ΠΑΟΚ – Περιστέρι: Φτερούγισμα τριάδας στην Πυλαία για την ομάδα του Σπανούλη (vids)

2023-01-15T20:20:08+00:00 2023-01-15T20:30:17+00:00.

15/Jan/23 20:20

Το Περιστέρι “άλωσε” την Πυλαία κερδίζοντας τον ΠΑΟΚ με 81-70 και έβαλε τέλος στο σερί τριών ηττών στη Basket League και οι δύο ομάδες ετοιμάζονται για τους “τελικούς” πρόκρισης του BCL.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πραγματοποίησε ένα σπουδαίο δεύτερο ημίχρονο στη Θεσσαλονίκη και κέρδισε δίκαια τον ΠΑΟΚ με 81-70 και έγινε η δεύτερη ομάδα που κερδίζει φέτος στην Πυλαία μετά τον Ολυμπιακό, “παίρνοντας κεφάλι” για την τρίτη θέση της Basket League.

Πλέον το Περιστέρι έχει ρεκόρ 8-4 και βρίσκεται μόνο τρίτο στην κατάταξη πάνω από ΠΑΟΚ, ΑΕΚ και Κολοσσό που έχουν ρεκόρ 8-5, ενώ έχει και το προβάδισμα σε ισοβαθμία κόντρα στους ασπρόμαυρους μετά το 2-0 στην κανονική περίοδο.

Ο ΠΑΟΚ ετοιμάζεται για το Game 3 των πλέι-ιν του BCL με τη Ρίτας στη Λιθουανία (17/1), ενώ αντίστοιχα το Περιστέρι θα δώσει τον δικό του τελικό πρόκρισης στη Γαλλία (18/1) με την Ντιζόν.

Μεγάλο ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο

Κοντά στο σκορ ήταν από νωρίς οι δύο ομάδες και το Περιστέρι ισοφάρισε στο 8ο λεπτό σε 15-15, ενώ η πρώτη περίοδος έληξε με 20-17 υπέρ του ΠΑΟΚ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το ντέρμπι καλά κρατούσε με τον ΠΑΟΚ, να διαθέτει το ελάχιστο προβάδισμα (29-28 στο 17′), παρότι οι Κασελάκης και Μπιλάν (26 πόντους μαζί) έκαναν τη διαφορά για τους φιλοξενούμενους. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους μπροστά με 40-38.

“Καυτός” ΠΑΟΚ από τα 6,75

Ο τραυματισμός του Μαργαρίτη

Το πήρε με την άμυνα το Περιστέρι

Το δεύτερο ημίχρονο στην Πυλαία ξεκίνησε με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να ελέγχει το ρυθμό μέσα από την άμυνα της και να παίρνει το προβάδισμα με 52-47 (στο 27′) με επιμέρους σκορ 14-7. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με το Περιστέρι μπροστά με 58-55 και τον Φρανσίσκο να έχει 13 πόντους και 7 ασίστ.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Μωραΐτης με τρίποντο έδωσε “αέρα” επτά πόντων στο Περιστέρι με 66-59 (στο 34ο λεπτό) και οι φιλοξενούμενοι έδειχναν, να έχουν το πάνω χέρι για τη νίκη. Oι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και με +11 (73-62) στο 37ο λεπτό και στο φινάλε πανηγύρισαν τη μεγάλη νίκη με 81-70.

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου το Περιστέρι με επιμέρους σκορ 15-7 προηγήθηκε με 73-62 στο 37ο λεπτό και δεν επέτρεψε στους αντιπάλους του να επιστρέψουν στο τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Φρανσίσκο με 16 πόντους, 10 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, αλλά και ο Κασελάκης με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 μπλοκ έκαναν τη διαφορά.

Καρδίτσα 13 (1-11)

*Ολυμπιακός – Απόλλωνας ολοκληρώνουν τη Δευτέρα (16/1, 19:15 ΕΡΤ3) το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής