Κυριαρχικός Ολυμπιακός με 40άρα επί της ΑΕΚ και 111 πόντους! (videos)

2023-01-08T19:52:20+00:00 2023-01-08T20:53:09+00:00.

08/Jan/23 19:52

Ο Ολυμπιακός έκανε εμφάνιση ρεκόρ στην επίθεση στο ΣΕΦ κόντρα στην ΑΕΚ, την κέρδισε εύκολα με 111-71 και με MVP τον Κάνααν και έκλεισε τον πρώτο γύρο της Basket Leaue με ρεκόρ 11-0. Πλέον οι Πειραιώτες ετοιμάζονται για τα ευρωπαϊκά τους ταξίδια σε Μονακό (10/1, 20:00) και Μπολόνια (12/1, 21:30).

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Έχοντας επίδοση ρεκόρ στην ιστορία της στα εύστοχα τρίποντα (21/32) η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν είχε πρόβλημα να κερδίσει εμφατικά και την ΑΕΚ στον πρώτο γύρο της Basket League στο ΣΕΦ με 111-71, διαθέτοντας και πολλούς πρωταγωνιστές όπως οι Κάνααν, Λαρεντζάκης, Βεζένκοφ και Λούντζης.

Πλέον ο Ολυμπιακός, που έκανε ρεκόρ και στην επίθεση στο Πρωτάθλημα, με ρεκόρ 11-0 κλείνει ως πρώτος και αήττητος τον πρώτο γύρο της Basket League και ετοιμάζεται για εκτός έδρας “διαβολοβδομάδα” στην Ευρωλίγκα απέναντι σε Μονακό (10/1, 20:00) και Βίρτους Μπολόνια (12/1, 21:30).

Η ΑΕΚ με ρεκόρ 6-5 είναι εκτός τετράδας και ισοβαθμεί στις θέσεις 6-7 με τον Άρη με ρεκόρ 6-5 και θα ταξιδέψει για την Τουρκία, όπου και θέλει τη νίκη στη σειρά με την Τόφας (10/1, 19:30) του Δημήτρη Πρίφτη για την πρόκριση στους “16” του BCL.

60 πόντους για Ολυμπιακό στο ημίχρονο και με +22 στα αποδυτήρια!

Μπορεί η άμυνα του Ολυμπιακού να μην ξεκίνησε καλά, όμως με 4/4 τρίποντα και και 6 πόντους από τον Κάνααν προηγήθηκε με 17-9 (στο 5′). Κάποια λάθη των γηπεδούχων έφεραν σερί 7-0 της ΑΕΚ και μείωση σε 17-16 (στο 7′) και η πρώτη περίοδος έληξε με το σκορ να είναι υψηλό, τις άμυνες κακές και τους Πειραιώτες μπροστά με 31-27.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο o Σλούκας με σκορ και δημιουργία (3 πόντους, 3 ασίστ) ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +10 (41-31 στο 14′), παρότι η ΑΕΚ είχε εξαιρετικά ποσοστά (12/19 σουτ), αλλά και 10 λάθη.

Ο Έλληνας γκαρντ με τη βοήθεια και του Λαρεντζάκη έκανε τα ερυθρόλευκα τρίποντα (10/17) και το σκορ 52-37 (στο 18′).

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους Σλούκα – Λαρεντζάκη να έχουν μαζί 20 πόντους, την άμυνα της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα να βελτιώνεται και τη διαφορά να “εκτοξεύεται” στους 22 πόντους (60-38)!

Τίποτα δεν άλλαξε στο δεύτερο δεύτερο μέρος στο ΣΕΦ

Το δεύτερο ημίχρονο του ντέρμπι στο ΣΕΦ ξεκίνησε με τους Κάνααν και Βεζένκοφ να προσφέρουν πόντους στον Ολυμπιακό (14/21 τρίποντα) και τη διαφορά να παγιώνεται στους 25 (70-45 στο 24′).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν απόλυτα το παιχνίδι (83-54 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με την ΑΕΚ πίσω με 88-58 και τον Κάνααν να έχει σε αυτό το διάστημα 6/6 τρίποντα!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όλα είχαν κριθεί με τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να προηγούνται με 96-64 στο 35ο λεπτό και στο τέλος να παίρνουν μία ακόμα νίκη με 111-71.

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου ο Ολυμπιακός με επιμέρους σκορ 29-11 πήρε προβάδισμα 22 πόντων (60-38 στο 20′) και δεν απειλήθηκε ποτέ μέχρι το τέλος.

Παίκτη-κλειδί: Ο Κάνααν που έκανε την καλύτερη του εμφάνιση με τον Ολυμπιακό έχοντας 24 πόντους με 8/11 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 31-27, 60-38, 88-58, 111-71