ΑΕΚ: Πέρασε δύσκολα από την Καρδίτσα (videos)

2023-01-14T20:05:25+00:00 2023-01-14T20:50:26+00:00.

14/Jan/23 20:05

karditsa-aek-fliois-basket league 2023

Η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες στη Basket League με 70-64 κερδίζοντας εκτός έδρας την Καρδίτσα μετά από μία σκληρή μάχη και την “βύθισε” ακόμα περισσότερο βαθμολογικά.

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη μπορεί να μην παρουσίασε το καλό της πρόσωπο, αλλά με πρωταγωνιστές τους Στρέλνιεκς, ΜακΓκρίφ, Φλιώνη και Μάντσεν κέρδισε στο τέλος με … την Καρδίτσα και χαμογέλασε ξανά μετά από καιρό στη Basket League.

Πλέον η ΑΕΚ επιστρέφει στις εγχώριες νίκες μετά τις τρεις σερί ήττες που μετρούσε και έχει ρεκόρ 7-5, ενώ η Καρδίτσα παραμένει ουραγός με ρεκόρ 1-12 και μετρώντας δέκα συνεχόμενες ήττες.

Κλειστό ματς από νωρίς στο πρώτο ημίχρονο στην Καρδίτσα

Σκληρό ντέρμπι ήταν το ματς στο πρώτο δεκάλεπτο με την ΑΕΚ να παίρνει το προβάδισμα με 24-20 (στο 10′) χάρη σε 9 πόντους ΜακΓκρίφ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Καρδίτσα έβγαλε αντίδραση και με τρίποντο του Ουέστ ισοφάρισε σε 27-27 (στο 14′). Μάλιστα οι γηπεδούχοι πέρασαν και μπροστά στο σκορ με 35-34 (στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με σερί 5-0 της ΑΕΚ και προβάδισμα της με 39-37.

Η τρομερή τάπα του Μάντσεν

Το ντέρμπι κράτησε μέχρι το 38′

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Καρδίτσα ξεκίνησε με το ντέρμπι καλά να κρατεί και την ΑΕΚ να έχει το ελάχιστο προβάδισμα με 46-45 (στο 25′) και τον Στρέλνιεκς να έχει 11 πόντους.

Η “Ένωση” με σερί 7-0 προηγήθηκε για πρώτη φορά με +8 (53-45 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με την Καρδίτσα με επιμέρους σκορ 10-2 να ισοφαρίζει σε 55-55.

Το σερί της ΑΕΚ

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ με τον Φλιώνη έκανε επιμέρους σκορ 6-1 και προηγήθηκε με 61-56 στο 36ο λεπτό δείχνοντας, πως έχει τον πρώτο λόγο για τη νίκη.

Δύο περίπου λεπτά πριν το τέλος ο Μάντσεν με 2/2 βολές έδωσε “αέρα” στους φιλοξενούμενους με 65-58 και τους έχρισε φαβορί για το διπλό. Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι δραματικά και οι κιτρινόμαυροι έφυγαν με τη νίκη από την Καρδίτσα με 70-64.

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου η ΑΕΚ δέχθηκε μόλις εννιά πόντους και έφυγε με το διπλό.

Παίκτης-κλειδί: Ο Στρέλνιεκς με 13 πόντους, 8 ασίστ και 3 ριμπάουντ ήταν ο MVP της “Ένωσης”.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 37-39, 55-55, 64-70.

Δείτε τα highlights του ματς:

Καντζούρης: “Η Καρδίτσα μας έβαλε δύσκολα”

Ο προπονητής της ΑΕΚ μετά το τέλος του ματς μίλησε στην ΕΡΤ για τη σημασία της νίκης της ομάδας του και την άμυνα, που έπαιξαν οι παίκτες του.

Όσα είπε:

“Ήταν πολύ σημαντική νίκη για δύο λόγους, θέλουμε να ανεβούμε βαθμολογικά και πρέπει να αρχίσουμε να κερδίζουμε και παιχνίδια που δεν παίζουμε καλά. Και δεύτερο γιατί ήρθαμε από παιχνίδι που μας κόσισε ενεργειακά και θέλαμε να κερδίσουμε και αυτό το παιχνίδι.

Καταφέραμε να κερδίσουμε. Η Καρδίτσα μας έβαλε δύσκολα αλλά καταφέραμε να κερδίσουμε. Βγάλαμε μεγάλα plays στην άμυνα, δείξαμε αποφασιστικότητα και όταν κερδίσαμε τις προσωπικές μάχες και τα ριμπάουντ πήραμε τη νίκη”.

Παπανικολόπουλος: “Κρατάμε την προσπάθεια”

Ο κόουτς της Καρδίτσας μίλησε για την προσπάθεια των παικτών του παρά την ήττα στην κάμερα της ΕΡΤ, αλλά και για την ενίσχυση του ρόστερ.

Όσα δήλωσε:

“Κρατάμε την προσπάθεια στα δύο τελευταία ματς. Σχηματίζεται ακόμα το ρόστερ και όταν κλείσει θα είμαστε μια καλή ομάδα. Ευχαριστούμε τον κόσμο, είναι δίπλα στην ομάδα από την αρχή της χρονιάς. Αναζητούμε παίκτες για να βελτιώσουμε το ρόστερ. Αδικεί την ομάδα η μία νίκη στο πρωτάθλημα”.