχίζει τη μάχη παραμονής χωρίς εκτός έδρας νίκη.

Το τελείωσε πριν καν αρχίσει το ματς ο ΠΑΟΚ

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι ο ΠΑΟΚ με τον Ράιλι να έχει 7 πόντους με 3/3 σουτ και 1 ασίστ προηγήθηκε με 14-8 (στο 8′). Η πρώτη περίοδος έληξε με 23-10 και τους γηπεδούχους να κυριαρχούν πλήρως, αν και είχαν μόλις 1 ασίστ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έκανε ότι ήθελε στο παρκέ και προηγήθηκε και με +20 (35-15 στο 15′) έχοντας 9/15 δίποντα και οι Πατρινοί 7 λάθη και 3/10 δίποντα. Το σκορ έγινε και 46-24 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να έχει ουσιαστικά “κλειδώσει” τη νίκη με προβάδισμα 23 πόντων (50-27)!

Το ασπρόμαυρο πάρτι συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Πυλαία ξεκίνησε με παρόμοια εικόνα με το πρώτο και τον Απόλλωνα να μην μπορεί να μειώσει (56-33 στο 25′) και να γίνει ανταγωνιστικός.

Με τα ποσοστά του Δικεφάλου να βελτιώνονται από τα 6,75 (7/15) η διαφορά πήγε και στο +30 (67-37 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους φιλοξενούμενους πίσω με 73-40.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όλα είχαν κριθεί και στο 35ο λεπτό ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά με 84-45 και στο τέλος πανηγύρισε την εμφατική νίκη με 97-60.

Που κρίθηκε: Στο πρώτο ημίχρονο όπου και ο ΠΑΟΚ με εξαιρετική εικόνα πήρε προβάδισμα 23 πόντων (50-27), το οποίο ήταν κομβικό, αφού δεν ανατράπηκε ποτέ μέχρι το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Φράνκε με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα ήταν ο κορυφαίος παίκτης του ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 23-10, 50-27, 73-40, 97-60

Λυκογιάννης: “Κάναμε ένα εξαιρετικό παιχνίδι

Οι δηλώσεις του προπονητή του ΠΑΟΚ στην ΕΡΤ μετά την επιβλητική νίκη της ομάδας του με +37.

Νομίζω ότι κάναμε ένα εξαιρετικό παιχνίδι και σε άμυνα και επίθεση. Κρατήσαμε ενέργεια, που ήταν και το μεγαλύτερο θέμα που είχαμε γενικότερα. Είμαστε αρκετά κουρασμένοι αλλά νομίζω κάναμε καλή δουλειά σήμερα. Όσο κερδίζουμε θα έχουμε αυτοπεποίθηση. Το σημαντικότερο είναι το κλίμα και η χημεία που έχουμε μεταξύ μας“.

Βετούλας: “Ποτέ δεν ήρθαμε στη Θεσσαλονίκη”

Όσα είπε ο κόουτς του Απόλλωνα στην ΕΡΤ για τη “συντριβή”, για τα αγωνιστική προβλήματα και τη μάχη της παραμονής.

Οι δηλώσεις του:

Για το ματς: “Νομίζω το παιχνίδι είναι ανάξιο σχολιασμού όσον αφορά την απόδοση μας. Δεν ήρθαμε ποτέ στη Θεσσαλονίκη. Είχαμε έλλειψη χημείας, δεν κάναμε και προπόνηση λόγω τραυματισμών. Να συνέλθουμε, ήμασταν ασύνδετοι. Με τον χρόνο θα είμαστε έτοιμοι“.

Για την παραμονή:Σίγουρα οι ομάδες που θα είναι έτοιμες θα έχουν το πλεονέκτημα“.