Ολυμπιακός: Έβγαλε την υποχρέωση με Απόλλωνα, πριν το ντέρμπι με Ρεάλ (vids)

2023-01-16T19:58:41+00:00 2023-01-16T20:20:45+00:00.

16/Jan/23 19:58

oly-apollonas-vezenkov-basket league 2023

Ο Ολυμπιακός συνέχισε αήττητος στη Basket League, αφού κέρδισε εύκολα στο ΣΕΦ με 97-60 τον Απόλλωνα Πάτρας για το 12/12 και προετοιμάζεται για τη μεγάλη μάχη της Ευρωλίγκα με τη Ρεάλ (20/1, 21:00).

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα παρουσίασε καλό πρόσωπο για όσο χρονικό διάστημα έπρεπε κόντρα στον Απόλλωνα Πάτρας στο ΣΕΦ και πανηγύρισε το 12/12 στη Basket League με 97-60 έχοντας για πρωταγωνιστές τους Βεζένκοφ, Ουόκαπ, Πίτερς και Πάπας.

Πλέον ο Ολυμπιακός έχει ρεκόρ 12-0 και παραμένει πρώτος και αήττητος στην κατάταξη, ενώ ο Απόλλωνας -για τον οποίο έκανε ντεμπούτο ο Βερτζ- μετράει 0/6 εκτός έδρας και τέσσερις σερί ήττες και με ρεκόρ 3-9, δίνει τη μάχη για την παραμονή.

Οι Πειραιώτες μπροστά τους έχουν το ντέρμπι κορυφής της Ευρωλίγκα (12-7 ρεκόρ) κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης (13-6 ρεκόρ) στο κατάμεστο όπως ανακοινώθηκε ΣΕΦ, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής.

Με Πάπας και άμυνα στο +13 ο Ολυμπιακός

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ολυμπιακός και μέσα από την άμυνα του και με 6/7 δίποντα προηγήθηκε με 14-4 (στο 6′). Οι Πατρινοί με σερί 9-0 μείωσαν σε 14-13 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 17-15 για τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες βελτίωσαν την εικόνα τους και με επιμέρους σκορ 19-7 μετά από 3/3 τρίποντα του Πάπας προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +14 (36-22 στο 17′).

Τα τρίποντα του Πάπας

To πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 43-30 και τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα με 13/17 δίποντα, να έχουν βάλει τις βάσεις για τη νίκη.

“Ερυθρόλευκο πάρτι” στο δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΣΕΦ ξεκίνησε με τον Ολυμπιακός με σερί 9-0 να “εκτοξεύει” τη διαφορά στους 22 (52-30 στο 23′) και να ελέγχει απόλυτα το ρυθμό.

Η διαφορά πήγε και στο +26 (64-38 στο 27′) με τον Βεζένκοφ να έχει double double (12π,10ριμπ) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους Πατρινούς να μειώνουν σε 70-44 από 70-40.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όλα ουσιαστικά είχαν κριθεί με τη διαφορά να είναι στους 31ε πόντους (82-51) στο 35ο λεπτό και στο τέλος οι Πειραιώτες πανηγύρισαν την άνετη νίκη με 97-60.

Που κρίθηκε: Στο πρώτο ημίχρονο, όπου ο Ολυμπιακός πήγε με +13 (43-30) στα αποδυτήρια, μία διαφορά που διαχειρίστηκε μέχρι το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βεζένκοφ που έκανε ένα ακόμα double double φέτος με 15 πόντους (6/7 δίποντα) και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 43-30, 70-44, 97-60