Κολοσσός: Ισοπέδωσε με +41 τον Ιωνικό στη Ρόδο! (videos)

2023-01-14T16:40:56+00:00 2023-01-14T19:36:36+00:00.

14/Jan/23 16:40

Ο Κολοσσός Ρόδου έκανε ότι ήθελε στο εντός έδρας παιχνίδι με τον Ιωνικό και τον “διέλυσε” με 89-48 πανηγυρίζοντας την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του στη Basket League.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου βρέθηκε σε εκπληκτική μέρα και “διέλυσε” τον κακό Ιωνικό (χωρίς Μαυροκεφαλίδη) στη Ρόδο με το εμφατικό 89-48 για τη 12η αγωνιστική της Basket League δείχνοντας πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση το τελευταίο χρονικό διάστημα.

Πλέον ο Κολοσσός Ρόδου μετράει τέσσερις σερί νίκες και βελτίωσε το ρεκόρ του στο 7-5 και πλησιάζει την πρώτη τετράδα, ενώ ο Ιωνικός έχει 0/6 εκτός έδρας και ρεκόρ 3-9.

Εκπληκτικός Κολοσσός με +18 στο πρώτο μέρος!

Καλύτερα ξεκίνησε ο Κολοσσός το παιχνίδι και προηγήθηκε με το εντυπωσιακό 21-6 (στο 8′) έχοντας 8/11 σουτ, 6 ασίστ και 5 κλεψίματα. Η πρώτη περίοδος έληξε με τους Ροδίτες να προηγούνται ακόμα και με 25-8 και τον Ιωνικό να μειώνει σε 25-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η κυριαρχία των γηπεδούχων συνεχίστηκε με τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου να προηγούνται με 36-21 (στο 18′) έχοντας 14/25 σουτ, ενώ οι αντίπαλοι τους 1/7 τρίποντα. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τη διαφορά στο μεγαλύτερο της σημείο (42-24).

Η τρομερή ενέργεια του Κατσίβελη!

Το “πάρτι” συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Ρόδο ξεκίνησε με τον Κολοσσό να μην αφήνει το πόδι από το “γκάζι” και με επιμέρους σκορ 12-3 σε 7′ λεπτά να “εκτοξεύει” το προβάδισμα του στο +29 (56-27) και η τρίτη περίοδος να κλείνει με τους φιλοξενούμενους πίσω με 63-33.

Η πίεση του Κολοσσού έφερε αποτέλεσμα

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όλα είχαν κριθεί μ2ε τους Ρόδίτες να προηγούνται με double score (74-37!) στο 35ο λεπτό και στο φινάλε να πανηγυρίζουν τη μεγάλη νίκη με 89-48.

Που κρίθηκε: Στο πρώτο ημίχρονο, όπου ο Κολοσσός πήγε στα αποδυτήρια με 42-24 προβάδισμα το οποίο του εξασφάλισε τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: O Δημήτρης Κατσίβελης με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 2 ασίστ και 1 μπλοκ έκανε τη διαφορά για τον Κολοσσό.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 42-24, 63-33, 89-48